Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
nu stiu ce sa zic...din 2016 si pana acum nu am avut eroare asta..
multumesc
Skip ads

  • Silviu Mustata

  • Mesaje scrise: 1,199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2017

  • Mesaj Privat
La mine a apãrut dupã aproape 2 ani de exploatare în timpul unei franari hotarate combinatã cu viraj de evitare, iar explicația de service a fost ca un parametru a ieșit din domeniul normal de variatie, conform diagnosticarii. De aceea am bãnuit cã au umblat la soft.
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
se opreste motorul...
schombat injector GPL, dupa cate descoperit ca si pe benzina, dupa ce se tureaza la 3500- 4000, motorul se opreste...🤔
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Coduri de eroare ceva? Fa o diagnoza si vezi daca e vreun cod ceva stocat.
Daca se reproduce oricand, poti sa iei un mester cu tine sa vada.
Cati km are masina? Ce instalatie de GPL ?
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.. fiind prima iarna in care mi am cumparat jante pt cauciucurile de vara, au ramas in garaj jantele cu senzorii originali ai masinii. Precizez ca pe acestea nu am deloc senzori ( am eroarea in bord). Acum cand o sa schimb iar cauciurile cu jantele cu senzorii, o sa se imperecheze singuri sau trebuie reprogramati? multumesc
  • silviuromulus

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
52.000
Instalatie GPL Tomasetto.
baietilor de la AGR (unde am pus instalatia de gaz) nu le-a dat nicio eroare pe OPCOM
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Andrei F a scris:Am si eu o intrebare... Acum cand o sa schimb iar cauciurile cu jantele cu senzorii, o sa se imperecheze singuri sau trebuie reprogramati? multumesc

Salut.
Calculatorul le va detecta singur in 1-2km de mers. Important este sa nu le inversezi, sa le pui la fel ca inainte...sau sa tii minte cum le permutezi. - De exemplu, dupa prima iarna eu am inversat fata cu spatele..si cand am vazut de exemplu "low pressure - front left" stiam ca de fapt acum este stanga-spate, si nu fata...etc.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
silviuromulus a scris:52.000
Instalatie GPL Tomasetto.
baietilor de la AGR (unde am pus instalatia de gaz) nu le-a dat nicio eroare pe OPCOM

Daca s.a intamplat si pe benzina...poti exclude filtrele de GPL de exemplu...produc probleme la forja/turatii mari cand sunt infundate.
Eu am Landi Renzo, montata la Radacini Militari, am 43.000 Km si niciun fel de problema. Tocmai ce am facut si revizia la GPL + Ulei si filtre.
Sfatul meu este sa mergi sa faci o diagnoza....iar daca problema se reproduce in momentul de fata, cred ca va fi usor de identificat ce se intampla.
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:
Andrei F a scris:Am si eu o intrebare... Acum cand o sa schimb iar cauciurile cu jantele cu senzorii, o sa se imperecheze singuri sau trebuie reprogramati? multumesc

Salut.
Calculatorul le va detecta singur in 1-2km de mers. Important este sa nu le inversezi, sa le pui la fel ca inainte...sau sa tii minte cum le permutezi. - De exemplu, dupa prima iarna eu am inversat fata cu spatele..si cand am vazut de exemplu "low pressure - front left" stiam ca de fapt acum este stanga-spate, si nu fata...etc.


Salut.. Si de exemplu daca le mai plimb cativa km in portbagaj pana sa le montez isi iau singure la un momentdat semnalul? Gen sa le dezumflu putin inainte sa le pun sa mi dau seama sa le zic la baieti sa le puna exact pe pozitie?!
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Smile Nu, nu cred ca merge asa. Fiecare senzor are un receptor asociat, pe caroserie. De asta atunci cand le inversezi iti arata gresit pozitia rotii desumflate.
Cred ca trebuie montate ca sa te lamuresti care cum este. Ce pot sa.ti confirn este ca nu trebuie sa faci nicio setare daca le pui inapoi pe cele cu senzor, ti le vede automat.
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Ar fi minunat macar sa le vada automat..
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Weekend-ul trecut am tras o tura pana sus la Balea Lac. (Bucuresti - A1 - Sibiu - Balea Cascada(telecabina), si intoarcerea pe la Fagaras - Brasov - Buc.) Consumul la un mers cam 90% pe GPL, nemenajat, a iesit cam 7L/100.



Asa arata filtrul de polen dupa 1an si approx 18k Km:

Deoarece inca apare un miros urat(chiar si dupa ce am schimbat filtrul de polen) dupa folosirea AC-ului, am sa fac si o igienizare tubulatura AC.
La voi exista aceasta pb, a mirosului dupa folosirea AC, sau cand este umezeala mai mare afara, gen acum cu ploile acestea?
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Cum stie sa afiseze corect consumul de GPL?
Eu zic ca afiseaza consumul crezand ca e benzina, in functie de volumul de aer masurat de debitmetru.
Consumul de GPL trebuie sa fi fost mai mare.....
Parerea mea.
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Da, am si eu aceasta problema . Nu imi dau seama daca tine de umezeala. Si masina mea este noua. Destul de curios.
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Cum stie sa afiseze corect consumul de GPL?
Eu zic ca afiseaza consumul crezand ca e benzina, in functie de volumul de aer masurat de debitmetru.
Consumul de GPL trebuie sa fi fost mai mare.....
Parerea mea.

Asa este, la pompa iese cam 1L de GPL in plus fata de ce arata CB. Pe benzina in schimb, am azut ca arata destul de exact.
Sunt multumit oricum. Wink
  • AlexLaur

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2017

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:Da, am si eu aceasta problema . Nu imi dau seama daca tine de umezeala. Si masina mea este noua. Destul de curios.

De asta intreb si eu, ma tot gandesc ce sa fie...Sa fie oare vreo reducere de costuri pe la vaporizatorul AC.ului...la materiale ceva pe undeva...? Habar n-am, dar o sa scot iar filtrul de polen si o sa bag un spray de igienizare si totodata o sa curat si grila din fata pe unde isi trage aer de afara, cea de sub stergatoare, pt ca si acolo s.au adunat frunze cu praf...mizerie.
Asta am prin casa:
P.S. Mirosul urat apare NUMAI dupa ce opresc AC.ul. Daca nu folosesc AC(sau cat timp AC este ON) nu apare mirosul urat. De asta ma gandesc la vaporizator... :/


Ultima modificare facuta de AlexLaur la Joi 11 Apr, 2019 5:14 pm
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Daca tot desfaci uitate bine si verifica sa nu intre apa cumva. Pot sa cred ca la o masina cu vechime trebuie sa ii mai faci o curatare dar la una noua este destul de curios.
  • fulgu

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Bunã seara, luna aceasta urmeazã sa schimb uleiul. As vrea sa renunț la 5w30 în favoarea 5w40 deoarece vara avem temperaturi peste 30 grade. La gm nu am vãzut sa aibã 5w40. As merge pe motul sau liqui moly. La preț e diferenta. La calitate ar trebui sa fie la fel. Astept o pãrere de la voi.
Searã bunã tuturor
  • Ntiberiu

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2017

  • Mesaj Privat
AlexLaur a scris:
epidaurus a scris:Da, am si eu aceasta problema . Nu imi dau seama daca tine de umezeala. Si masina mea este noua. Destul de curios.

De asta intreb si eu, ma tot gandesc ce sa fie...Sa fie oare vreo reducere de costuri pe la vaporizatorul AC.ului...la materiale ceva pe undeva...? Habar n-am, dar o sa scot iar filtrul de polen si o sa bag un spray de igienizare si totodata o sa curat si grila din fata pe unde isi trage aer de afara, cea de sub stergatoare, pt ca si acolo s.au adunat frunze cu praf...mizerie.
Asta am prin casa:
P.S. Mirosul urat apare NUMAI dupa ce opresc AC.ul. Daca nu folosesc AC(sau cat timp AC este ON) nu apare mirosul urat. De asta ma gandesc la vaporizator... :/

Filtrul de polen se monteazã pe traseul de aer înaintea vaporizatorului pentru al proteja ( unul dintre rolurile lui) . Dacã miroase doar pe rece eu zic sã verifici traseul de scurgere al condensului , undeva pe traseu se fac niște "muci" de la praf , ãla pute. Pe cald mucii ãia se usucã și atunci nu mai pute in mașinã. Ideal ar fi sã igienizãm din când în când dacã ar fi acces . Nu am incercat pentru cã la mine încã nu pute.
Pe traseul de condens pot apare și mici gâze, moarte bineînțeles , pentru un miros și mai pretențios 😃
  • deleted-119013

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Eu am problema cu mirosul ACului de când am cumpãrat masina de nouã, în 2016. La fel, miroase doar dupã ce opresc aerul conditionat. Când schimb filtrul de habitaclu, problema se rezolva pentru maxim 5 utilizãri, apoi reapare.
PS: eu sunt si genul care opreste aerul conditionat mai înainte de a ajunge la destinatie (pe cat posibil), tocmai pentru a nu rãmâne condens pe undeva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR