Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • CLehel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Sunt casatorit, am o fetita mica si azi maine voi fi nevoit sa schimb masina.
Imi este mila sa vand masina . Am un Opel Corsa C hatchback 1400 Benzina ( variant sport).
De ceva vreme ma tot gandesc, si ma tot interesez dar parca nu vrea nimeni sa deschida gura.
Vrea sa pun turbo pe masinuta asta mica.
Stiu ca implica admisie , evacuare , injectoare si un turbo nici prea slab nici prea puternic + un ECU separat la turbo.
De gasit piese si kit-uri se gasesc. Specificatiile sunt "generalizate".

Voi ce recomandati ? [ in afara de "da-i pace" si "n-ai pe ce sa dai banii" ]


MODEL: Corsa 2000
MOTOR: Z14XE ( nu Z 14 XE
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr turbo, în general, se folosesc și alte pistoane și/sau altã chiulasã, eventual intervenții mecanice directe mai pretențioase...Sau nu?
În aceeași ordine de idei, dacã faci o socotealã, nu de absolvent de studii economice la Harvard, cred cã ți-ar rezulta o sumã frumușicã, drept cheltuieli, care adãugatã la prețul de piațã al ferului actual, te poate îndreptãți sã te gândești la un upgrade direct turbo, original dela mama dânsului (altã viațã, cum zice neamțu”!)...numa” zic...Pune-te și fã niște aritmeticã cu niște sume orientative și vezi ce rezultã, așa, ca ordin de mãrime...poate ai o surprizã...nu spun de care...te dumirești tu...
Si uite cã am deschis eu gura...mã rog, am tãcut mâlc, da” am încins tastatura.
  • CLehel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns.
Calculele ce le am pana acum sunt asa : 1200 euro kitul cu admisie si evacuare ( nu includ injectoarele) . Niste modificari mici la racirea cu ulei ( trebuie trase niste conducte) si ca si bani , eu unul zic ca merita investitia . Plus ca ar fi si masina unica . Iar cand ii va veni vremea sa o vand , o voi vinde asa .
Nu stiu sigur , ce tip de injector pe capacitate mai mare de improscare de combustibil am nevoie ( logica mea imi spune ca injectoarele de care am nevoie vor fi dupa turbo). Prea slabe moare motorul , prea mari iarasi nu e bine.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, injectoare mai generoase, altã linie de alimentare, alt ECU, alte axe cu came, refacere instalație electricã, un ambreiaj asezonat, poate și c.v. cu planetare, sistem de frânare....ce-mi vin în minte imediat...cam cât coastã ele? Ca orice român care se respectã, ai cam neglijat dela calcule niște mici detalii...care se pot dovedi cã o sã, ce sã vezi, dubleze costurile calculate de tine...cum sunã?
Când o vei vinde, n-o sã scoți nici 25% din cheltuialã decât dacã gãsești unu” ca tine....


Ultima modificare facuta de bibu16v la Joi 11 Apr, 2019 3:31 pm
Skip ads

  • Csender Atila

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Baga,baga bani , caci inghite cat de mult , si de aci incolo
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
O sa iasa un soi de semiturbo , in motorul supraalimentat are racire cu ulei pe capu pistoanelor, in cazul lor temperatura arderii este mult mai mare.O sa trebuiasca sa alegi intre pistoane topite si o crestere de putere de cativa cai asta dupa ce reusesti sa convingi ecu sa tina cont de presiunea din admisie... Daca mai vrei mai discutam.
  • CLehel

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Chiar va rog sa mai discutam. Sunt nou in "domeniul" acesta de imbunatatiri de genul.
Am notat ce mi-ati spus.
A mai ramas ceva pe langa cele mentionate anterior ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR