Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mulțumesc.
Apropo de motor zgomotos, eu am venit de pe Agila 1.2 (an 2000), tot fara turometru. Îți dai seama ce șoc am avut, am zis cã am surzit eu și nu mai aud mare lucru de afara, inclusiv motorul, așa mare diferențã la insonorizare a fost (la Agila peste 3000 ture nu mai auzeam ce canta CD-ul).
  • ViorelX

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Vremea s-a mai incalzit si consumul mi-a scazut. La drumurile obisnuite imi iese consum sub 6l/100km (benzina). Uneori chiar 5.0, la drumurile cele mai usoare.
Recent am fost plecat 2 sapt in concediu si am facut 1100km pe drumuri de toate categoriile din jud. Brasov, Harghita, Mures: predominant drumuri judetene asfaltate, multe ascensiuni la deal si la munte, dar si multe drumuri neasfaltate si doar scurte portiuni de drumuri bune, nationale. Consumul mediu a fost de 6.2l/100km.
Eu unul prefer sa evit pe cat posibil DN-urile, ca sunt prea aglomerate, se circula prosteste, neeconomic si e stresul mare. Pe drumuri in curbe, serpentine, unii se grabesc f tare. Eu zic ca circul cu viteza corespunzatoare si vreau sa urmaresc si peisajul, nu doar sa ma concentrez la drum, dar mereu apar nervosi in spate care fac mare presiune, iar parcari sunt putine pe DN-uri, chiar si acolo unde sunt peisajele cele mai frumoase.
Impresia mea este ca nu intotdeauna turatia redusa asigura consum redus. In urcare, daca panta e prea mare, cu viteza a 3-a consumul poate sa fie mai mare decat cu a 2-a.
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Nu știu ce sã zic. O sa incerc sa iau si un debitmetru original (sh), poate fi și asta o cauza (am unul Delphi luat de nou).
Bine, o maaare cauza e cã merg destul de agresiv (dupã pãrerea mea).
  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Testat zilele astea la dus și plimbat pe acolo Braila - Lacul Rosu (342 km, minim jumatate cu AC, patru persoane, cu ceva bagaje) și mi-a ieșit consum 7,6l/100km, cu benzina 98 de LukOil.
Super ok, din punctul meu de vedere (în oraș mã doare pe mine).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR