Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • costy_227

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007 1.9 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua sunt proaspãtul proprietar al unui opel zafira 1.9 cdti din 2006 cu 203490 km la bord problema e ca atunci cand am luat o nu am vazut dar pe drum au început sã îmi apara masina cu cheia in bord si cand m-am uitat la coduri are ecn 190 158, 190 175 si ecn 050074 ma poate ajuta cineva va rog sa imi spuna ce inseamna si cam ce as avea de fãcut la ea ? Ea de mers merge doar ca na limiteazã in turiștii ma la sa mai mult de 3500 .


MODEL: Zafira 2006
MOTOR: 1.9 cdti
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Inainte de toate felicitari pentru achizitie. S-o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute. Iti doresc drumuri lungi si reparatii cat mai putine Wink.

1901 - probleme filtru de particule, cel mai probabil nu s-au efectuat regenerarile asa cum ar trebuii, ar trebuii incercata o regenerare fortata.
Consumul nu este marit? Ma refer la consumul afisat pe bord la relantiu cu motorul cald. In mod normal acesta ar trebui sa fie intre 0.4 - 0.5 cel mult 0.6.
Verifica totusi si cablajele pana la filtru si invers, de la filtru.

0500 - senzorul de viteza emite un semnal incorect. Aici problema e cu mai multe taisuri, normal viteza de deplasare este calculata de catre sensorul ABS din butucul rotii, ar putea fi cablajul intrerupt sau dezizolat pe undeva, ori contact imperfect in mufa, ori e oxidata, iar in final senzorul s-ar putea sa necesite inlocuire. Problema ar fi ca se schimba butucul intreg cu rulment si e putin cam costisitor.

Bun venit in lumea Opel. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR