Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Între timp...


Skip ads

  • Bunea Catalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019 ENG-3CYL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Salutare! Ai montat cumva scut metalic pt motor?
  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Da. Daca crezi ca are vreo relevanta vizavi de zgomot iti zic eu ca nu are. Alte masini au zgomotul si nu au scut de niciun fel.
  • Bunea Catalin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Galati
  • Masina: Crossland X 2019 ENG-3CYL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic. Vreau doar sa iti spun ce am patit eu si, daca e cazul sa verifici si la tine. Dupa ce mi-am montat scutul metalic, in mometul cand mergeam marsarier se auzea un sunet metalic, ca un troncanit, "carait". M-am uitat dedesubt si o parte metalica de la motor atingea in unul dintre suruburi. La mine atingea la surubul din "dreapta spate" daca e sa-l numesc asa (undeva sub picioarele pasagerului din dreapta)(surubul care prinde acea "gheara" de scut). Drept urmare am montat niste saibe pentru a cobori scutul putin mai jos. Acum sunetul a disparut.
Skip ads

  • ews

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Timis
  • Masina: Crossland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Iti multumesc pentru pont, poate ajuta si pe altii dar inainte de a merge la reprezentanta cu problema, m-am asigurat ca zgomotul nu poate sa apara din cauza scutului.
Masina a fost inspectata cu atentie de dedesubt pentru a vedea daca scutul atinge pe vreo parte a motorului. Concluzia a fost ca scutul se sprijina doar pe ceea ce trebuie sa se sprijine si are destul spatiu fata de elementele din jur. Ceea ce se mai intampla cateodata este ca intra in rezonanta cand accelerez, lucru care poate fi eliminat cu o contragreutate plasata undeva pe scut, dar nu mi-am mai batut capul.
  • DCulda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2021

  • Mesaj Privat
ews a scris:Din pacate, desi am masina de nici 1000 km, am constatat o problema destul de grava: smucituri la schimbarea din treapta 1 in treapta a 2-a, din treapta a 2-a in treapta a 3-a (mai putin accentuat) si zgomot in vitezele 1-3, care dispare in vitezele 4-6. Zgomotul este similar celui de marsarier, ca si cand ar fi angrenate pinioane cu dantura dreapta.

Am pus pe seama neadaptarii la masina, sau a rigiditatii suportilor cutiei, dar dupa aproape 1000 km smuciturile nu pot fi evitate decat tinand piciorul foarte mult pe ambreiaj dupa schimbarea vitezei. Am condus destule masini in 20 de ani de cand am permis de conducere si cred ca este exclus sa nu stiu schimba vitezele corect, mai ales ca smuciturile nu apar la schimbarile care nu implica treapta a 2-a: 3-4, 4-5 si 5-6.

Daca mai are cineva motorizarea 1.2 130 CP si imi poate spune cum se comporta la schimbarile care implica treapta a 2-a va multumesc mult. Am semnalat dealerului ca am o posibila problema si am solicitat sa mai conduc o data masina de drivetest, pe care nu mi-o amintesc facand zgomot sau avand acele smucituri.

Salut! Ai remediat problema smuciturilor la schimbarea vitezelor?

MODEL: Crossland X 2019
MOTOR: 1.2T 130 CP B12xHT

  • DCulda

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salut! Ai remediat problema smuciturilor la schimbarea vitezelor?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Crossland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR