Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut. Am instalat si eu un kit xenon similar cu cel al colegului laci99, achizitionat de pe ebay. Sunt foarte multumit, vizibilitate foarte buna. Kit-ul l-am montat singur, este foarte simplu. Balastul si cablurile le-am introdus in corpul farului, numai rezistentele pentru anulare erori le-am lasat afara pentru ca se incing foarte tare si riscam sa provoc un scurtcircuit. As vrea sa inlocuiesc si becurile din proiectoare cu leduri. Stie cineva ce tip de soclu au acestea?. Multumesc. O zi buna.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am tot vazut aici o groaza care si-au instalat xenon si mai mult ca sigur pe faruri cu oglinda dar nici unul nu realizeaza cad de periculos este pentru ceilalti participanti la trafic. Faptul ca ii orbeste pentru ei nu conteaza atata timp cat ei vad bine restul nu mai conteaza. Nici ca s-ar putea ca soferul orbit sa intre in ei si sa faca accident cu repercusiuni nefaste...
Cat de inconstient trebuie sa fi sa faci asa ceva. Sincer imi este mie rusine ca sunt coleg pe acest forum cu astfel se oameni ca soferi sigur nu sunt (un sofer este un om responsabil). Daca as fi politist i-as vana pe toti astia in trafic in fiecare zi si i-as lasa fara talon.
Mai sunt si specimene care nu le este suficient ca si-au pus pe faururile normale mai isi pun si pe cele de ceata ca asa este "Cool" si daca nu circuli cu ele aprinse seara prin oras si cu pozitiile nu esti destul de "Smecher".
Daca macar unul din cei de aici care se lauda cu instalatiile de xenon montate ar fi facut o instalatie de spalator de parbriz, daca si-ar fi schimbat farurile cu unele aftermarket cu lupa (ai de unde alege acum) sau cu unele originale second chiar daca nu aveau si instalatia de autorglare pe inaltime tot era ceva dar asa...
Va doresc sa nu ne intalnim pe drumuri din sens opus...
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pe zafira tourer si xenon ul si halogenul are lupa...deci nimeni nu cred ca a montat xenon le far fara lupa!
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Asa este, la zafira tourer farurile au lupa, xenonul nu deranjeaza ceilalti participanti la trafic daca este reglat corect. Colegul cred ca vorbeste in necunostinta de cauza. Pe farurile de ceata eu vreau sa-mi pun chiar leduri pentru ceata, galbene, chiar nu vreau sa ma simt "cool" sau "smecher".
Skip ads

  • daniel.dobrea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!!! Cine imi spune cum se aprind luminile marcate in poza? Multumesc!
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Ele se aprind automat fie zi sau noapte ... ziua cu o ibtensitate mai mare dar cand se aprinde faza scurta ele scad in intensitate !
  • daniel.dobrea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Mulțumesc @Corbu! Cand am cumparat masina se pare ca aveam ambele becuri arse.... Sad
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Am nevoie de o informație : ce tip de xenon este modelul cu AFL+ și bi-xenon? Sunt foarte puține informații pe net. Am gãsit cã ar fi D1S. Este adevãrat? Multumesc anticipat
Skip ads

  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
https://www.ebay.fr/itm/172252104976
Eu am cumparat de pe e-bay acest tip de xenon la indicatiile unui coleg de pe site. Este compatibil 100% pe Zafira Tourer. Il am de un an si nu am avut probleme. Costa cam 200 € plus transportul. Se monteaza usor. Eu l-am montat singur.
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
am descoperit. Tipul de bec xenon la Zafira Tourer Cosmo cu AFL+ este D1S. Atasez si o poza. Pret incepand cu 209 lei / 1 buc
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut si bine v-am gasit. Detin o masina Opel Zafira 1.6 CDTI 136CP din 2013 224.000 km. Am cumparat-o din Olanda de 2 zile si incerc sa ma pun la punct cu tot ce pot despre aceasta masina. In fine sa trec la subiect.
Trebuie sa schimb becul din far (cel din lupa ) ca este ars si unul din becurile de la numar. Am scos becul ars si am identificat ca becul este HIR2 Philips. Am gasit inlocuitor la epiesa.
Producator Hella. Pret 33 ron per bucata.

https://www.epiesa.ro/bec-au...55w-acc-23265.htm
Inca nu le-am montat dar revin aici cu impresii despre cum arata/ lumineaza.

La becul de la numar inca nu am ajuns din pricina vremii si ma gandeam sa intreb aici daca imi puteti spune ce bec avem si ce ati pus voi.
Multumesc si pot sa va spun ca sunt fan opel de mult timp.
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Bun venit. La faza scurta/lunga nu ai cu xenon? Alea sunt în lupã. Eu am D1S. Nu știu exact ce tip este, dar sã nu iei tip led. Eu am cu led (asa am luat mașina) si am permanent eroare în bord de bec ars. Fiind led are consum mic și nu le recunoaște. Știu cã trebuie cu rezistenta ca sã fie fãrã eroare.
Skip ads

  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Din lupa am scos asta http://www.becurionline.ro/...55w-cutie-1-bec/.
  • THRUSTMASTER

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare din nou. Fiind weekend am gasit putin timp liber sa ma ocup si de masina.

Asa cum se vede in poza am notat becurile de la 1 la 3 pentru a indica mai precis ce bec am gasit si in ce locas.

1 - bec 12v21 5w
https://www.auto100.ro/auto-...-w3x16q_9696.html

2- bec hir2 55w
https://www.epiesa.ro/bec-au...55w-acc-23265.htm
link despre cum se face
http://www.youtube.com/watch?v=TSdT6x_9acA

3-bec PY21w12
https://www.autodoc24.ro/magneti-marelli/7701273

Mai jos rezultatul noaptea,


La numar am gasit becul 12V5w w5w. (avem 2 la numar)
Mai jos link pentru cum se schimba :

http://www.youtube.com/watch?v=ia8jrKgqhCI
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
buna lumina Smile. La varianta Cosmo este cu bi-xenon (faza scurta&lunga) tot cu lupa. De asemenea aceasta varinata are si AFL+ (posibil si cele cu halogen), iar becul este D1S
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Becul de la pozitia nr.1 este pentru luminile de zi.
La pozitia nr.2 este becul halogen HIR 2. Din fabrica Zafira este dotata cu astfel de becuri Philips, insa sunt foarte slabe, toti posesorii se plang, lumina este galbena, pe timp de ploaie nu se vede nimic. Pretul unui astfel de bec este in jur de 150 lei. Este si un topic pe aceasta tema. Eu am schimbat becurile pentru lumina de zi cu altele tip led si se vad mult mai bine, iar in locul celor Philips am pus xenon, asa cum am aratat mai sus. Este o diferenta de la cer la pamant.
  • MY-RON
  • *
  • 18 mesaje
  • din 03 Apr 2009
  • Zafira Tourer 2014 DTH(1,7 CDTI)
  • Braila
  • MY-RON

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira Tourer 2014 DTH(1,7 CDTI)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cum se scoate becul de poziție, la mine s-a ars și nu știu cum sa îl dau jos sa îl schimb.
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare grup ! A mai testat cineva becuri cu led pt pozitie w21/5w si faza scurta/lunga tip hir2 ? Luminozitate de la cele originale de la philips lasa de dorit rau si am testat altele cu halogen acum 1 an si 3 luni si unul din ele s a ars recent. Cele de la philips cu halogen cu nuanta galbuie au tinut 5 ani. Vreun sfat ? Multumesc
  • Michnea

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira Tourer 2017 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Da, Valianse, am pus eu. Pe faza scurta/lunga nu este bun, in schimb merge foarte bine pentru pozitie si intalnire (cele de zi) Sa iei din acelea care nu dau eroare.
Drumuri bune.
  • Valianse

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
In ce sens nu sunt bune Michnea ? Ca longevitate ? Ma refer la cele pt faza scurta/lunga tip HIR2
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR