Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • SNicolaescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua am un Opel Frontera 2.2d din 2000 si s a blocat maneta de la reductor pe pozitia H, nu mai merge sa cuplez 4x4 aveti ideie daca pot sa desfac reductorul de pe cutie fara sa o mai dau jos sau este o posibilitate sa deblochez maneta. Masina merge normal in regim 4x2.


MODEL: Frontera 2.2 d
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea are ce sa se strice acolo,cu exceptia furtunaselor de vacuum sau eventual electrovalve,ceva.Presupun ca ai apasat butonul 4x4 inainte sa tragi maneta de greu/usor.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum spunea si colegul de mai sus, maneta este blocata electric-vacumatic in H, iar dupa apasarea butonului si de pe loc se trece in L, deci inainte de a demonta cutia de transfer, verifica cele spuse anterior.
  • SNicolaescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Nu imi vine curent pe cablu la acuratorul din spatele cutiei, daca ii dau curent direct pe mufe se cupleaza si pot sa misc maneta din mare la mic, vacum in fata la punte imi face si el figuri, am verificat cu pompa de vacum si nu sunt scurgeri, nu stiti are un releu de 4x4 sau modul, cand o sa am timp o se verific toata instalatia.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vezi pe grupul fata,ai o ciuperca cu 2 fire,poate aia sa cofirme ca s-a cuplat x4 si sa=ti deblocheze maneta.De fapt verifica toate firele de acolo,si de pe electrovalve,pot parea intregi,dar daca tragi de ele se rup,izolatia fiid coapta de la caldura motorului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR