Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@alexandruene12, mi se pare ca se aude de pe ambele parti.
Skip ads

  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@alexandruene12, mi se pare ca se aude de pe ambele parti.
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Mi se pare ca se aude din ambele parti!
  • deleted-99334

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cam intr o luna o sa desfac etrierul cu pricina, dacã reușesc sa fac ceva voi posta aici cu siguranțã . Sper sa fie ceva ușor de rezolvat.
Skip ads

  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
va stresati degeaba e defect de fabricatie. e chiar asa de greu sa tragi frana de mana cu frana apasata?
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@angelvlad, cu tot respectul de unde ai tras tu concluzia din postul meu ca nu calc frâna de serviciu când actionez frâna de mânã și de unde ști tu ca este un defect de fabricație? Ai tu vreo informație oficiala în acest sens? Eu chiar azi am solicitat informația asta la dealer și au spus cã nu nimic oficial de la producator.


Ultima modificare facuta de felician_dan la Lun 22 Aug, 2016 11:01 pm, modificat de 2 ori in total
  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
@felician_dan aminteste-ti ca a-mi scrie numele gresit o consider o insulta.
  • felician_dan

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
D-le anghelvlad, departe de mine gândul de a te insulta. A fost din pãcate o greșealã de scriere și îmi cer scuze pt asta! Nu am de gând sã intru în polemici cu nimeni, consider ca nu suntem aici pe rețeaua de socializare corespunzatoare pt a face acest lucru. Totuși mai consider cã era potrivit din partea ta sã-mi fi rãspuns la postare mea anterioarã mai puțin evaziv și sã nu lași impresia cã sunt mai puțin necunoscãtor (asta ca sa nu zic prost) și cã nu știu cum sa actionez frâna de mânã. Îmi cer scuze încã odatã dacã ți s-a pãrut ca te-am jignit și zic sã revenim totuși la subiectul pt care s-a deschis acest topic. O searã plãcutã!
Skip ads

  • anghelvlad

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Am fost si eu speriat la fel ca si voi si am cautat raspunsuri si solutii la problema cu pocnitul franei de stationare. Am desfacut etriere, curatate, schimbat lichid, pus garnituri noi si nimic. Niciun semn de uzura! Studiind forumurile cu deamanuntul am descoperit ca e o problema de proiectare si ca doar schimbarea cablului si a etrierelor ar rezolva problema. Eu unul am invatat sa nu mai arunc bani de pomana si sa schimb o piesa doar cand se strica. Dar sa lasam nebunul sa fie nebun, in sensul ca fiecare face ce vrea. Cei de laOpel Santuhalm mi-au spus :"asa face toate dom'le!" si mi-au intors frumos spatele. O zi buna domnilor, sa auzim numai de bine.
  • LPapuc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am problema cu frana de mana electrica la astra j 2010 nu primeste comanda de la buton, am schimbat butonu degeaba la fel am verificat sigurantele nimic si ultima verificare la un calculator de sub bord in care intr mufele cu cabluri de la circuitul electric si nici aici nu sa gasit nimic . Daca stie cineva sa ma ajute , multumesc
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@LPapuc daca totul electirc e ok ...posibil ca modul de frana electrica sa fi crapat.

vezi ca e in bara spate pe stanga .....dai jos roata si protectia aia de noroi si o sa vezi modulu acolo....

https://workshop-manuals.com...dule_replacement/

https://workshop-manuals.com...ectric_handbrake/
  • LPapuc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat nu eram asa de sigur de modul dar acuma am sa-l desfac si o sa revin cu raspuns , numai bine.
Skip ads

  • LPapuc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Mai am o curiozitate ,cu toate ca frana se pune automat cand opresc motoru se poate sa fie la modul ceva de inlocuit sau de reparat , sau trbuie inlocuit tot modulu. Am vazut ca sehasi este cam 500 lei, si nu garantez ca este ok. Asi dori o parere, multumesc.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
modulul in sine nu stiu daca poate fi reparat ... probabil e capsulat .... mergi pe la 2-3 service-uri de reprezentanta si vezi ce zic mecanici pe acolo, apoi poti lua decizia daca sa il schimbi tu sau nu.

pasi sunt destul de bine descrisi in linkurile de mai sus
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
LPapuc a scris:Mai am o curiozitate ,cu toate ca frana se pune automat cand opresc motoru se poate sa fie la modul ceva de inlocuit sau de reparat , sau trbuie inlocuit tot modulu. Am vazut ca sehasi este cam 500 lei, si nu garantez ca este ok. Asi dori o parere, multumesc.

Stai, cand opresti motorul se trage frana singura? Imi place cum suna. La mine nu se intampla si mai am momente cand ma intorc sa o verific.
Asa a venit sau i-ai pus tu vreo optiune?
  • LPapuc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Masina o am din Germania, de opt luni si cand functiona frana de la buton si uitam sa o pun nu se activa singura, dar acuma cand sa stricat si nu pot sa o activez am observat ca se pune singura cand opresc motoru fara sa umblu ca sa activez ceva, nu stiu daca o las asa adica sa nu inlocuiesc modulu pentru ca nou este 3200 , iar sehas nu se merita . Vreau sa menttionez ca pe modul scrie made in romania , culmea cum a putut sa accepte neamtu o piesa din romania.
  • LPapuc

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna, am revenit cu raspuns la problema pe care am avuto la frana de mana electrica la astra j . Dupa cateva incercari la uni asa zisi meseriasi care se cred ca stiu tot consumand bani si timp pierdut , am ajuns la reprezentanta opel asa cum m-ati sfatuit si din fericire sa incheiat cu caz rezolvat . Problema a fost cu mult mai simpla si indrum pe cei care au o problema ca a mea, se rezolva cu suma de 300 lei si se repara firele ce duc la modul in spate la roata din stanga , au fost intrerupte din cauza ca acel cablu este prins pe langa amortizor si puntea spate si la vibratii in tim se stanguleaza si se rup . Au zis de la inceput pana sa vin cu masina cand am facut programarea ca este cablu intrerupt ca au m-ai avut cazuri. Salutare si va multumesc pentru sfaturi
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Interesanta postarea, din ce m-am interesat si eu este un defetc de fabrica acela cu pacanitul, la a mea facea cam de cand a fost nou-nouta, mi-au mai deblocat etrierii dar se pare ca se cam blocheaza din nou. La ultima verificare mi-au dat ca este cablul de frana ruginit si mansoanele rupte dar voi mai verifica daca chiar este de schimbat pentru ca nu am semne deloc la actionare. Costa piesa undeva la 350 de lei si manopera 80 de lei parca.
La 115.000 mi se recomanda inlocuire discuri (au ceva uzura) si mai simt in volan la anumite franari in pante mari o vibratie care mai mult ca sigur este din discurile de frana. Drumuri bune tuturor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR