Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc!

O sa incerc sa curat senzorul pe care l-a avut pe masina by default, sa vad, poate...
Daca nu, iau alt senzor.

Din experienta voastra, cu ce solutie as putea sa-l curat cu cea mai mare sansa de reusita? Stiti ce "noroaie" se aduna pe acolo Wink
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am citit tot topicul asta si m-am prins de cap ! Asta pentru ca sant un nou candidat la P0105.
Ca istoric:
- curatat EGR in urma cu 2 ani
- curatat senzor MAP in urma cu 1 an cu ocazia limp-mode 130 km/h / 3000 ture ( P1125) - rezolvat
- de atunci doar talpa inclusiv 170 km/h.
- din acea perioada doar un mers impecabil si fara erori.
- mers turat cu schimbare trepte la 2800 - 3000 ture, uneori 3000+
- ultimul 170 km/h rulat acum 3 zile. De atunci aceeasi motorina, aceeasi orice.

Azi
-plecat de azi-dimineata, dupa 250 km non-stop intru in depasire cu 120 si accelerez. La 150 km/h imi atrage atentia "masinuta cu cheita" din bord. Ma las pe pedala mai departe sa verific daca am intrat in " limp-mode" si masina raspunde ! La160 martorul se stinge asa ca mi-am contnuat drumul presupunand ca a fost ceva " jeg" pe undeva.
La destinatie fac un test pedala si numar babeste 10-1-10-5.
Cu ce sa incep ?
N-am tempomat, sint remapat de 3 ani, folosesc masina absolut la fel, n-am intervenit la nimic.

Si totusi
- parca azi am auzit mai mereu "avansul" dar am pus asta pe seama faptului ca am fost grabit si poate schimbam prea timpuriu viteza intr'o treapta superioara.

Va rog, astept sugestile voastre.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si pt ca nu mi-ati facut nici o sugestie, nici eu n-am facut nimic la masina. Wink
In ultimele zile m-am invartit pe o raza de 20 km in jurul orasului unde n-am avut cum sa prind 150 -160 km/h sa vad mai cu atentie in ce conditii apare eroarea. Pana azi totusi cand am reusit sa ajung odata in accelerare de la 90 la 150 si a doua oara de la 70 pana la 160 - rezultat ? Nimic ! N-a aparut masinuta cu cheita, n-a facut nici o figura , masina doar accelera.
Nu mai inteleg.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Stimati colegi! Imi cer scuze ca nu am mai revenit cu detalii la subiect! Va aduc la cunostinta ca am scapat de aceasta eroare _ aparuta dupa remapare _ , inlocuirea senzorului nu a rezolvat nimic! Am inlocuit turbina, si problema nu mai apare! La fel de bine se poate rezolva si din reglarea presiunii prin recalibrarea tijei wastegate! I-a mai luat un pik din elan, dar am acusi 1 an, de cand nu mai da eroare indiferent de stilul de condus!
Skip ads

  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Senzorul map la astra g17ydt motorul isuzu unde se afla localizat ca al meu acum atarna de firele lui si nu stiu unde trebuie sa-l pun la loc?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Daca masina iti functioneaza, altceva atarna acolo.
Este situat pe/in galeria admisie in partea stanga a EGR-ului cum stai in fata motorului. Ca sa ajungi la el trebuie sa demontezi electrovalva ce comanda EGR-ul.
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Aries , e senzorul MAP dupa cate am vazut in posturi dar nu stiu cum sa-l pun la loc. Masina functioneaza bine si cu el acolo dar vreau sa-l pun la locul lui dar nu stiu unde si cum.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cum adica, masina iti functioneaza ok cu MAP-ul scos de la locul lui si atarnand in fire ? ?
Skip ads

  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Uite ca functioneaza si nu stiu unde trebuie sa-l "plantez" sa zic asa.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Senzorul de care zici tu este senzorul BARO, si este sub motor nu-i asa? Langa calculatorul de incjectie.
Ala poti sa-l prinz de cave cu o faseta sa nu "balangane" pe acolo.
Daca ai avea senzorul MAP scos, nu ti-ar functiona masina bine. Garantat.
  • danLaza

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 17ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca e senzorul BARO ca e langa pompa si nu am gasit nici un locas unde sa fie introdus. Multumesc mult bbmt.
  • ionut didesti

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut aceiași problema am si eu si p 0105 si p1100 nu mai stiu ce sa fac cum o forțez se aprinde martorul motor si nu mai trage am schimbat senzorul de pe galerie am probat si alt debiltmetru am curãțat galeria într-un final mii sa dus si electronica de la pompa de injecție noroc ca asta am rezolvat-o dar nu mai stiu ce sa fac pentru codurile de mai sus. Mașina pana sa aprindã martorul trage binișor dar tot parca ceva o frâneazã .mecanicul mi-a zis sa iau un debiltmetru nou si un senzor dar am probat cu altele si degeaba imi e sa nu dau bani degeaba pe unele noi daca ati rezolvat-o careva va rog sa imi Spune-ți si mie
Skip ads

  • ionut didesti

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
A mai zis ca posibil sa fie din calculator sa o ia razna daca știți si ati rezolvat-o cumva va rog ajutor
  • ionut didesti

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Precizez ca mașina e un Vectra B 2.0 dth 101 cp
  • CIancu-traian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Am depistat un senzor 16258659 ce vine sub conductele de la pompa injectie,nu era conectat la nimic.stie cineva unde se conecteaza?(presupun ca la vreun furtun de la vacum) nu stiu.
  • CIancu-traian

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Masina este astra 1,7 tdi motor isuzu.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR