Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara
  • CZdroba

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Impaler Antara a scris:Salut, sorry da eu intru cam rar se pare, nu am mai fost de cateva luni bune.
Pai concret se merge cu masina la un service autorizat opel, se conecteaza calculatorul la mufa masinii aflata in stanga volanului. Se conecteaza la serverul GM, se downloadeaza ultima calibrare disponibila, se scrie automat peste vechea calibrare a masinii si gata asta e tot. Dureaza putin, cam 20 de min asa aprox. Daca sunteti in garantie e gratis, daca nu trebuie sa va intelegeti cu mecanicul sau sa platiti probabil resoftarea. Eu am facut gratis, inainte de a imi expira garantia.
Sunt sef de proiect pe dezvoltare motoare de benzina, ca si ocupatie.
Ca sa raspund la alt comentariu, regenerarea fap-ului are mai multe criterii: nivelul de umplere, ajungerea la o anumita temp pe senzorii de evacuare, un anumit regim de motor(rpm), un timp minim de 15 min de rulare in aceste conditii. Altfel regenerarea va fi nula, si riscati sa aveti stricaciuni majore.
Deci sa fie clar, FAP ul la Antara nu se umple repede, este doar un bug de soft, care ar fi trebuit recunoscut de producator si corectat gratuit.



Salut

- deci pot sa fac resoftare la Antara la un service Opel ?
- imi montez un scut metalic la Antara ....crezi ca o sa am probleme din cauza asta legat deDPF, temperatura la motor..... ?
Multumesc
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
CZdroba a scris:


e ok cu scutul de otel ? ca mi am luat si eu unul si acum citesc ca nu ar fi prea bine ca ar creste temperatura la motor si probleme cu filtrul DPF ......

Multumesc


Pune-l cu incredere. Il am de 70.000km si n-am avut nicio problema cu el. In schimb m-a protejat de nenumarate ori pe offroad.
  • vlad_g

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2014

  • Mesaj Privat
CZdroba a scris:
Salut
Ai rezolvat harta Romaniei ? Am intrebat si eu la Opel si cica nu o au Smile))))))
Multumesc


interzis
  • SValentin397

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Germania
  • Masina: Antara 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2017

  • Mesaj Privat
O donez eu dacã vrea cineva. Rãmãșițe de la domnu Mușat Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Antara

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR