Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Si dupa ce-ai platit o groaza de bani s-a rezolvat ceva din problemele de la inceput?
Skip ads

  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Nu mai bate motoru dar la relanti vibreazã masina ca dracu
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Și am rãmas cu eroarea de circuit defect ax cu came
Înainte nu aveam eroarea asta pana sa duc masina la ei. A apãrut eroarea dupã ce s.a montat tachetii și culbutorii dar am cumpãrat și alt senzor Bosch
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Ai cumparat senzor degeaba, probabil nu e pusa distributia la punct. Culbutorii FAI o sa te tina 1-2 ani max, tachetii INA sunt OK. Daca te duceai la un cunoscator POATE nu plateai atat si sigur aveai distributia pusa bine. Tachetii cateodata pot fi curatati si recuperati, daca te uitai pe net gasesti video cum se curata, monteaza etc..
Uite, sa-ti faci o idee:
http://www.youtube.com/watc...hannel=OP-TIMAuto
http://www.youtube.com/watc...hannel=OP-TIMAuto
Skip ads

  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Culbutorii mei erau buni aveau "uzura normala" tachetii au mai fost o data curãțați când am refãcut motorul, am scapat de eroarea cu senzoru dupã ce mi.au fãcut update la soft ecu
  • ionutz01

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Cu stupoare am pus diagnoza iar pe masina si a reapãrut eroarea aceasta P034012 senzor poziție ax cu came circuit defect
  • AH2005

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Iti zic eu sigur ca e distributia trebe schimbata am schinbat eu recent si nu se mai aude nimik singura problema cate o am e ca mia pus gresit distributia si am o eroare in bord 340 la astra h 1.4zxp
  • dorinhd

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel h 1.4 90cp face acelasi zgomot dar doar cand este motorul cald si doar la relantiu. Am masurat presiunea si scade sub unu cand se incalzeste motorul. Am inlocuit pompa de ulei dar face la fel. Ce poate fii? Am 105000 km, motorul merge bine, nu am becuri aprinse.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am avut Astra H z14xep de la 110 000 km pana la 180 000 km.
De cand l-am luat motorul era mai zgomotos decat m-as fi asteptat de la un benzinar.
Pana in momentul in care l-am vandut la 180 000 de km motorul a functionat ok (fara becuri aprinse, consum de ulei sau de combustibil exceptional)

Daca motorul nu are zgomotul acela critic de distributie lungita - acel tac-tac-tac strident parerea mea este sa lasati motorul in pace.
Daca il dati pe mana unor mecanici care nu stiu ce fac veti ajunge sa nu mai puteti utiliza masina.

Singurul lucru pe care l-am facut in acesti 70 000 de km cat a fost masina la mine a fost sa respect sfatul lui Dan Cuciureanu de a folosi uleiuri subtiri gen 5w30 sau 0w40.
Am facut un experiment cu un 5w50 dar apoi am revenit la 0w40.
Pentru curatenia motorului folositi doar uleiuri de calitate si in rest lasati motorul in pace.

Am mai folosit si bujii Bosch Iridium Platinum cu electrod subtire de care am fost foarte multumit. Si bineinteles filtrul de aer de la motor schimbat la timp.
  • CAdrian242

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2020

  • Mesaj Privat
ionutz01 a scris:Am schimbat tachetii pe Ina, culbutorii fai ulei motul 5w40 și senzor ax cu came, nu mai e ca înainte dar la relanti acesta e instabil și la motor tot se aude o bãtaie ca de tachet, ce ar mai putea avea, tachetii au fost schimbați la fel ca și culbutorii cu mine de fata


Salut,am și eu aceași problemã ,am schimbat tacheții și distribuția și tot am zgomotul acela .Nu mai este cã înainte dar tot se mai aude,spune-mi te rog dacã ai reușit sã rezolvi problema și cum anume,mulțumesc
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Distributia nu i bine pusa si ar mai fi de verificat supapa de suprapresiune din baie si chiar cea din carcasa filtru de ulei...de scurgere
  • ney

  • Mesaje scrise: 966
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Rectific
Distributia trebuie verificata cu cale
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR