Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • 12wheeler

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2013 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Am o Insignia A SportsTourer, 2013, facelift, A20DTE, cutie manuala, 6 trepte. Acum cate zile a aparut o problema la franare, dar numai atunci cand este bagata in viteza, si anume am o trepidatie destul de puternica(daca scot cutia pe liber inainte de franare, atunci dispare complet orice urma de trepidatie la franare). Precizez ca discurile si placurele sunt schimbate de 3 saptamani(set complet TRW), si de asemeni am o problema mai veche la care inca nu i-am dat de cap: tot o trepidatie, care incepe sa se simta din treapta a treia, si doar atunci cand accelerez( cu cat mai puternic accelerez, cu atat mai puternica este si trepidatia). In legatura cu problema cea din urma, am fost pentru o diagnosticare la OPEL in urma cu putin timp, iar dupa o inspectie, au zis ca pot fi bucsile de la "bascula"(cele mari, dinspre spate, pe care le-am si schimbat, dar nimic), ori planetara dreapta. In disperare de cauza, inaintea acestei vizite la Opel( anul trecut, in Octombrie), am schimbat si kit-ul de ambreiaj+ volanta. Bineinteles, trepidatia inca a ramas si in plus i s-a adaugat si acea trepidatie la franare despre care am povestit la inceput. La toate astea se adauga geometria verificata, echilibratul si chiar schimbatul cu alte roti( complete, nu doar anvelopa sau janta), si surpriza: tot nimic!
Intrebarea mea de om deja obsedat de trepidatii, a mai trecut cineva prin asta? Se poate ca planetara sa genereze asemenea probleme, atat la accelerare, cat ai la franare? Sau ce ar putea fi de vina? Orice sfat imi va fi de ajutor! Multam anticipat!


MODEL: Insignia 2013
MOTOR: A20DTE
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din ce zic, problema ar fi în cutie. În Ro se repara bine la revizieopel.. Se schimba ceva rulmenți... Or mai fi și alte service..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR