Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • pos29iun

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Am si eu o mare dilema:
Am un mokka 1.4 140 4x4 Cosmo + optionale... din 2014. Cam 80.000 km. In 5 ani doar 2 probleme: inlocuire ventilator racire motor (datorita unei rezistente care nu se poate schimba separat) si broasca hayon (total 2500 lei). Deci... foarte multumit de masina (mai putin cotiera...).
Cand a aparut mokka X mi-a placut mult mai tare (mai ales exteriorul...) si as fi schimbat-o pe a mea... dar am zis (mai mult sotia) sa faca macar 5 ani. Traiam si cu speranta ca vor pune pe mokka si motorul de insignia 1.5 165CP.
Acum aflu de la dealer ca Mokka X nu se mai fabrica, desi nu apare nimic pe site si eu tot imi faceam diverse configuratii (mai vand ce au pe stocuri), si nu se stie nimic de o alta versiune... probabil hibrid sau electrica (daca vor mai face... cei de la PGT...)
Desigur, mi s-a recomandat de la dealer GLX. Masina frumoasa, imi place... tot la exterior. Insa am 2 probleme:
- motorizare 1.2 in 3 cilindri, care, conform datelor oficiale / video pe youtube, pare mai slab performant ca 1.4 de pe mokka. Varianta 1.6 iese din discutie, in principiu pentru cutia automata (nu sunt fan), consumul mult mai mare in oras (14-15% ptr pgt 3008 aceeasi motorizare) si diferenta enorma de pret (4500 euro, la aceeasi echipare), in aceasta ordine.
- lipsa 4x4. Desigur, ar fi Extended grip... dar nu este acelasi lucru. Nu fac off-road, desigur, nici nu as avea cu ce... dar cu mokka nu am ramas vreodata pe undeva (de ex. iarna spre Pestera Ialomitei, sau 1400 in sinaia, sau parcarea in zapada pe la diverse partii, in conditiile in care era zapada afanata/inghetata si alte masini mai scumpe - fara AWD macar - nu mai avansau...). Nici nu am idee de cate ori a intrat 4x4 ca sa stiu cat mi-ar fi de necesar.
Acum intrebarea/intrebarile:
- a trecut cineva de la mokka 140cp 4x4 pe GrandlandX 130 CP. ce parere are?
- ar schimba cineva mokka 140cp 4x4 ptr GrandlandX 130 CP.

PS. Din pacate vad ca este un trend general sa nu mai fie 4x4 benzina pe aceaste SUV-uri (Qashqai, Kadjar, Qaroq) sau deloc, nici macar motorina (GLX, 3008). Chiar nu or face vanzari si eu sunt caz special?

PS2. Am facut, vara trecuta, Drive Test cu GLX 1.2 cutie automata. Parea ca accelereaza binisor, comparabil cu Mokka, dar intarzierea la accelerare era de minim 1-1,5 secunde. Ca sa nu mai zic ca tot timpul apasam ambreiajul in aer si puneam mana pe schimbator... deci atentia mea a fost mai mult la altceva (deh, 22 de ani de manuala...). Caut un dealer cu 1.2 manuala la DT.

PS3. Daca administratorul considera ca ar trebui sa fie la "Versus", imi cer scuze si-l rog sa mute discutia.
Am preferat sa-l pun aici, la Mokka, ptr ca vreau sa ma adresez posesorilor de mokka, ei fiind cei mai in masura sa-si dea cu parerea...


MODEL: Mokka
MOTOR: 1.4 140cp 4x4
Skip ads

  • wud

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 B14XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mi se pare slab motorul pentru GrandLand X. Nu ma interseaza cilindreea, ci cei 130 cai.

Eu unul consider ca nu mai e de luat Opel, dupa preluarea de catre PSA. Prea multe lucruri negative am auzit.
Plus ca se lauda ca in 2 ani au adus Opelul pe profit. Cum au facut asta, ca doar gama de modele e in mare parte aceeasi? Prin reduceri de costuri! Adica prin scaderea calitatii! Ceea ce afecteaza foarte tare clientul final, care poate ca plateste 5 ani la o masina dar are garantie doar 2. Jenant.

Mai cauta si alte variante: Renault Kadjar (1.33 tce, 160 cai/ 270 nm!), Kia Sportage, Mazda CX-5 (daca permite bugetul).
Ultimele 2 au 4x4, asa cum iti doresti!

In ceea ce priveste cutia automata, chiar daca esti reticent, incearca una cu dublu ambreiaj moderna!
E posibil chiar probabil sa te indragostesti iremediabil de ea... Smile

Alegere inteleapta!
  • POctavianStanescu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Facut azi DT cu GrandLandX 1.2 130CP manuala.
Ca si motorizare, nu am simtit vreo diferenta fata de 1.4 140 CP de pe Mokka (in minus... ca in plus nu poate fi vorba...)
In schimb pedalele foarte moi... mai ales ambreiajul... si prindea cu totul altfel.
Deoarece am fost cu sotia... decizia comuna a fost: NU merita trecerea catre GLX, in principiu datorita aspectului si calitatii interiorului.

Au ramas 3: QashQai si Kadjar (1.3 160) si 3008 (1.2 130). M-am urcat azi in toate, toate au ceva WOW, fiecare are ceva in minus
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am cumpãrat, în aprilie 2019, un Mokka X, 4 x 2, 140 CP, benzinã. E între ultimele Mokka de pe piațã. Am avut un Mokka, 2015, 1.4, 140 CP, 4 x 4, benzinã, dar nu m-a impresionat prea tare. Puntea din spate intra în treabã numai dacã nu se descurca fața. Practic, am cãrat puntea aia din spate degeaba.
Am testat și un Crosland X cu motor de 130 CP și mi s-a pãrut reușit.
Dar mi-a plãcut mai mult Mokka și am continuat cu... simplã tracțiune. Consumã mult mai puțin, cam cu 1 litru/100 km.
Skip ads

  • pos29iun

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa-l stapanesti sanatos... si fara incidente. Inseamna ca ai fost multumit de Mokka.
Ca si mine de altfel, o masina corecta ca pret / dotari / performante / consum.
Asa cum am zis in primul post, daca se mai facea mokka X cu 4x4 as fi luat in calcul sa continui pe aceeasi linie (nu ar fi fost rau versiunea de 152 CP si 250 Nm).

Fara 4x4, am ales Kadjar 1.33 Tce 160CP 260 Nm, manuala, Intens + cam toate optionalele, care ar trebui sa vine peste 2 saptamani.
Vorba sotiei... sa nu-l regret pe Mokka. Sper...

In ceea ce priveste 4x4, desi sunt constient ca utilitatea lui este foarte redusa ca timp, nu ai de unde sti de cate ori te-a scos din zapada sau de cate ori te-a tinut pe traiectoria corecta. Eu zic ca e bun sa existe, chiar cu cresterea usoara a consumului...
  • aurelpeicu

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Sã stãpânești sãnãtos Kadjar-ul!
Celor pasionați de drumeții off road, cãlãtorii montane, le recomand 4 x 4.
La al doilea Mokka, pe care am reușit sã-l înmatriculez azi, am preferat 4 x 2 și performanța unui consum bun.
Cu ultimul plin de benzinã, am realizat 730 km (trei drumuri Cãlãrași - București și retur) și a avut consumul calculat de mine de 7,04 l/100 km. Computerul de bord a arãtat un consum mediu de 7,1 l/100 km.
Multã sãnãtate!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR