Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cristiv70

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut
Am o problema la Astra J A17DTS
Am luat decizia sa desfac cutia pentru a schimba rulmenții din cauza jocului de la schimbãtor foarte grav si a huruitului in viteza 5si 6.
Toate bune pana cand au venit rulmenții nu se potrivea decat unul singur,am recomandat rulmenții au venit într-un final cei corecți. Apoi am constatat ca la carcasa turn unde sunt cei trei rulmenți la unul dintre ei gaura este ovalizata.
Am hotãrât sa cumpãr o carcasa noua,am comasat carcasa si ce sa vezi nu se potrivește
Gãurile unde vin cei trei rulmenți sunt mai mari.
Din cate am inteles au facut o modificare la carcasa si au redimensionat rulmenții.
Întrebarea este daca carcasa cu rulmenții mai mari se potrivește la restul de cutie ?
Daca ma poate ajuta cineva , sincer mu mai stiu ce sa mai fac am bagat pana acum aproximativ 3500 lei si cutia mea este vrac in portbagajul mașinii de serviciu😞
Multumesc
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cauți un capac sh de la o cutie distrusa: poți întreba la cei care repara cutii. Sau iei o cutie gata reconditionata.
Cât a costat capacul nou de ai ajuns la 3500 RON?
  • cristiv70

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Întrebarea era dacã capacul nou se potrivește pe restul de cutie.
Capacul nou este varianta noua cu rulmenți mai mari si canal suplimentar de ungere.
Carcasa noua a fost 2218 lei.
Daca vroiam o cutie recondiționatã apelam la asceasta soluție de prima data dar am vrut sa o repar pe ce de pe masina si m-am lovit de aceasta problema cu acest capac modificat de care nu știam.
De preferat este sa schimb capacul vechi cu un capac nou modificat de producãtor asapot elimina problemele eventuale pe viitor.
Pãrerea mea😬
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Modificarea solutiei constructive a capacului si folosirea altor rulmenti, nu are cum sa conduca la nepotrivirea lor cu restul.partilor componente ale cutiei.
Mi se pare normal!
Dar tu ai toate piesele si poti verifica/compara.
Skip ads

  • cristiv70

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Azi am fost la Brașov si am lãsat cutia si capacul.
Capacul nou se potrivește.
In cateva zile o sa iau cutia reparata
Mai am o întrebare daca poate cineva sã-mi rãspundã
Dupa repararea cutiei ati mai avut probleme?
Daca da dupa câți kilometri?
Pun aceasta întrebare pentru ca cel care Imi repara cutia mi-a spus ca o sa ținã in jur de 100-150mi de km.
Am vb si cu un director de service de la rãdãcini si mi-a confirmat cele spuse de mecanic. 🤷
  • bodiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am si eu o problema la cutia de viteza Opel astra j.M 32.din 2010.De ceva vreme a inceput sa joace maneta de viteza in fata si in spate asa cum am mai vazut aici pe forum iar acum se aude un troncanit puternic in cutia de viteza .Rog sa mi recomandati o firma serioasa ce repara asfel de cutii si la ce pret ar ajunge o asfel de reparatie.In apropiere de Bistrita.Multumesc anticipat..
  • bodiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Rog urgent.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://cutieviteza.ro/wp/contact/

din ce stiu acesta este site-ul userului andrexyz (gaseti posturile lui in acest thread ) ..... poti suna la el .... e aproape de tine

kitul de rulmenti e vro 1000 Ron .... manopera ... cam tot atat
Skip ads

  • alcatrazcj

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2013 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Este in turda Andrei cutii de viteza sau prin Gilau Auto abdul
  • bodiul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumes tuturor pentru ajutor.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
bodiul a scris:Multumes tuturor pentru ajutor.


ai rezolvat ceva ? daca da ... ce, cat, unde?
Skip ads

  • GComan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut aceasi problema o am si eu cu schimbatorul de la un opel astra sport tour 1,7 125 cp am fost la mecanic si am schimbat tamponul dar face la fel si probabil tot rulmenti sunt si la mine ca are si un huruit in v6 am crezut ca este de la cureaua de accesori sau role leam schimbat pe toate dar nimic asa ca daca stiti pe cineva care se ocupa de reconditionarea cutiei de viteze in apropiere de craiova si un pret .Multumesc
  • dumicris1979

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut sunt posesorul unui astra j 1.6 16 v 115 cp aspirat 2011 cutie 5+1. Nu stiu ce cutie am pe ea, dar am un rontait in toate vitezele in sarcina si in accelerare si in decelelare. Daca calc ambreiajul rontaitul dispare daca il eliberez apare. Pedala de ambreiaj este tare. La service initial mi sa spus ca ar fi kitul de ambreiaj dupa care au spus ca ar putea fi cutia. Nu stiu ce sa mai cred.... Kitul de ambreiaj l am gasit la ei cu tot cu manopera in jur de 1500 lei. Nu stiu cutia daca se poate repara.... va rog niste sfaturi daca se poate de la cei patiti....
  • bogdan_ pop

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
MontesJr a scris:Da, evident...pretul este total...material si manopera. Am dus masina luni si a fost gata azi la pranz. Service-ul este pe langa statia de metrou Costin Georgian. A durat un pic mai mult pentru ca nu a gasit un rulment de la un ax si a durat o zi sa il aduca din tara.

Salut, mai ai mașinã,cum merge cutia de viteze?
Poți sã îmi spui adresã service-ului unde ai reparat-o, mulțumesc.
  • ISorinTuta

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2017

  • Mesaj Privat
MontesJr,ma intereseaza daca dupa un an,cutia de viteze a mai avut probleme. Ma intereseaza cum se numeste service-ul respectiv deoarece am si eu probleme la un Opel Astra j.
  • ArmaseluR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am un Opel astra j, 1,7 CDTI 92kw și din ce am înțeles din discuțiile anteriore, am probleme la cutia de viteze. Se aude un,, huruit" în treapta 2 și 5. Îmi poate recomanda cineva un service în București?
  • LIancu220

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Problema cu jocul cutiei de viteze manualã 6+1 o am si eu acum astra j 1.7 cdti..Am fost la reprezentanța si mi.au zis ca s.au deplasat nu știu ce rulmenți de la cutia de viteze si rareori cand o bag in treapta 1 intra intra marsarier de era sa ii sparg bara la unul in intersecție,mi.au zis daca este sa o repar la ei ma costa in jur de 2200 de ron cu manoperã dar mi.au mai spus cã nu se stie sigur daca este de la rulmenți si sa nu dau banii degeaba.. as dori sa caut pe la dezmembrari o cutie noua dar nu stiu codul de pe cutie
Acesta este VIN: W0LPD6EFXAG069529
Va multumesc.Smile
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
dumicris1979 a scris:Salut sunt posesorul unui astra j 1.6 16 v 115 cp aspirat 2011 cutie 5+1. Nu stiu ce cutie am pe ea, dar am un rontait in toate vitezele in sarcina si in accelerare si in decelelare. Daca calc ambreiajul rontaitul dispare daca il eliberez apare. Pedala de ambreiaj este tare. La service initial mi sa spus ca ar fi kitul de ambreiaj dupa care au spus ca ar putea fi cutia. Nu stiu ce sa mai cred.... Kitul de ambreiaj l am gasit la ei cu tot cu manopera in jur de 1500 lei. Nu stiu cutia daca se poate repara.... va rog niste sfaturi daca se poate de la cei patiti....

Fenomenul descris de tine suna a rulment de presiune cu joc, dar probabil ai rezolvat problema pânã acum. Din cate am vãzut pe forum cutiile în 5 trepte nu prea uzeazã rulmentii interni, problema apare mai ales la cele în 6 trepte, generatie 2009-2012 în special la motorizarile diesel. Dupã 2012-2013 au mãrit cei 2 rulmenti din capacul cutiei și au modificat capacul pentru îmbunãtãțirea îngerii acestora.
  • RBirsan

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Sunt posesorul unui Opel Astra J 2010 cutie viteze manuala, 6 rapoarte, 1.7 CDTI 110cp.
Masina are 122.000 km, este luata de noua din Ro, este o masina tare frumoasa, e echipata cu toate optionalele disponibile la vremea aceea pe Opel Astra J.
Am ajuns recent cu masina in service pentru o constatare, un huruit care se aude predominant in treapta a doua, joc fata spate la accelelare si cand iei piciorul de pe acceleratie al levierului schimbatorului de viteze si o vibratie in mers cand virezi de volan dreapta, asta dupa ce s-a verificat rulment roata, cap de planetara, joc in caseta s.a.m.d si explicatia a fost ca se propaga din cutie vibratia, planetara dreapta fiind mai lunga ...
Dupa mai multe investigatii, cei de la service mi-au constatat ca ar proveni din rulmentii cutiei de viteze, insa service-ul la care am fost mi-au spus ca ei nu desfac cutii, ci ca mi-o pot doar schimba cu totul ...
Intrebarea mea pentru cei care au mai remediat problema aceasta din cauza rulmentilor din cutie, imi puteti recomanda un service de incredere in Brasov unde sa pot face operatiunea asta, si un cost estimativ pentru toata procedura?
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR