Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Simptome: Stiu ca acest cod este de la switch ul pedalei de frânã.Si nu il pot scoate.Am incercat si prin apãsare +rotire.Are vreo clema ceva pe undeva?Cand pun contactul si apas pedala de frânã.. lãmpile se aprind pentru 2 secunde si se sting si nu se mai aprind pana nu iau contactul si il pun iar.

Cod(uri) eroare: p0703
----
Model: Opel Astra H
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z19DTH
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sunt mari sanse ca problema sa nu fie in switch...! Posibil sa fie detectat un consum pe circuitul lampilor,ce nu este in domeniul acceptat de program,situatie in care este "taiata" alimentarea becurilor...!
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Dar am eroare pe swicht ul respectiv.La aceastã eroare poate fii si varianta ta?
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:Sunt mari sanse ca problema sa nu fie in switch...! Posibil sa fie detectat un consum pe circuitul lampilor,ce nu este in domeniul acceptat de program,situatie in care este "taiata" alimentarea becurilor...!

Si daca ar fi cum spui tu..cum ar trebui sa remediez aceastã problemã?
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
AC.Cristian a scris:Dar am eroare pe swicht ul respectiv.La aceastã eroare poate fii si varianta ta?
Acceptand ca este switch-ul defect...,cum se aprind becurile 2 secunde...?
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Dacã era vreun scurt, Nu trebuia sa mi ardã siguranta?Eu zic ca switch ul este oxidat si nu mai face contact bine.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

poti sa ne spui cum a aparut defectul?
poate intelegem mai bine.

ai umblat cumva la triple, ai gaurit ceva pe la masina, ti-ai pus cirlig cu priza de remorcuta etc? Ai schimbat becuri?

sau a mers bine si deodata a inceput sa faca figuri?

am mai gasit si asta pe net:

A good starting point is always to check for technical service bulletins (TSB) for your particular vehicle. Your issue may be a known issue with a known fix put out by the manufacturer and can save you time and money during diagnosis. Gain access to a scanner, a digital volt/ohmmeter, and a service manual (or All Data) for your vehicle. These tools will be necessary to diagnose a code P0703. Begin with a visual inspection of brake lamp wiring and a general inspection of underhood wiring. Test stop lamp system fuses and replace blown fuses as required. Connect the scanner to the diagnostic connector and retrieve all stored codes and freeze frame data. Make a note of this information as it may serve you in further diagnosis. Clear the codes and test drive the vehicle to see if it immediately resets. If it does: Check for battery voltage at the input circuit of the brake switch, using the DVOM. Some vehicles are equipped with multiple brake switches because, when the brake pedal is depressed, the stop lamps must be activated and the torque converter lockup must be deactivated. Consult your vehicle service manual to determine how your brake switch is configured. If there is battery voltage on the input circuit, depress the brake pedal and check for battery voltage on the output circuit. If there is no voltage on the output circuit, suspect a defective or misadjusted brake switch.

Read more at: https://www.obd-codes.com/p0703
Copyright OBD-Codes.com
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Am scos lãmpile alea.mici de la numãr,am.izolat firele.. dar problema nu stiu daca apãrut exact de atunci..Cand le am pus imi mergeau lãmpile stop pe frânã..si cand am.citit erorile sa vad ce erori am mi a dat eroare pe acel swicht..
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ai cutie automata?

ca daca ai se pare ca se complica putin lucrerile.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
AC.Cristian a scris:Dacã era vreun scurt, Nu trebuia sa mi ardã siguranta?Eu zic ca switch ul este oxidat si nu mai face contact bine.
Eu n-am zis ca e scurtcircuit(probabil nici n-ai citit ce am scris eu)! Poti sa inlocuiesti switch-ul si o sa fii probabil in aceeasi situatie.O minte sclipitoare ar face o punte(strap) in cupla instalatiei de la switch si in mod normal,daca ar fi "vinovat" doar switch-ul,becurile ar sta aprinse...!
  • AC.Cristian

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Rezolvat.Problema era switch-ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR