Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Alex.D

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
ionut ciobanu a scris:Deci problema asta apare la mai multe Insignia. Nici eu nu am scapat total de vibratie. Acum la mine sigur din roti face ceva, dar azi maine un coleg ridica Insignia noua si il rog sa imi dea putin rotile sa fac o proba si atunci vad daca e din roti sau si alceva si nu stiu ce. Discuri am pus noi Zimerman si placute Gulfer iar acum cand se incalzeste la franare de pe la 150 pana la 120 tot trepideaza in volan, dar poate e din roti ca am niste probleme cu ele.


ai facut proba ?
Skip ads

  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu am facut proba , ca abia marti a putut ridica masina de la reprezentanta si miercuri a plecat in concediu cu ea. Dar am pus niste cauciucuri s.h Bridgestone Potenza bune si echilibrate si acum se simte o imbunatatire considerabila aproape nu se mai simte si chiar si in franare nu mai bate volanul. Cauciucurile Landsaill pe care le pusesem noi sunt varza si le-am dat jos dupa 8000 de km. Acum eu o simt ca mai vibreaza putin ca stiu exact plaja de viteza unde face si sunt atent, dar daca acum as urca primadata la volanul ei nu as sesiza vibratia. Un coleg de pe forum a condus anul trecut la Bucuresti masina mea si i s-a parut ok. Deci foarte importante sunt si rotile la Insignia ca e foarte sensibila. Oricum dupa ce fac proba cu rotile noi de la amicul meu spun daca acolo e problema la mine 100% .
  • Alex.D

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2016

  • Mesaj Privat
a mea e una din 2011 luata de pe leaseplan din belgia. Am acces la intreg istoricul de reparatii. Observ ca s-au schimbat discurile pe fata de 2 ori: 60 000km si 152 000 km. Acum masina are 165 000. gumele mai au 1 mm pana la nervura aceea de uzura, deci sper sa fie ele.
Jantele sunt pe 18 originale. Echilibrate bine. Franez de la 140 pana la 120 si imi vibreaza tare volanul. pe franari la viteze mai mici nu se simte. Mai am un set de gume - sport contact 3, incerc sa le schimb si daca tot face chiar nu mai stiu ce sa fac.
  • vvede

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Schimba discurile - se pot ovaliza chiar daca au doar 13k km
Skip ads

  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sunt foarte importante tãblițele dintre plãcuțele de frânã și suport (vezi poza atașatã). Deasemenea se recomandã a se pune "copper ease" (vaselina pe baza de cupru) pe aceste ghidaje pentru a nu se înțepeni în utilizare. Totodatã verificã sistemul de culisare a etrierului flotant. Eu am schimbat cam tot la etrierele astea pe fațã, în comparație cu etrierele de la fostul Signum, la care nu am umblat la asa ceva, astea de pe Insignia sunt "scheisse".

Vorbesc strict de sistemul de frânare J61.



  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Azi am reusit sa fac proba cu rotile colegului meu de pe Insignia noua si problema este la mine de la roti. Deci am schimbat degeaba rulmenti, bucse, planetare, caseta de directie rectificata si vreo trei randuri de jante si cauciucuri si multe altele. Nu am nimerit jante si cauciucuri bune. Daca as fi avut cum sa fi facut proba de cand am luat masina, nu mai cheltuiam atat si imi cumparam jante noi si cauciucuri. Sa va feriti de cauciucuri Pirelli ca dupa o perioada de timp se descentreaza si in franare va dau vibratii ca si cum ar fi ovalizate discurile de frana. Eu am pe masina 2 Pirelli Sotozero dot 2013 si destul de bune in profil si am acest simpton. Cu cele de vara si cu rotile noi cu care am facut proba nu face asa. Deci mare atentie la roti. Acum stiu macar ca nu are nimic masina mea ci doar rotile.
  • Daniel2a

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut , am tot citit despre tremurat si vibratii pe forum si nu am gasit nimic asemanator cu problema mea , in speranta ca cineva a trecut prin situatii asemanatoare si ma poate ajuta cu un sfat o sa descriu despre ce este vorba :
Insignia 2009 ,motor 2.0 tdci , 110 cp. cutie manuala , 92000 km .
Masina tremura usor si enervant la drum lung incepand de la 130 km/h , e un vibrat in caroserie , ciclic ,asemator cu o fulare, 2 secunde tremura ,2 secunde merge lin si tot asa . Vibratia se mentine dar scade in intensitate daca cresc viteza si se simte in mers constant sau pe pilot automat doar in treapta a 6-a , in treapta a 5-a la aceiasi viteza sau aceiasi turatie motor ca in treapta a 6-a la viteza de peste 130 km nu tremura , nici daca o scot din viteza . Cauciucurile sunt noi , roti echilibrate de mai multe ori la vulcanizari diferie , directie reglata . Am avut acelasi fenomen si pe o astra h din 2006 ,1.3 diesel. Multumesc
  • baxt

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Ai avut recent mesaj de SVS in bord? Dupa simptome e posibil sa ai galeria de admisie pe duca si daca e asa riscul este foarte mare sa iti plece ceva clapete pe admisie.
Iti zic din propria experienta.
Nu cauciucul, nu directia nici alte parti din trenul de rulare nu da vibratii ciclice, vibratiile resimtite sa nu fie din motor sau cutie
  • Daniel2a

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Nu am nici o eroare nici nu am avut , am masina de 3 ani si asa am luat.o , abia acum am inteles ca e de la masina . Pana acu am tot dat vina pe drum si am tot echilibrat roti .
  • florin250

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A 20 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Salutare , asta am gãsit pe Autodata , poate ajuta pe cineva care are vibrații in volan de la 110 Km/h la 150 km/h .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR