Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Biancamarius..dieselul nu mai merita pentru oras. Cand vei avea probleme cu regenerarile..cu schimburile mai dese de ulei...Asa cu o instalatie de gaz nu ai probleme.pana la urma nu mereu mergi cu portbagajul incarcat. Pe autostrada eu merg numai pe benzina.Si asa merg destul de rapid, peste 120km/h Very Happy Nu!
Skip ads

  • Andrei MV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare. Am instalație brc pe golf 6 1.4 varianta aspirata, am trecut de 60 de mii in mai putin de 2 ani fara probleme. Ideea este ca sunt interesat sa achizitionez in viitorul nu foarte îndepãrtat un 4×4 care sa l trec pe gpl, variantele posibile si mai accesibile ar fi Suzuki Vitara si Opel Mokka X, tind spre Mokka X. Intrebarea mea este urmatoarea: varianta de motorizare 1.4 140hp de pe Mokka X, este aceeasi cu cea apãrutã de la începuturile lui Astra J? Adicã n ar trebui sã mã aștept la probleme in cazul in care montez instalație gpl? Va multumesc!
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
AndreiMV..teoretic ar trebui sa ai motorul B14 NET. Eu am GPL pe el si sunt multumit. cat ma duceam la radacini...nu imi faceau reglajele cum trebuie. Am schimbat cu Eugen si fiul..si nu mai am probleme. Ma refer la aptul ca mereu aveam martorul de motor aprins. Dupa ce m-am dus la profesionisti...nu mai nici o problema.
  • Andrei MV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Înțeleg. Eu am lucrat cu cei de la Vernesti, langa Buzãu, au fost ok, pro gaz parca se numesc. Mai nou am gasit pe cineva in Prahova (aici locuiesc), ce asigurã montaj si mentenanțã pt BRC, ok si aici. Am auzit de Eugen si fiul, inseamna ca sunt ok, cine stie, sunt de luat in calcul la nevoie. Poti sa mi spui in mare cati km ai facut pana acum pe Gpl? Dar consumul mediu? Eu cu 33-34l, cat inseamna plinul, n am facut sub 400 de km decat in drum spre mare si inapoi, pe autostradã, mers 130-140, la mers cu 70-80 in localitate si 110-120 in afara, media este de 500 km cu un plin, fãrã veleitãți sportive ca n am cu ce Smile. Mersi pt rãspunsuri!
Skip ads

  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Andrei MV a scris: sunt interesat sa achizitionez in viitorul nu foarte îndepãrtat un 4×4 care sa l trec pe gpl, variantele posibile si mai accesibile ar fi Suzuki Vitara si Opel Mokka X, tind spre Mokka X. Intrebarea mea este urmatoarea: varianta de motorizare 1.4 140hp de pe Mokka X, este aceeasi cu cea apãrutã de la începuturile lui Astra J? Adicã n ar trebui sã mã aștept la probleme in cazul in care montez instalație gpl? Va multumesc!

La Vitara, motorul 1.4Turbo 140cp este cu injectie directa de benzina, iar instalatiile de gaz sunt mai scumpe pentru acest tip de motor. Apoi, motorul este relativ nou (mai nou ca B14NET) si nu exista prea multa experienta de fiabikitate pe gaz cu el.
Cat despre alegerea 4x4, Mokka este o jucarie pentru asfalt din acest punct de vedere. Daca vrei sa mai iesi cu masina in afara drumurilor amenajate, atunci Vitara este preferabila. Iar in combinatia cu gaz, mai bine ar merge motorul M16A 1,6 aspirat 120cp. Asta daca te multumesti cu un second hand, caci Suzuki, l-a scos din oferta de anul trecut.
  • Andrei MV

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salut, Yeti! La Vitara ma gândeam la varianta aspirata menționatã de tine, pot lua si la mana a 2 a cu puțini km, mai sunt oferte la anumiți dealeri. Dacã n as tine cont de o motorizare fara injecție directã,
largeam plaja de variante cu renault kadjar, mazda cx3/cx5, kia sportage, noul tucson, etc, dar la astea nu gasesc, din cate m am documentat, motorizare aspirata fara injecție directa+4×4, din pacate. Vreau o mașinã cu gardã ceva mai înaltã (sa pot urca liniștit o bordurã) si 4x4 doar la nevoie, chestii mãrunte, nu obișnuiesc sã circul pe drumuri neamenajate. Chiar iarna asta am scapat cu partea din spate intr un șanț adânc cat diferenta dintre asfalt si o bordura (fara sa mi atingã) si afara ningea de 2-3h, pai a mai fost posibil sa ies din el fara sa ma împingã niște amici?! Pt chestii de genul vreau 4x4. Mersi mult pt raspuns!
  • catalin.2828

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2015

  • Mesaj Privat
@nba25 Salut! Îmi poți spune ce model de instalație ai montat? Am și eu același motor ca al tãu. Cât de mult ai parcurs pe gpl?
  • tudosia

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut.Em am insignia cod motor b14net cu instalație gpl din fabrica.Acum mașina are 150000 km.Momentan fara probleme
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua! As dori o confirmare, motorul A14NET turbo este un motor clasic ce suporta instalație gpl clasica, normala, ce se pune și pe motoarele z16xe? Adicã nu are injecție directã?
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
A14NET este cu injectie indirecta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR