Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • VNDan

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Crossland X 2018 130cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2018

  • Mesaj Privat
As dori sa aflu cum stati cu discurile fata - spate. La mine dupa 12000 km sunt jalnice, in special cele pe spate. Pe fata, se pare ca am luat o piatra(cel putin asa mi au spus) si am fost nevoit sa schimb pe partea din fata placute si discuri. Dupa 2000 km surpriza, un scartait ciudat, care dupa verificari la reprezentanta s-a decoperit o uzura avansata a placutelor si discurilor. Au schimbat placutele fara cheltuieli din partea mea. Astept cu interes ce imi rezerva viitorul Shocked


MODEL: Crossland X 2018
MOTOR: 130 cp
Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si la mine au schimbat plãcutele pe spate si au rectificat discurile pe spate , la numai 10.000 km, la prima revizie, aceasta la insistentele mele.
MODEL: Crossland X 2018
MOTOR: 100 cp , Diesel
Sa speram ca nu vor fi alte lucruri mai grave la motor !
In rest numai drumuri bune.
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
La mine au schimbat plãcuțele pe fațã la 14000 și acum la 23700 vor sã schimbe doar discurile pe spate și eu sã schimb plãcuțele ceea ce nu se va întâmpla. Vor sã atenueze cheltuielile cu problemele.
  • andx
  • *
  • 3 mesaje
  • din 17 Nov 2019
  • Crossland X 2018
  • Bucuresti
  • andx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salut! La1300 km prezenta deja urme pe discuri spate (nu am observat mai devreme decat atunci cand am trecut la rotile cu jante aliaj ) , au schimbat plãcutele de frana insa dupa inca 1100 km problema se mentine. Cand cuplez/decuplez frana la viteza mica prezinta un carait foarte deranjant.


Skip ads

  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Du-te la reprezentanta cu masina, aratale starea discurilor si roaga-i sa-ti schimbe discurile.
Daca nu vor, fa o solicitare scrisa in sensul acesta , cere numar de inregistrare si spunele ca vei merge si la protectia consumatorilor.
Asa a fost si la mine si mi-au schimbat discurile.
Succes!
  • andx
  • *
  • 3 mesaje
  • din 17 Nov 2019
  • Crossland X 2018
  • Bucuresti
  • andx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2019

  • Mesaj Privat
am fost de 4 ori . prima oara le-au facut poze, ca le trimit la opel , a doua oara in sfarsit au urcat-o pe rampa iar mecanicul a spus ca trebuie schimbate discuri+placute dar sa vin cand ma suna ei , a treia oara au schimbat placutele ca trebuie sa mai merg cu ea 1000 km sa se atenueze suprafata discurilor si a patra oara cand am facut si revizia si au constatat ca mai trebuie mers cu ea pentru ca s-a mai finisat putin unul din discuri.
Mai merg cu ea pana la primavara sa vedem ce se mai intampla si pe urma ma duc iar la ei si fac cum zice acidutu.
Multumesc
  • acidutu

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Mures
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ca sa ti le schimbe pe gratis trebuie ca mașina sa fie in garanție, altfel trebuie sa plãtești.
Bafta.
  • andx
  • *
  • 3 mesaje
  • din 17 Nov 2019
  • Crossland X 2018
  • Bucuresti
  • andx

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2019

  • Mesaj Privat
mai are 3 ani de garantie
Skip ads

  • Bunea Catalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019 ENG-3CYL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Vouã vi s-au schimbat discurile și plãcuțele gratis? Aceasta uzura face parte din garanție?
  • VNDan

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Crossland X 2018 130cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2018

  • Mesaj Privat
depinde de service. La bacau de unde am si luat masina mi au schimbat pe cheltuiala lor, la Focsani, localitate de domiciliu, m a costat 1500 ron plus circ ieftin din partea lor cind dupa 2000 km placutele aratau ca dupa razboi
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Sunt consumabile și nu intra pe garanție. Știam din acte, dar totuși am fãcut plangere la ANPC cã am cumpãrat-o cu defect de fabricație și am fost la reprezentanțã de la 500km. Rãspuns sec: nu intra pe garanție. Deci Opel este mai presus de lege și îți poate vinde produse defecte, de altfel imposibil in România, îl returnezi imediat sau îl reparã. Eu unul este a doua oarã și ultima când mai cumpãr Opel.
Pe fațã au schimbat doar plãcuțele, discurile sunt la jumãtate, iar pe spate au schimbat doar discurile și eu acasã am montat plãcuțe noi ATE. Asta este România.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
De curiozitate, ce marca de placute, etrieri si discuri ai din fabrica pe masina? Si ce motorizare
Skip ads

  • VNDan

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Crossland X 2018 130cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2018

  • Mesaj Privat
e valabila chestia cu uzura la opel crosland x in general, indiferent de motorizare. Din 2018 urmaresc, de cind il am pe al meu, observ ori de cite ori vad unul parcat cit de uzate sunt discurile. Si culmea cei de la Opel afirma ca nimeni nu a sesizat nimic pina acum. P.s. am sesizat ca la -5 grade frina de mina este inutila, cind am sunat la reprezentanta si am intrebat de ce face asa, am fost intrebat de ce folosesc frana de mana, in general........
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Le schimbai tu si puneai alta firma, ca sa dormi linistit, ca fapt divers la opelul meu am discurile originale, la aproape 100 mii si doar un set de placute schimbat. Din fabrica am avut: placute gm trw, discuri gm ate, 4 etrieri gm ate. Am pus tot placute trw la 50 si ceva de mii numai ca erau AM dar le am sunt abia la jumate.
  • VNDan

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Crossland X 2018 130cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, ideea este pina la urma ce inseamna garantie.....
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Garantia e un scam, o iluzie care sa dea o raza de speranta oamenilor ce vor cumpara un obiect nou, iar de cele mai multe ori nu se respecta.
  • MRatiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2020

  • Mesaj Privat
mykytot a scris:La mine au schimbat plãcuțele pe fațã la 14000 și acum la 23700 vor sã schimbe doar discurile pe spate și eu sã schimb plãcuțele ceea ce nu se va întâmpla. Vor sã atenueze cheltuielile cu problemele.

Fix asa arata si ale mele pe spate . Opel crossland x cumparat in noiembrie 2018, are momentan 20000 km. E programat saptamana viitoare sa verifice ceva la etriere ( ca am facut eu scandal) dar nu sunt mari sanse ca mi-au tot bagat motive ca e consumabila, ca etc . Eu i-am amenintat ca ii dau in judecata si ca un avocat bun o sa le bage sub nas si atentat la viata personala pentru ca cu sistemul de franare nu-i de joaca ( mai ales ca fac la ei reviziile si nici nu s-au catadicsit sa ma anunte macar, eventual asteptau sa patesc ceva).
  • mykytot

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe fata au schimbat placutele care acum scartaie, iar pe spate au schimbat discurile au lasat placutele vechi ca eu nu am vrut sa le schimb la ei si am montat placute ATE acasa in aceeasi zi. Foarte multumit de ATE de fiecare data.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Eu la 8000 nu am aceste probleme. Am intrebat la dealer care e situatia si am aflat ca ei au avut probleme doar la masini cu jante de aliaj pt ca discurile nu au protectie si intra pietricele.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Excelent raspuns.., Deci fara jante dezvelite pe RO, ca va intra pietricele. Si mai apoi, iaca cum ca deja incep belelele... Smile

Really?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR