Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • bilzerian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic, și-a revenit singura. Dar totuși cred ca in mare parte e din benzina. Baga de la un peco mai de încredere o perioada dupã ce ii ștergi eroarea si vezi daca mai face. La mine problema s-a rezolvat dupã ce i-am pus gaz. De asta am zis ca ar fi de la benzina. Daca ma iau dupã eroare ar fi din sonda 1. Dar încearcã cu benzina. Consuma tot ce ai si baga de la un singur peco. Oricum nu sunt schimbãri in mersul mașinii daca ai eroarea, doar ca e stresant sa vezi beculete aprinse. Sper ca te-a ajutat mesajul. Sa-mu spui si mie daca rezolvi ceva. Bafta
Skip ads

  • larson

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2013

  • Mesaj Privat
bilzerian da-mi te rog un nr de tel sa te sun al meu 0740541122 ms.
  • bilzerian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2015

  • Mesaj Privat
0757840082 - suna-ma mâine ca acum e tarziu
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Si eu ma confrunt la Astra H Z16XEP cu aceasta eroare P0171-52, cand apare masine trage in suturi si consuma mai mult. Sterg eroarea dar dupa 2-300 km reapare. Daca a gasit cineva rezolvarea la aceasta problema rog sa raspunda. Mecanicii din pacate nu pot oferi un raspuns pertinent la aceasta problema.
Skip ads

  • bilzerian

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2015

  • Mesaj Privat
bilzerian a scris:Nu am rezolvat nimic, și-a revenit singura. Dar totuși cred ca in mare parte e din benzina. Baga de la un peco mai de încredere o perioada dupã ce ii ștergi eroarea si vezi daca mai face. La mine problema s-a rezolvat dupã ce i-am pus gaz. De asta am zis ca ar fi de la benzina. Daca ma iau dupã eroare ar fi din sonda 1. Dar încearcã cu benzina. Consuma tot ce ai si baga de la un singur peco. Oricum nu sunt schimbãri in mersul mașinii daca ai eroarea, doar ca e stresant sa vezi beculete aprinse. Sper ca te-a ajutat mesajul. Sa-mu spui si mie daca rezolvi ceva. Bafta



Mentiunii noi: Am primit informatii ca aceasta eroare apare cand trage aer fals pe la esapament si pacaleste sonda lamda. Daca cineva care are aceasta eraore poate verifica si dorim sa ne spuna si noua daca a rezolvat problema in acest mod.

Multumesc!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ca sa nu existe dubii si confuzii....
Partea de admisie poate sa traga aer fals deoarece acolo exista presiune negativa ( vacuum )
Partea de esapament poate sa piarda gaze....acolo existand presiune.
  • pnuhttp

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut catastefan! Crezi ca eroarea asta poate fi cauzata si din cauza valvei PCV (cea din capacul culbutori)?
Merci.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred.
Skip ads

  • pnuhttp

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok, merci. Intreb deoarece am vazut intr-un topic tot aici pe forum ca ar fi una dintre cauze, iar eu stiu sigura ca am supapa PCV pe duca (fluiera si papa ulei)...https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10720&start=640
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Atunci nu mai sta pe ganduri. Schimba
  • pnuhttp

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
-Pentru colegii cu z16xep care nu scapa de eroarea p0171, revin dupa cateva investigatii prin TIS. Cei de la Opel se leaga strict de EGR si galeria de admisie (necesita curatare). Eu nu am cum sa incerc deoarece am luat masina cu EGR-ul defect si l-am anulat+blindat cu tablita, momentan nu ma grabesc sa il schimb decat daca aflu ca el imi cauzeaza eroarea de mai sus...Asa ca rog colegii daca au incercat curatarea egr-ului si a galeriei de admisie, apoi daca au scapat de eroare, respectiv schimbari la mersul motorului.
P.S. tot prin TIS am citit ca la z16xep i-ar placea mai mult benzina cu cifra octanica 98-99 fata de 95 (asta o sa o incerc dar mai astept vreo saptamana sa golesc rezervorul).

Multumesc.



  • SEdmond

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Coduri eroare ECN astra h
Salut....sunt nou aici și aș dori sã mã ajutați la rezolvarea problemei mele...am un z16xep 1.6..77kv și apare eroarea p0171 amestec sarac bank 1,mulțumesc Buna ai rezolvat ...
Skip ads

  • DHD7844

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Salut domnilor, am si eu exact aceeasi problema. A reusit cineva sa rezolve ceva?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Demontare admisie si curatare canalele din ea



  • DHD7844

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult pentru ajutor! Am vrut și eu sa o curat dar trebuie gãsit un meseriaș bun cu dorința și pofta de lucru. Mulțumesc!
  • OIonutFlorin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Am curata eu admisia datorita erorilor de mistfire de la 0300 la 0304 inclusiv 0314 0130 si 017152 tine sa mentionez k ultima eroare 017152 a aparut doar dupa ce sa gãurit recordul flexibil azi il schimb si vad cum se manifesta dar sunt multumit k masina nu mai da rateuri erori pe cilindri bobina sonda 1 merge rotund
  • AAndrey579

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2018

  • Mesaj Privat
A rezolvat cineva cu eroare P0171 Fuel Trim too Lean (Bank 1) ..ma poate ajuta si oe mine cineva va rog
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sunt canalele EGR din admisie infundate. Se da jos admisia si se curata.
Probabil motorul este Z16XEP.....editeaza profilul si pune toate datele acolo


  • florianjipa

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua.mi a aparut in bord motor galben ,deci nu ala cu ...cheita.am pus jucaria mea de tester,sa imi fac o idee.mi a aratat defectul P0171....am mers la un service si deal er auto opel in bucuresti ,mi a schimbat o valva aerisire bosch, vreo 245lei plus manopera plus taxa verificare coduri eroare plus un bec ars.etc...480 lei......am opel corsa d benzina, 2010,euro5,editie speciala 111, 1228 cmc....
  • GTraista

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu aceeasi problema si pana acum au pus testerul pe masinuta mea 5 oameni, 5 pareri diferite... si unele dintre ele se bat cap in cap.
Cei de la Autoglobus Timisoara (dealer Opel dar care sunt renumiti pentru ineficienta) au zis ca este electrovalva de avaguare gaze si apoi in aceeasi zi imi zic doi alti mecanici ca e imposibil...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR