Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • iuliagiulia28

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am un prezon rupt la roata din fata. Am mers asa un an cu el, pana cand astazi la un service mi s-a spus ca este periculos sa merg asa, tipul mi-a spus ca trebuie schimbat si butucul. Un pret estimativ pentru toata procedura ar fii 525 lei (130 butuc, 235 rulmentul+manopera) ce parere aveti? Este un pret ok?Precizez ca sunt fata si nu ma pricep. Detin un opel corsa d 1.4 din 2009.


MODEL: Corsa 2009
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Din câte știu eu, prinderea roții pe butuc se face cu șuruburi, nu cu prezoane (vorbim de modelul tãu). Asta înseamnã cã un șurub rupt se scoate mai ușor, cu scule și cunoștințe adecvate desigur, și nu e necesar sã demontezi/schimbi nimic, doar trebuie extras ciotul de șurub. În mod evident, bãeții vor sã facã un ban "cinstit" cu tine...ar trebui sã te adresezi unui lãcãtuș-mecanic sau strungar priceput, pot sã rezolve elegant cazul și cu o platã reciproc avantajoasã.
PS
Dacã ai prinderea roții în 4 șuruburi, lipsa unuia e mai periculoasã decât în cazul prinderii în 5 șuruburi ...vreau sã zic cã problema trebuie rezolvatã, dar nu trebuie sã te îngrijorezi dacã ai prindere în 5 șuruburi...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca ar fi pe roata spate nu ar trebui sa ingrijoreze mai deloc. Dar pe roata fata, chiar si in 5 prezoane... nu e de neglijat.
Eu as merge pe piese SH din dezmembrari daca nu se poate extrage sub nicio forma ,,restul,, de prezon.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Da, e o idee care, mãcar teoretic, poate aduce economii, dacã se decide înlocuirea, asta dacã nu ai ghinion sã capeți un rulment obosit, care sã te lase dupã câteva luni...dar eu aș merge pe extragerea șurubului, eventual rectificarea filetului interior(dacã e cazul).
Skip ads

  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Daca dupa extragerea prezonului rupt cu scule adecvate si rabdare, nu afecteaza filetul in zona butucului, nu este necesar inlocuirea acestuia.

In cazul in care filetul este deteriorat se inlocuieste butucul.
  • iuliagiulia28

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri, este vorba de roata din fata iar prinderea este in 5 prezoane intr-adevar.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca are M12 ai unde da gaura.
Prima gaura in surubul rupt, o poti da cu un burghiu mai subtire.
Se da o gaura cu un burghiu se face filet cu un Tarod cu filet stanga - si se foloseste un surub (cu cap hexagonal) tot cu filet stanga dar din material mai dur nu fier mort altfel nu facem nimic.
Dupa se foloseste o cheie... eventual ajutata cu un ciocan cu lovituri in trepte.
Diametrul gauri sa nu fie nici prea mica nici prea mare ca sa aibe de unde prinde.
Tarod si surubul sa aibe acelasi pas la filet.

Sau dupa ce sa dat gaura se foloseste "extractor suruburi rupte" vezi pe net cum arata.

Ca inspiratie asa.
http://www.youtube.com/watch?v=KK6eNjRqOR0
http://www.youtube.com/resu...y=Screw+Extractor
Nu trebuie prea multe scule... bine si noroc.

Daca iese de ce sa schimbi nu ai ce face cu bani.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR