Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare,

A incercat cineva pânã acum sã curețe scurgerea pt AC (climatizare automatã)? Acum cã a dat cãldura as fi vrut sa igienizez traseele pentru aer, dar întâi de toate trebuie verificatã scurgerea daca nu este infudata. Se pare cã la mine ar fi, am dat drumul la AC, l-am lãsat 15, 20 minute dar nu picura nimic pe sub mașinã deci bãnuiesc cã ar fi înfundatã.


MODEL: Astra 2012
MOTOR: A14NET
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am patit la astra g sa am infundata scurgerea apei reziduale de la ac.si toata era pe presul din dreapta fata. Daca ar fi asa cum zici e nasol , nu ai cum sa desfunzi ,eu nu am reusit la vechea astra g , am vandut-o asa ,trebuie demontat tot sub bord .....
Stai linistit ca nu ai problema asta ,ca sa vezi jos apa de la ac, trebuie sa fie o anumita temperatura afara ca sa se formeze condens.Schmba filtru de polen si dai bataie.Nici la a mea nu vad mereu apa de la ac.sub masina ,decat cateodata.
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Teoretic nu cred cã e așa mare problema, doar cã nu știu exact unde e localizatã scurgerea sub mașinã. Din ce am mai vãzut pe YouTube se poate baga un furtun sau pistol cu presiune care ar trebui sa desfunde destul de ușor, mã gândeam sã folosesc compresorul. Momentan nu am vãzut deloc apa in mașinã dar nici nu am prea folosit AC-ul.
  • flv525

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,sa stii ca ar trebuii sa vezi care este situatia pentru ca am avut cunostinta la care i-a bagat tot in masina la picioare cum a fost infundata scurgerea la un opel meriva.Sa stii ca si la mine am fost vazut ca tot mai putin se aduna sub masina si cu ocazia cand am schimbat rotile am luat un pistol cu presiune si am dat de cateva ori acolo,de atunci nu am mai folosit clima sa vad care e situatia.Scurgerea se afla in partea dreapta paremise ca undeva la inceputul lonjeronului.O zi buna!
Skip ads

  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Scurgerea se infunda din cauza prafului fin ce trece de filtru neschimbat la timp si se depune in tavita de sub radiatorul ac.din bord .Daca incerci cu aer comprimat nu rezolvi nimic pt. ca praful depus si umed care s-a facut noroi in tavita , nu o sa il indepartezi tu cu aer comprimat si in plus scurgerea , adica conducta de la tavita spre afara , este cu cot , nu este direct in jos sub masina si nici nu poti baga o sarma sau altceva sa desfunzi , credema am incercat si nu am reusit. Ce am zis acum ,este la astra g , dar si la j , e cam la fel scurgerea, dar eu nu cred ca la tine este infundata .Dar ,treaba ta , faci cum crezi ,e dreptul tau , dar atata timp cand nu ai avut probleme ......
Mai poti demonta torpedoul , scoti filtrul si incerci sa te uiti cu o lanterna sa vezi ce este acolo ,dar nu stiu daca ve vedea ceva .
  • enervantul

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2017

  • Mesaj Privat
baard a scris:Salutare,

A incercat cineva pânã acum sã curețe scurgerea pt AC (climatizare automatã)? Acum cã a dat cãldura as fi vrut sa igienizez traseele pentru aer, dar întâi de toate trebuie verificatã scurgerea daca nu este infudata. Se pare cã la mine ar fi, am dat drumul la AC, l-am lãsat 15, 20 minute dar nu picura nimic pe sub mașinã deci bãnuiesc cã ar fi înfundatã.


MODEL: Astra 2012
MOTOR: A14NET

Daca vrei sa te linistesti trage scaunul pasagerului de tot spre spate si scoate protectia de plastic de pe consola cu frana de mana dinspre spate spre fata cu un cutit cu lama bandajata cu scoci sa nu o zgarii. Ai sa vezi furtunul care vine din aeroterma catre afara. Este curbat ca draq si nici nu cred ca il mai pui la loc dupa aceea asa de usor. Macar iti faci o idee daca este uda podeaua pe langa el.
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Filtrul de habitaclu l-am schimbat la timp la fiecare 10.000 km. Partea mai complicata e sa mã bag pe sub mașinã, poate o rezolv intr-un service. Merci oricum de sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR