Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Salut,
A facut cineva revizia anuala la grand sport 1.5turbo? Daca da, unde,cum s-au comportat mecanicii,ce au schimbat,pret?
Mulțumesc!
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
nu a facut nimeni revizia pina acum?
  • Grand Sport 2018

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Am fãcut o eu la 12600km a costat 730la Radaciniulei dexos1 filtre
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ok.multumesc.
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am facut revizia la radacini pe iuliu maniu. am schimbat ulei si filtru ulei,390lei.ulei nici macar nu stii ce baga, zic ei ca 5w30 dexos 1. restul au zis ca nu e nevoie, adica polen si aer, ca sint km putini,6700km.nici macar nu le-au verificat.daca eu am mers pe drumuri de tara cu mult praf?..... service de 2 lei.
oricum la 10000km, le voi schimba eu.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Bunã, a venit timpul și "balenutei" la revizie, la 10k am schimbat ulei + filtre = 830 lei, la mine au verificat filtrele înainte și au zis ca trebuie schimbate și tot la rãdãcini în militari am fãcut revizia.
Însã ce ma îngrijoreazã e ca au gãsit o pierdere de ulei pe la un semering pe stânga, la îmbinarea dintre cutie și planetarã! Acum sper sa nu trebuiascã data jos cutia, ca sigur nu o mai pun la loc ca din fabricã!
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca eu am avut putin ghinion din cauza ca programarea am facut o pentru simbata la 10,apoi mi au spus sa vin mai tirziu cind le am zis nr. De km
Deci sfirsit de program... Toti se grabesc spre casa!
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Prima revizie, GS, 1.5, benzina, 12.600 km, 6AT, Radacini, Constanta!
Piese schimb (ulei 5W30 Dexos, filtru ulei, aditiv benzina - 120 ml la primul full, alti 120 ml dupa 6 luni -) = 423 lei
Manopera Smile = 85 lei (Ma gandeam la faptul ca atat cat masina este in garantie, nu esti nevoit sa platesti manopera. Ma gandeam... Smile)))
Total = 508 lei, TVA inclus!
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La consumabile se plãtește manopera.
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Sergionel, nu te contrazic. Insa una din fostele mele masini a fost un Renault. Tin sa precizez ca in perioada de garantie mergeam pt revizie la Tulcea (eu fiind din Constanta), tocmai pt ca la acea reprezentanta nu se percepeau costuri de manopera si ieseam mai ieftin, cu toate ca aveam de parcurs vreo 250 km dus-intors... Deci, se poate...
  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Si de ce trebuie platita manopera la consumabile? Consumabilele, da... le platim si este normal.... Sunt de acord sa plateasca clientul atunci cand se produce o avarie din cauza neglijentei lui. Dar atata timp cat masina se afla in garantie, nu trebuie platit niciun serviciu prestat de producator, atata timp cat acela nu se datoreaza neglijentei clientului. Si inca ceva... nu clientul este cel care stabileste perioada reviziei si ce trebuie inlocuit. Datoria sa este sa se asigure ca le bifeaza la timp pe toate, conform cartii de service... Sper ca nu deranjez pe nimeni cu comentariile mele, este doar o parere personala. Toate cele bune
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca se face o foarte mare confuzie intre GARANTIA masinii si INTRETINEREA acesteia
Intretinerea masinii ( schimb ulei, filtre, placute frana, etc ) nu face parte din garantie. E logic si normal sa platesti aceste lucruri.
Skip ads

  • Alex1979

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ska... Perfect de acord cu tine, dar ce se intampla cand vrei sa iti "intreti" masina la un alt service, altul decat cel autorizat?
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Se pierde garantia! 👍
  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca faci 3 - 4 revizii pe an, poate ca te mai gandesti la "pierderea" garantiei.
Dar marea majoritate fac 1 revizie pe an. Pentru +/- 200lei in plus cat dai la reprezentanta o data pe an, merita oare sa pierzi garantia?
  • alexdan2302

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 B15XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Tocmai am fãcut o revizie intermediara (4 litri ulei dexos 1 5w30 și filtru ulei plus spray de curãțat frânele) la Rãdãcini pe bd Timișoara 410 RON. Mulțumit și surprins de experiența cu ei. (ST, 1.5 AT, 18500km, mașina are 6 luni). Totul a durat sub o ora

Cu ocazia asta m au anunțat ca exista o rechemare pentru mașina mea, dar ma vor chema peste o luna-doua. Ceva legat de GPS am înțeles, ceva nou venit din Germania - in sistemul lor încã nu le apãrea cum sa verifice si rezolve aceasta problema
  • Ciprian A

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 1.5 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Dupa mesajul din bord am sunat la Radacini Iuliu Maniu si mi-au spus sa fac revizia. Azi se fac fix 9 luni de cand am luat masina de la ei si kilometrajul este cel din poza (10731).E normal sa mai fie doat atat ulei ?




  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu prea e normal la doar 10K ai motorului sa ai consumul ala de ulei. Eu la 12000 cand am facut prima revizie dupa 1an aveam uleiul mai bine peste jumatate nivelul estimez un consum de vre-o 400-500 ml de ulei intre schimburi. Insa la tine pare deja ca depaseste 1l de ulei intre schimburi. Punei sa verifice sa nu fie vre-o pierdere pe undeva cand te duci la revizie.
In manual e specificat un comsum de 0.6l la 1000Km deci oricum ei sunt acoperiti in cazul asta.
  • andrewbt

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2019 1.5XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2012

  • Mesaj Privat
vad ca se foloseste ulei 5W30 Dexos la revizie? ca pe buson de ulei de pe motor scrie 0W20...
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Tocmai am venit de la revizia de 2 ani, aceasta a fost facuta la Radacini Militari si sa pus intradevar ulei Dexos 0W-20, Filtru de Aer, Filtru Polen, Filtru Ulei si Schimbul de Lichid de frana.
Toata distractia a costat 1000 RON cu tot cu retestare frane pe banc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR