Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • maryo77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o mare nedumerire referitoare la stopurile de ceata la Zafira mea y22dtr , cum am vazut pe forumuri , nu toate masinile sunt egale . eu am in amandoua partile legaturi . deci am facut gaura cu bormasina si am pus si in dreapta , dar cand am facut revizia tehnica , descoperire mare : nu merg stopurile de ceata desi acum 10 zile mergeau . a verificat becurile si sigurantele , iar un amic de al meu mi-a zis ca tre sa ma uit la releuri , dar cu sa fac asa ceva habar nu am . daca e cineva care sa imi dea o mana va multumesc anticipat . apropo , martorul din bord se aprinde , releul se aude cum cupleaza .


Ultima modificare facuta de maryo77 la Mie 14 Dec, 2011 1:07 am
Skip ads

  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Foarte exemplificativ titlul tau. Ma intreb cum o fi oare sa deschida fiecare user numai topicuri cu titluri gen "AJUTOR" sau "PROBLEMA"; ia imagineaza-ti cum ar arata forumul asta.

Trecand la problema ta... nici macar nu se prea poate intelege ce incerci sa spui...
In orice caz, daca tot te-ai jucat de-a electricianul si acum ai probleme, verifica siguranta mai intai, daca dupa "inginerie" au mers ok amandoua.
  • maryo77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
deci , probabil am exagerat cu exprimarea , in tot siteul asta nu am gasit o discutie clara despre cum s-ar rezolva o problema la luminile de ceata. erau cateva comentarii referitoare la faptul daca e legal 1 bec cel de pe stanga , sau 2 si cel de pe dreapta. deci , masina mea e prevazuta din fabrica cu cablu pana la partea dreapata ( lumina de ceata) . de cand am luat-o am facut gaura in blocul de lumini , acolo unde nu era si a mers vreo 4 ani. acum deodata nu merge , desi martorul se aprinde in bord , iar butonul declanseaza cand il apas . deci , cineva spunea ca ar trebuii sa caut prin relee , doar ca nu sunt "electrician" iar aici ptr un control de rutina platesti incepand cu 50 € , asa ca ma gandeam ca exista cineva pe site care ma poate ajuta .
P.S. Scuze ptr titlu .
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca se aude un "click" cand apesi pe buton atunci releul functioneaza. Cum ai verificat becurile? Doar vizual...sau cu ajutorul unui multimetru?
Skip ads

  • maryo77

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am schimbat pur si simplu becurile cu altele noi si nimik , tot nu merg , deci nu pot sa cred ca in stanga cat si in dreapta nu ajunge tensiune . e posibil sa fi iesit vreun papuc din tabloul de comanda la lumini ? ptr ca de multe ori am lovit cu genunghiul respectiva zona.
  • Action

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am exact aceeasi problema. A fost gasita o rezolvare "amiabilã" dupa atatia ani?
Va rog sa o postati...
  • autogeo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 2.0 SFI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Zafira A 2.0 DTI. La inspectia ITP am observat ca nu se aprinde lampa ceata. Am verificat becul, am curatat soclul, toate contactele posibile, degeaba. Am verificat toate sigrantele, erau ok. Am apasat comutatorul de ceata si am identificat releul de ceata si l-am inlocuit cu cel de la proiectoare, iar cel de ceata l-am pus in locul celui de la proiectoare si am observat ca releul este ok. Logica m-a indemnat sa caut problema intre panoul cu sigurante & relee si partea din spate cu lampile. Am luat un bec de 25W pe care l-am legat cu un clips crocodil la un bec legat la soclul de unde se alimenteaza becul de ceata la masa. Am luat un ac de seringa si am intepat firul albastru/negru pana am ajuns la o mufa situata in fata lampii dreapta spate, am tras eu concluzia ca acea mufa ar fi trebuit legata la mufa cuiului de tractare. Acolo becul se aprindea. M-am gandit sa trag un fir direct, dar am zis sa o iau in continuare pe lampa si sa gasesc intreruperea. Am verificat apoi tensiunea in soclu si am vazut ca era ok. Am pus becul in soclu si s-a aprins. Nu am facut altceva nimic, ma gandesc doar ca o fi fost ceva blocat iar cand a simtit consumul de 25W s-a eliberat. Altceva nu am mai facut, ideea e ca a mers. Si eu am batut forumurile si nu am gasit nimic cu care sa inaintez in depanare, asa ca a trebuit sa fac aceste incercari. Nu stiu in ce masura va poate ajuta pe voi dar puteti macar incerca. Succes!




  • Action

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mufa pentru remorca are doua contacte cu lamele metalice care nu fac contact. Verifica acele contacte fara sa faci scurt circuit cu alti pini. Mai mult ca sigur ca acolo eate problema ta.
Succes!
  • autogeo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 2.0 SFI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E posibil ca acolo sa fi fost problema, am tot umblat pe acolo si probabil asa s-a refacut contactul. Oricum, am rezolvat de saptamana trecuta, ca alaltaieri am fost cu ea la ITP din nou.Doar ca nu imi explicam de la ce a fost problema.
  • Action

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Acolo a fost sigur daca venea tenaiune inainte de acei doi contacti din mufa. Sper sa fie util si pentru ceilalti care au ptoblema asta la masina lor
  • autogeo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 2.0 SFI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da, sigur va fi de ajutor si altora. Am stat vreo 2 ore pana am localizat problema. A trebuit sa intep firul albastru din loc in loc, ca sa ajung la mufa.
De regula atunci cand avem nevoie de vreo informatie cautam pe forum. Dupa ce rezolvam problema, e bine sa dam si celorlalti solutia gasita si aplicata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR