Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AMariusCaravan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am un Opel Astra J, motor 1.4 benzina+gpl (instalatia de GPL a fost montata la 2 sapt dupa ce a fost achizitionata de la Radacini Autorulate), 120CP din 2013,problema la masina este ca se simte o reducere de putere semnificativa cand accelerez, atat de Benzina cat si pe GPL. Din cand in cand mi se aprinde martorul de check engine in bord cu eroare P1101. Eroare arata ca ar fi probleme la senzorul MAF sau MAP. Am fost la diferiti mecanici pt o diagnoza iar toti mi-au spus ca trebuie schimbate senzorii MAF si MAP. Nu am avut incredere in totalitate in ei, dar am testat masina cu senzori 100% ok de pe un alt opel astra, model asemanator iar masina prezenta aceeasi problema.
Intre timp, am fost la un mecanic mai vechi si de incredere de-al meu iar acesta a conectat un tester Delphi, dandu-i aceeasi eroare, P1101 dar acesta s-a uitat mai atent la parametrii sondelor lambda, descoperind ca prima sonda lambda nu este stabila, aceasta aratand de fiecare data alte cifre, alti parametrii, niciodata nu se stabilizeaza, iar el mi-a spus ca asta ar fi problema reducerii de putere a motorului. Mi-a recomandat sa caut pe cineva care are softul de Opel si sa opresc de tot sonda lambda definitiv, deoarece, dupa spusele lui, s-ar fi defectat din momentul in care am montat instalatia de GPL pe ea, iar daca schimb sonda, dupa maxim o luna, o sa apara aceeasi problema.
Intrebarile mele ar fi:
Este corect ceea ce mi-a zis mecanicul?
Daca da
Este ok sa opresc definitiv prima sonda lambda?
Ce probleme ar putea sa apara daca asa face asta?
Unde as putea sa fac operatiunea asta?
DACA NU
Ce este de facut in cazul de fata? Cum pot remedia problema fara sa apara pe viitor?
Astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra
Va multumesc frumos si va doresc o zi buna
Andrei




MODEL: Astra 2013
MOTOR: 1.4 120CP
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 735
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
cum naiba sa dezactivezi sonda lambda?
citeste intai care e rolul acestei sonde si apoi gandeste-te (dar gandeste !) ce se intampla daca dezactivezi sonda:
https://www.cars.ro/utile/so...imbata-14181.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR