Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Nu se mai sting lampile de marsarier,indiferent de treapta de viteza cu,care,circul.


MODEL: Opel astra h 2005
MOTOR: 1.7 diesel
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
E posibil sã fie un scurt-circuit în switch-ul de mers-înapoi sau în mufa/conectica lui...Dacã ai umblat/reparat ceva la lãmpile spate, ar trebui sã iei și asta în considerare...
  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Da am umblat la lampa.am montat o camera de mers inapoi care este legata de lampa.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Oops! Deconecteazã tot ce ai adãugat, refã traseele inițiale (dacã le-ai modificat) și vezi ce se întâmplã...Dacã îsi revine funcționarea lãmpii, înseamnã cã mai trebuie sã studiezi instalarea camerei...
Skip ads

  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc mult!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Stai sã vedem ce rezolvi...
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
VLarencicov a scris:Da am umblat la lampa.am montat o camera de mers inapoi care este legata de lampa.
Corect era sa prezinti in intregime "filmul",nu sa lasi colegii sa ghiceasca ce "inginerii" ai facut pe masina. In lumina adevarului,lucrurile se vad mult mai bine...!
  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Chiar nu era nevoie sa te bagi in seama!
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
In conditii de normalitate,nu ma bag in seama...! Eu ma straduiesc sa fiu pe cat posibil,corect si apoi ma uit daca sunt si ceilalti...!
  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Chiar nu aveam nevoie sã ma "cerți" tu!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
VLarencicov a scris:Chiar nu era nevoie sa te bagi in seama!

VLarencicov a scris:Chiar nu aveam nevoie sã ma "certi" tu!


Nu e cazul sã te inflamezi, colegul are dreptate! Sunt multi (prea multi!) pe-aici care asteaptã sã le fie reparatã masina(gratis și deîndatã, efectiv doar din tastaturã!) de niste guru (îsi închipuie ei!) pe baza unor frânturi de informatii sau chiar în lipsa lor, efortul lor fiind, cel mult, sã tasteze niste cuvinte însãilate (ca vai mama lor, de multe ori) care nu constituie realmente niste informatii folosibile în vreun fel.
În cazul tãu, a fost o chestie norocoasã: dupã ce ti-am scris prima parte a rãspunsului, am avut inspiratia sã amintesc de posibila ta interventie asupra lãmpilor cu pricina!
Si decât sã faci valuri cu veteranii, care de bine, de rãu, ajutã, mai bine ne-ai spune ce/cum ai rezolvat! Numa” zic.


Ultima modificare facuta de bibu16v la Mie 03 Apr, 2019 3:05 pm, modificat de 4 ori in total
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
VLarencicov a scris:Chiar nu aveam nevoie sã ma "cerți" tu!

Din cauza unora ca "voi", nu ne mai vine sa dam sfaturi "gratis" si sa rezolvam anumite probleme. Poate sunt persoane care au cei 7 ani de acasa si au " o problema" la masina si de nervi sau de "......." nu mai dam o mana de ajutor.
Pacat.
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@VLarencicov
Când o sã ai o experiențã relevantã pe forum, o sã-ți dai seama câtã dreptate avem.
  • VLarencicov

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2019

  • Mesaj Privat
bibu16v a scris:Stai sã vedem ce rezolvi...
Problema s-a rezolvat de la sine.A doua zi a funcționat normal,probabil s-a resetat navigația sau a fost un contact imperfect in scurt la lampa.oricum mulțumesc!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in functie de masina s-ar putea sa mai ai probleme mai ales daca ai pe sistem CAN Wink numai ca s-ar putea ca data viitoare sa fie mai grave. eu zic sa verifici exact ce si cum sunt legaturile pe acolo ca un calculator la o masina (si in masinile noi sunt tot mai multe) este scump.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Astra H are cu siguranta retea CAN.Lampile marsarier sunt comandate de REC,unde cel mai probabil a fost problema.Recomandabil ar fi fost alimentarea camerei printr-un releu cu curent de anclansare cat mai mic(2-10mA) ,comandat tot de lampa marsarier
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu cred ca in aceasta speta a fost vorba de consum majorat pe circuitul(mars-arier) supravegheat CAN! Cand e vorba de consum in afara domeniului acceptat sau de scurtcircuit,tensiunea de pe circuit este "taiata",ceea ce nu s-a intamplat in aceasta speta,unde becurile ramaneau aprinse. Probabil,cand cauza era activa,se putea depista cu testerul,sau e posibil sa fie memorata cauza intr-un calculator...! Cum nu a fost depistata cauza,e foarte posibil sa mai apara...!
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

oameni buni luminati-ma si pe mine ca nu inteleg... sau dl VLarencicov spune lucruri complicate rau...

ce inseamna "...un contact imperfect in scurt la lampa?!?"

dl VLarencicov?

aveti o explicatie mai pe intelesul meu va rog?

off topic:

parerea mea e ca dl si-a rezolvat problema cu ce i-a spus colegul @bibu16v si acum ca un ROMAN ADEVARAT nuuuu, n-a fost aia, a fost altceva, vedeti ba ca nu aveti habar...? asta dupa ce trebuie sa ii smulgi informatia cu clestele din gura - cum zicea mai sus tot @bibu.

si-apoi mai intra pe forum cind mai are iar o problema si daca nu-i raspunde nimeni imediat ii si auzi ca ce forum de rahat, ca nu mai activeaza nimeni, ca useri asa si pe dincolo...

probabil initiatorul n-a inteles nimic din explicatiile colegilor de mai sus!

si nici nu vrea sa inteleaga.

el e strain de buna ziua, de va rog si de multumesc (a se vedea cum a inceput topicul)....

asta nu-i ton de om care vrea sa invete ceva, el vrea doar sa-si repare masina, gratis si repede, si daca indrazneste vreunul ceva poate-i muta si falca...

bine ca n-am fost fata in fata cu el ca m-ar fi schilodit daca as fi indraznit sa-i cer mai multe amanunte !

pacat, oameni ca el ma fac si pe mine sa ma gandesc de doua ori inainte sa dau un sfat....

cinste colegilor de mai sus caci datorita lor formul merge mai departe si ajuta pe cei interesati cu adevarat
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Poate totuși a-nvãțat ceva...mãcar modul de interacțiune pe un forum...sperãm!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR