Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Cosmin95 a scris:Niciun update momentan pentru Navi.

De aceasta nu am optat pentru navigatie de fabrica, pentru ca de cativa ani buni folosesc un Garmin cu update gratuit de harti full Europe pe viata, adicã 4-5 update-uri pe an. Și la momentul actual cu pana la 1000 RON gãsești un gps performant de la ei, cu același ritm de update. Deși sunt de 5-6 inch, sunt foarte lizibile, iar Garmin sunt mama și tata gps-urilor, ei fiind principalii furnizori în transporturi navale și aeriene, iar pe terestru merg de la biciclete pana la camioane. Este bine de știut.
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Silviu, iti afiseaza si gropile si politia?
Wink Wink Wink
  • jupijohn

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Zafira Tourer 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
La mine era inclusa navigatia "in pachet". Asa a fost masina comandata.... si... pentru a nu astepta 4-5 luni.... am luat-o asa... (am asteptat doar vreo luna pana a ajuns)
I-am facut si update....
Nu stie gropi, politie... limite de viteza.... (si cel mai grav, NAVI950 nu stie Android Auto)
Stie despre chestii care te inconjoara (cel mai probabil..., dupa update, gen magazine, benzinarii, toalete Smile ) si despre reconfigurare traseu in cazul in care sunt probleme de trafic.... Acum vreo 2 saptamani nu m-a anuntat de un accident pe autostrada .... dar nici waze si nici google maps nu au avut vreo reactie. Toate m-au anuntat cand era prea tarziu si nu mai puteam iesi de pe autostrada...
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
PEmil a scris:Silviu, iti afiseaza si gropile si politia?
Wink Wink Wink

Se pare ca seria DriveSmart are și opțiuni de alerte de trafic în timp real, însã nu știu cât de detaliat. Oricum, mi se pare o opțiune mai buna decât cea de fabricã și se pare ca ieși ceva mai ieftin.
Skip ads

  • cornelm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2017 b14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Sad


Ultima modificare facuta de cornelm la Lun 08 Apr, 2019 9:29 am
  • cornelm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2017 b14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2019

  • Mesaj Privat
jupijohn a scris:
cornelm a scris:Va salut ! Sunt posesor de Astra J 2017 1.4 turbo B14NET ! As dori sa va intreb daca cineva dintre voi a renuntat la uleiul pus de dealer (GM dexos 1 gen2) in favoarea a ceva gen Liqui Moly Top Tec 4600 dexos 2 ? Sau altceva dar tot dexos 2 ? Este potrivit dexos 2 pt acest motor ? Am vazut(de fapt am auzit) la cineva acelasi motor dar fabricatie 2014(cu ulei dexos 2) si nu exista termen de comparatie(zgomot mult mai putin pregnant) ! ! Va multumesc mult pt raspunsurile voastre !


Eu am B14NET pe Zafira si la al a-2-a schimb de ulei mi-au pus stampile pe carte cu dexos 1 gen 2. Liqui Moly are asa ceva. Ii zice Liqui Moly Special Tec DX1 5 W-30 GM DEXOS1 Gen 2.

Eu am preferat sa schimb uleiul mai des de 30.000 km cu spuneau ei.... de 3 ori, in reprezentante (Olanda si Germania).
Prima oara cu Dexos 2 si apoi cu dexos 1 gen 2 de la butoi... cum se face si la noi...

Am putin peste 30.000km acum....

Multumesc ! Daca numai tu ai raspuns, inseamna ca ceilalti colegi au ramas pe Dexos 1 Gen 2 ?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,
Eu rãmân pe uleiul pus de ei. Nu ma intereseazã dacã o doare ceva dupã utilizarea lui. Am garanție 5 ani. În Octombrie 2019 face 2 și probabil 30-32 k km.
O mai țin maxim 1.5-2 ani dupã care se va instraina cu garanție valabila.

PS: dacã producãtorul recomanda uleiul ala ma gândesc ca nu sunt idioți.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
daca va uitati la preturile uleiului Dexos 1 gen 2 vs Dexos 2 o sa vedeti ca Dexos 2 e mult mai ieftin, oare de ce?
stiu o regula de baza in economie: cand sunt multi producatori si multi consumatori, pretul reflecta aproape intotdeauna calitatea.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Eu folosesc Dexos 1 gen 2. Adica asta au pus la revizie.
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
La voi cum se prezinta volanul? Al meu are urme vizibile de uzura, s-a exfoliat putin pielea la imbinari , pielea a devenit lucioasa si alunecoasa. Si toate astea la doar 16.0000 km, nu vreau sa ma gandesc ce va fi mai tarziu. L-am curatat doar cu seevetele umede pentru piele, la fel si scaunele. Deocamdata scaunele si mansonul de la schimbator se prezinta foarte bine, cel de la schimbator s-a rupt in 2 locuri. Revin cu poze mai tarziu.
  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Dacã mai ai garantie, profita de ea. Dacã reușești sã le schimbi, pe noul volan aplica o lotiune de curatare și întreținere piele sau banalul lapte Doina. Când am ridicat mașina am remarcat ca pielea era cam "uscata". intr-adevar își va pierde aspectul mat, dar va rezista mai bine în timp. Oricum dupã 5-6 ani apar ceva semne de uzurã.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
mansonul de la schimbator e un vinilin de foarte proasta calitate. poti sa incerci sa il schimbi pe garantie si iti mai rezista 2-3 ani, dar in cele din urma tot va trebui sa cumperi unul bun de pe ebay. macar in felul asta le apare in aplicatie ca s-au facut multe inlocuiri la mansonul ala, dar oricum nu mai conteaza ca masina iese din fabricatie.
Skip ads

  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
aveti cumva idee daca cumpar led maner usa fata, cat de usor se monteaza? sunt firele deja trase si doar il mufez sau trebuie trase si fire?
http://www.revizieshop.ro/o...stra-j-gm-p-26211
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
cornelm a scris:
jupijohn a scris:
cornelm a scris:Va salut ! Sunt posesor de Astra J 2017 1.4 turbo B14NET ! As dori sa va intreb daca cineva dintre voi a renuntat la uleiul pus de dealer (GM dexos 1 gen2) in favoarea a ceva gen Liqui Moly Top Tec 4600 dexos 2 ? Sau altceva dar tot dexos 2 ? Este potrivit dexos 2 pt acest motor ? Am vazut(de fapt am auzit) la cineva acelasi motor dar fabricatie 2014(cu ulei dexos 2) si nu exista termen de comparatie(zgomot mult mai putin pregnant) ! ! Va multumesc mult pt raspunsurile voastre !


Eu am B14NET pe Zafira si la al a-2-a schimb de ulei mi-au pus stampile pe carte cu dexos 1 gen 2. Liqui Moly are asa ceva. Ii zice Liqui Moly Special Tec DX1 5 W-30 GM DEXOS1 Gen 2.

Eu am preferat sa schimb uleiul mai des de 30.000 km cu spuneau ei.... de 3 ori, in reprezentante (Olanda si Germania).
Prima oara cu Dexos 2 si apoi cu dexos 1 gen 2 de la butoi... cum se face si la noi...

Am putin peste 30.000km acum....

Multumesc ! Daca numai tu ai raspuns, inseamna ca ceilalti colegi au ramas pe Dexos 1 Gen 2 ?


Esti sigur ca ai citit toata pagina 1033 si ai inteles bine cine a trecut de la GM Dexos1 Gen2 la alt tip de ulei?
In perioada de garantie este mai greu sa folosesti alt ulei daca nu renunti la garantie....
  • Shade89

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:La voi cum se prezinta volanul? Al meu are urme vizibile de uzura, s-a exfoliat putin pielea la imbinari , pielea a devenit lucioasa si alunecoasa. Si toate astea la doar 16.0000 km, nu vreau sa ma gandesc ce va fi mai tarziu. L-am curatat doar cu seevetele umede pentru piele, la fel si scaunele. Deocamdata scaunele si mansonul de la schimbator se prezinta foarte bine, cel de la schimbator s-a rupt in 2 locuri. Revin cu poze mai tarziu.

  • catalin.2828

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut, tuturor! Sunt ,, proaspãt posesor" de Astra j Sedan, A14NET. Am pus ghilimele deoarece nu este nouã, ci am cumpãrat- o de la colegul de pe forum, @buldozer2, mașina fiind foarte bine întreținutã.
Legat de acest motor, nu voi mai pune întrebãri, doar voi citi posturile voastre. Nu mã așteptam sã fie atât de multe pagini...
Sper sã nu deranjez, dar poate voi apela, mai ales la colegii din Sibiu care dețin acest model, pentru diferite informații legate de întreținere.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Shade89 a scris:
Shade89 a scris:La voi cum se prezinta volanul? Al meu are urme vizibile de uzura, s-a exfoliat putin pielea la imbinari , pielea a devenit lucioasa si alunecoasa. Si toate astea la doar 16.0000 km, nu vreau sa ma gandesc ce va fi mai tarziu. L-am curatat doar cu seevetele umede pentru piele, la fel si scaunele. Deocamdata scaunele si mansonul de la schimbator se prezinta foarte bine, cel de la schimbator s-a rupt in 2 locuri. Revin cu poze mai tarziu.

Salut#
Am 22k km și la mine arata ca nou volanul. În cazul în care nu ai mâinile precum pila de lemn 😁 înseamnã sigur ca are ceva pielea. Nu este normal sa arate asa.
Dacã ajunge la 200 k km ramai fãrã volan?😁😁
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
cornelm a scris:Multumesc ! Daca numai tu ai raspuns, inseamna ca ceilalti colegi au ramas pe Dexos 1 Gen 2 ?


Majoritatea covarsitoare a celor de aici avem masinile inca in garantie, asa ca "vrei, nu vrei, bea Grigore-agheasma!". Iar unii au chiar 5 ani de garantie.
Cred ca doar Serban Chelebet a renuntat la garantie...
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
De unde recomandati sa achiziționez un set de ștergãtoare ok?
https://www.emag.ro/stergato...0so/pd/D71XVDBBM/
Mai bune? Mai ieftine?😁😁
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:daca va uitati la preturile uleiului Dexos 1 gen 2 vs Dexos 2 o sa vedeti ca Dexos 2 e mult mai ieftin, oare de ce?
stiu o regula de baza in economie: cand sunt multi producatori si multi consumatori, pretul reflecta aproape intotdeauna calitatea.


Si eu ma gandesc la o chestie: mi se pare logic ca Dexos2 sa fi aparut dupa Dexos1.
De asemenea, mi se pare logic ca Dexos2 sa fie varianta imbunatatita a lui Dexos1.
Astea cum le mai interpretezi, xxl?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR