Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • 3fan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut! M-am chinuit de vreo douã ori sã demontez încuietoarea de la portiera fata stanga, dar mã lovesc de tija care face legãtura cu mecanismul de la maner. Nu știu cum trebuie demufatã respectiva tijã. Dupã cat am reusit sa vad are ceva de plastic pe varful care intra in parghia manerului. As desface si manerul, care am vazut ca are printr-o gaura in cantul usii un surub cu inbus, incastrat intr-un plastic, dar nu mi-am dat seama ce rol are si cat ar trebui sa fie de strans sau de desfacut. Ma poate ajuta cineva cu vreo informatie? Multumesc!
Skip ads

  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie desfacuta fata de usa si intai desfaci varful acela de plastic, ..exista un surub pe interior, parca, am desfacut eu mai demult manerele de la usi. Apoi iese cealalta parte de plastic, de care tragi ft usor.
Bafta!
  • 3fan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns si de urare, dar eu tocmai intrebam cum se desface varful acela de plastic? Forțez cu o surubelnita pana face poc sau are aripioare care trebuiesc presate? Mi-e sa nu rup ceva si pe urma sa stau cu usa legata cu sarma... Crying or Very sad
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am omis sa iti spun...cum desfaci usa, pe lateral, exista o gaura in dreptul manerului protejata cu un plastic. Desfaci plasticul acela si exista un surub. Desfiletezi surubul si apoi de desface ft usor varful de plastic.
Skip ads

  • 3fan

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc! Am rezolvat-o cu o pereche de ochelari de foarte aproape și mi-am dat seama cã varful de plastic care acopera tija ce leagã mecanismul mânerului de broasca propriuzisã este o sigurantã de plastic rosu care trebuie rotita pentru a se desface de pe tija, apoi tija iese din gaura in care era fixatã. Surubul de pe lateralul usii trebuie desfacut la maxim, el eliberand capatul manerului exterior, care iese apoi tragand cu grija de el pentru e se elibera din mecanismul de fixare.
  • danutz40

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Am un opel vectra c si usa fata dreapta apre la bord ca si deschisa cu toate ca este inchisa. Am inteles ca trebuie sa schimb actuatorul. Va rog daca a mai facut cineva aceasta sa imi spuneti si mie cum se face. Mentionez ca nu sunt chiar novice dar este bine sa fi mai informat inainte de lucrare . Va multumesc si orice sfat este bine venit !
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa schimb ușa și sa montez butucul de la ușa veche la cea noua. As vrea sa schimb doar partea mânerului din exterior, cea în care se baga cheia. Este nevoie neapãrat sa scot și fata de ușa și sa desurubez ceva și din interior ? Sau este suficient doar sa desfiletez șurubul de pe cantul ușii și sa trag de butuc ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR