Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • falexandru

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Se merita diferenta de 1000 euro pt o cutie automata 6 trepte in loc de manuala ?
La cat creste consumul pe cutie automata ?
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Merita fiecare cent daca mergi preponderent urban.
Creste cu 1L fata de manuala
ai consum de aprox 10 pe oras, dar merita!
  • GeorgeDedu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Si eu vreau sa comand Astra J 1.4 140CP automata si sunt in dubii. Saptamana viitoare Marti sau Miercuri ma duc sa dau comanda pt. masina dar tot nu stiu daca sa fie MT sau AT.
Vin cu rugamintea ca posesorii de Astra J 1.4 140CP AT sa ne spuna din experienta lor. Multumesc anticipat.
  • falexandru

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Am fost eu ieri pt comanda si din pacate s-a oprit productia pt asta j sedan. Nu se mai preiau comenzi , doar ce au pe stoc. Exclus sa gasesti pe stoc cutii automate sau bi xenon.
Skip ads

  • GeorgeDedu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Asta este chiar o veste proasta. Eu stiam ca pana la sfarsitul lunii Aprilie se pot da comenzi. Si pe stoc nu cred ca au ce i mi doresc. Chiar sunt fara idei. Sper sa nu fiu nevoit sa ma reorientez.
  • falexandru

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Da..am vb si la radacini si la dibas si opelgtt ...acelasi raspuns. Nu se mai preiau comenzi.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
GeorgeDedu a scris:Buna ziua.
Si eu vreau sa comand Astra J 1.4 140CP automata si sunt in dubii. Saptamana viitoare Marti sau Miercuri ma duc sa dau comanda pt. masina dar tot nu stiu daca sa fie MT sau AT.
Vin cu rugamintea ca posesorii de Astra J 1.4 140CP AT sa ne spuna din experienta lor. Multumesc anticipat.


pot spune ca este cel mai bun raport calitate pret pentru variantele pe care le poti alege cu cutie automata...eu o am de doi ani..comanda ferma fara optiuni am luat standard m-a costat 13.800 eur in acesti bani variante cu cutie automata ai doar la clase mai mici gen toyota yaris..in aceeasi clasa este doar fiat tipo cu 1.6 benzina automata 116cp sau suzuki baleno hatch 1.0 turbo cutie aut. 100cp...eu am ales astra..daca as fi fost de capul meu (fara sotie sef Razz) as fi ales yaris hybrid...dar ea a zis ca te impinge curentul de la tiruri in extraurban..asa ca am ascultat-o. Smile
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Fara subiectivism:
https://www.auto-bild.ro/tes...omata-158674.html
Skip ads

  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:Merita fiecare cent daca mergi preponderent urban.
Creste cu 1L fata de manuala
ai consum de aprox 10 pe oras, dar merita!


Serban, eu cu manuala, am consum peste 10 in oras.
Cred ca cel mai mult, consumul este influentat de stilul de condus.
Depindecat de greu ai piciorul,daca vrei sa pleci primul de la semafor, daca mergi sau nu la anticipare, etc
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Serban...Emil...mai depinde si de oras si pe unde mergi. daca esti din Bucuresti si prinzi zonele aglomerate...
  • falexandru

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2019

  • Mesaj Privat
La o cutie de 8 trepte automata oare chiar nu te ajuta la viteze mari ? Nu scade nr de rotatii ? Am citit un test cutie manuala treapta 6 140kmh vs automata 140kmh treapta 8 aceleasi nr de turatii.
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Nu stiu cat te ajuta o automata la depasirile mai fortate, facute aproape la limita (nu ca eu asa le fac...), dar parca imi pare rau ca nu am luat automata...
Bine, asta ar fi insemnat sa pierd de 2 ori, adica dadeam in plus 1000, diferenta de la manuala la automata si pierdeam 1400 care a fost rabla...
Dar, mai mult ca sigur, te inveti cu masina pe care o ai, inveti sa-i cunosti limitele si stii unde poti forta si unde nu...
La comoditate, cred ca nu are rost vreo comparatie, cu toate ca manualele de 6 au trepte lungi si nu amesteci prea mult prin oras..., dar asta inseamna sa mergi mai turat si inseamna consum crescut.
Probabil (aproape sigur) acesta este motivul pentru care am consum peste 10 in oras, iar iarna peste 11: merg cu a 3-a, foarte rar cu a 4-a. Dar este si avantajul ca oricand vreau sau am nevoie, pot folosi toti cei 200Nm si cat mai multi caluti, pentru ca rar scade turatia sub 2000-2200...
Skip ads

  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
automata de pe j turbo are tot 6 trepte..si da asa este depinde mult de aglomeratie, picior si viteza medie
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
falexandru a scris:La o cutie de 8 trepte automata oare chiar nu te ajuta la viteze mari ? Nu scade nr de rotatii ? Am citit un test cutie manuala treapta 6 140kmh vs automata 140kmh treapta 8 aceleasi nr de turatii.

Puse pe acelasi motor, manuala de 6 tr si automata de 8 sau 10 trepte, au cam acelasi raport total (tr + raport final) in ultima treapta....
Nr mare de trepte nu este pentru a scadea turatia in ultima treapta (pana unde, ca nu mai trage motorul si consuma mai mult?!), ci pentru a fi trecerea dintr-o treapta in alta mai lina, adica diferentele dintre trepte sa fie mai mici.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
i.bogdan a scris:Serban...Emil...mai depinde si de oras si pe unde mergi. daca esti din Bucuresti si prinzi zonele aglomerate...

Corect.
Exista n'spe situatii de condus in urban.
In Buc se poate merge cu 25 km/h si consum de 8.5, cu 14 km/h si consum de 12 etc.
  • alc2

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2005

  • Mesaj Privat
chelebet a scris:..comanda ferma fara optiuni am luat standard m-a costat 13.800 eur

Excelent pret . Varianta standard adica enjoy , corect ?
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
enjoy, da
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR