Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
A pus cineva GPL pe Grandland 1.2?
Am vb zilele trecute cu cei de la o firma de montaj și se pare ca aveau prima comanda pentru acest model. Și eu sunt interesat....În unele tari masina vine cu GPL din fabrica. ..În timp ce în Italia și Franța transformãrile sunt acceptate de producãtor.
Deocamdatã la noi e disponibila o instalație Prins la prețul de 7000 ron ce are un consum permanent de benzina de 5-10% din consumul total. Eu voi comanda zilele urmãtoare. ...La 50k pe an investiția se amortizeazã în cel mult 8 luni.
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Gata! Dupa aproape 2 luni de asteptare am GPL...Prins vs di2.0. Instalatia e custom cu soft personalizat. Merge la fel...dispare un pic de spatiu in portbagaj...prin mutarea rotii de rezerva dar e altceva cand treci pe la pompa. ..urmeaza sa fac cateva drumuri mai lungi si vad consumul...ar trebui ca motorul sa consume si benzina intre 5 si 10% din totalul de combustibil...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Primii 500k pe GPL si nu regret investitia. Masina merge la fel...speram sa imi dau seama de consum dar ar trebui sa fac plin plin atat pe gaz cat si pe GPL...si nu e cazul.
Important e ca merge adaptarea. ...trecerea pe gaz se face in max 1 km la temperaturile de acum...sub zero...
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Deja am peste 5k pe gaz. Mașina merge la fel ca pe benzina....consumul mediu extra urban a fost de 6.5% gaz si 0.6% benzina....facut pe 2k...Bucuresti Iasi Brasov Iasi Constanta Bucuresti...
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
GPL-ul e sfant Very Happy
  • CGionoiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Și cu garanția ce ai fãcut dacã ai pus gpl
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
De regula pierzi garantia la motor...dar ea este preluata de montator....depinde mult relatia dealer montator....si relatia ta cu dealerul. Dealerul primeste decont pt reparații in garanție de la fabricant...deci va inchide ochii. ... Am avut multe masini noi de marci diferite la care am montat gpl de noi...la care nu am avut probleme cu garanția.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Update: urmare a actualizarii de soft la ecu benzina au aparut erori la gaz...si a trebuit modificat softul de gpl.....
Skip ads

  • CGionoiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Cit a costat gpl și unde este firma respectiva multumesc
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
O instalatie costa 7000 ron. Eu am Prins dar exista mai multi producatori. Orice montator autorizat poate asigura montajul. Pt detalii rog mesaj privat.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am primit recent un nou update de soft la GPL...cei de la Prins au recunoscut ca din punct de vedere al motorizarii Grandland nu e Opel ci Peugeot...practic la ultimele versiuni s-a renuntat la tot ce tinea de Opel: algoritmi, arhitectura si principii de injectie.
Pt cei ce doresc sa monteze recomand kit dedicat in sensul ca vine si cu rezervor si suporti special configurati pt aceasta mașinã....
  • ICretan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2019

  • Mesaj Privat
bazate
Va rog un nr tel ptr informatii mai in detaliu.
Email: iliecretan@yahoo.com
Skip ads

  • ICretan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am rugamintea sa dati informatia de unde ati achizitionat instalatia dedicata ptr Opel Grandland x.
Va multumesc.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
ICretan aveti mesaj privat cu datele mele de contact.
Exista deocamdata un singur instalator GPL care asigura instalatie pentru Grandland X. Din cate stiu sunt doar 2 masini de acest tip/model in Ro cu GPL.
Eu ma apropii deja de 30k in cele 10 luni de cand am masina si zic ca se merita. ...singurul disconfort este spatiul ocupat de roata de rezerva in portbagaj.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Update: Am primit gratuit si un kit protectie supape....injecteaza un aditiv pt a preveni depuneri pe injectoarele de benzina si pe supape. ..1 litru de aditiv merge la 1000 litri de benzina. Amestecul se baga automat prin injectoarele de gaz....doar cand merge pe gaz. Se pare ca unii dealeri Opel accepta mai bine cooperarea cu cei ce monteazã GPl.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
A mai montat cineva GPL? Pareri? Intre timp eu am facut a doua revizie de gaz la 40k. Totul merge ok dar constat cu dezamagire existenta unei cantitãți foarte mari de reziduri in filtru si pe conductele spre injectoarele de gaz....concluzia e ca gazul din comert e din ce in ce mai slab calitativ deci voi reduce la 10k intervalul de service. Ca o paranteza mai am o masina pe gaz la care s-a montat gpl de nou..desigur cu o instalatie standard nu premium cum este necesar pe GLX...la masina respectiva dupa 35k s-au colmatat injectoarele cu un ulei din gaz ce nu este retinut de filtre....s-a schimbat in garantie intrucat abia avea 1 an instalatia dar altfel as fi suportat eu inlocuirea...nu e cazul la GLX.
GLX este compatibil cu multe instalatii GPl. Eu obtin un consum de benzina de sub 5% din total fata de 20-50% la alte soluții. Consumul extern menține totusi investitia in termeni ce permit amortizarea: eu obtin 7-8% consum extern la gpl...43 k in 12 luni...recomand de asemenea sa cereti un kit de protectie supape pt cei cu peste 30k pe an.
Succes!
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Se pare ca cei de la Prins au trecut recent la o noua varianta de instalatie GPL pentru Grandland.
Eu voi trece in curand la noul model de kit. A mai trecut cineva?
Din ce stiu sunt deja vreo 5-6 masini in tara cu vechiul kit.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Am finalizat mutarea de la VSDi 2 la VSI 3 DI. Masina merge la fel....teoretic noul sistem e dedicat masinilor cu injectie directa si mai scade un pic consumul de benzina. S-a optat pt schimbare pt ca producatorul a scos din productie vechiul kit.
Ramane de vazut daca e mai avantajos noul kit...cu noul sistem trebuie pus un aditiv in benzina la fiecare 10k, pt a preveni murdarirea injectoarelor de benzina. ....altfel spus nu stiu daca economia de benzina justifica cei 65 de lei cat e aditivul dar acesta nu poate face rau.
Stiu ca sunt mai multe Grandland in tara...sper sa fie si pe forum utilizatori!
  • mariusdmx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Pare foarte complicata aceasta trecere pe gpl. Nici daca ar deveni electrica masina tot nu cred ca se merita sa trec prin atatea batai de cap cu resoftari, aditivi, colmatari, injectoare stricate, etc. Mai ales daca faci 20.000 km pe an, platesti pe motorina 6000 de lei, deci cheltuiala pe gpl o scoti in minim 2 ani, daca pui si cat cheltui cu gazul. Asta daca nu se distrug injectoarele sau motorul si apoi nu mai scoti "investitia" niciodata. Pe langa faptul ca nu mai ai voie deodata sa mai parchezi in nicio parcare subterana Smile Mi se pare mai mult solutia saracului, pentru oameni care nu isi permit benzina/motorina, pe masini care costa cat o pereche de adidasi, unde nu ai ce sa pierzi. Mai greu sa gasesti pe Grandland..
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Fiecare face alegerea in functie de nevoi. Sunt de acord ca acel ce da peste 17k pe o masina ar trebui sa aiba si bani suficienti pt benzina.
Eu unul am facut o pasiune pt gaz de cand banii de benzina erau o problema si optez pt aceasta solutie si pentru ca ma gandesc la poluarea pe care o fac prin utilizarea extensiva a masinii. Iar la 40k+ pe an se simte si la buzunar.
Da, instalatia e complicata dar asta e pt ca motoarele sunt complicate si eu doar trebuie sa alimentez cu gaz.
Am garantie extinsa la masina iar gazul e instalat cu acceptul dealerului, deci nu imi fac griji pt niciuna in primii 200k. De fapt gazul a fost comandat in ziua cand am ridicat masina!
Masinile cu turbo si injectie directa presupun insa costuri mari pentru instalatii gpl....doar din punct de vedere financiar acei aprox 8000 sunt un factor descurajant pentru cineva care face doar 10-15k pe an.
Chiar si fara gaz, nu stiu cum se comporta acest motor la utilizare urbana rara si pe distante scurte....iarna vad ca ajunge la temperatura abia dupa vreo 10 km si nu stiu daca in acest mod injectoarele ating conditiile de autocuratare si nu se acumuleaza depuneri pe admisie si evacuare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR