Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Mr.Duma

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Salut, colegi! In seara asta am sesizat o problema la masina, privind consumul. Este vorba de un Opel Astra H GTC 1.7 CDTI 110cp Z17DTJ. In ciuda faptului ca merg subturat cu ea(2000rpm) si chiar linistit, consumul instant arata undeva pe la 12.5%/100km, chiar si 14%100km. De asemenea, consumul mediu arata 10.3% (in oras), ceea ce mi se pare enorm. Niciodata nu mi s-a mai intamplat asta. Nici macar vara cand dau drumul la AC si merg tot in oras, abia atunci ajunge la un 8-9% la mers in limita vitezei.
In mod normal, la drum drept, masina chiar luna trecuta a consumat 5.2 pe distanta Brasov-Bucuresti si cel mai mult 7.5, pe acelasi drum, dar putin mai agresiv.
Tin sa preciezez ca de la un timp, in special cand este subturata, are un tremurat. un ''joc fin'', cum ii mai zice lumea . Cineva imi tot spune ca asa i s-a intamplat si lui, iar dupa i-a cazut un injector. In schimb, nu-mi vine al crede si am zis sa intreb mai multa lume. Sper ca postarea sa fie vizualizata si discutata intr-o maniera placuta si constructiva. Astept parerile voastre. Va multumesc de atentie.





MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z17DTJ
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mersul subturat nu este deloc constructiv pentru motorul tau.
Daca nu intelegi ce inseamna motor diesel cu filtru de particule, esti un "pieton in devenire", adica masina te va transforma intr-un pieton.
Ai grija la regenerari.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Mr.Duma a scris: In ciuda faptului ca merg subturat cu ea(2000rpm) si chiar linistit, consumul instant arata undeva pe la 12.5%/100km, chiar si 14%100km.
In ideea de a exploata corect motorul cu filtru de particole,e bine sa te informezi in ce conditii are loc REGENERAREA si ce trebuie sa faca soferul in aceste situatii.Existand posibilitatea ca in ultima perioada sa fi existat multe regenerari intrerupte,poti verifica,pe tester,starea de saturatie a filtrului,urmand a declansa o regenerare normala sau din tester.Pe tester poti vedea corectiile pe fiecare injector,un parametru important in aprecierea starii injectorului...!
  • Mr.Duma

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:Mersul subturat nu este deloc constructiv pentru motorul tau.
Daca nu intelegi ce inseamna motor diesel cu filtru de particule, esti un "pieton in devenire", adica masina te va transforma intr-un pieton.
Ai grija la regenerari.


Nu merg in general cu ea subturata. Am dat exemplul anterior ca sa inteleaga lumea ca in ciuda turatiilor, are consumul acesta marit. O conduc destul de 'sport', zic atat eu cat si cei din jurul meu Rolling Eyes . Mersi de intelgere


Ultima modificare facuta de Mr.Duma la Mar 14 Mai, 2019 12:12 pm
Skip ads

  • Mr.Duma

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2018

  • Mesaj Privat
big_electro61 a scris:
Mr.Duma a scris: In ciuda faptului ca merg subturat cu ea(2000rpm) si chiar linistit, consumul instant arata undeva pe la 12.5%/100km, chiar si 14%100km.
In ideea de a exploata corect motorul cu filtru de particole,e bine sa te informezi in ce conditii are loc REGENERAREA si ce trebuie sa faca soferul in aceste situatii.Existand posibilitatea ca in ultima perioada sa fi existat multe regenerari intrerupte,poti verifica,pe tester,starea de saturatie a filtrului,urmand a declansa o regenerare normala sau din tester.Pe tester poti vedea corectiile pe fiecare injector,un parametru important in aprecierea starii injectorului...!


Mersi frumos de informatie! O sa caut despre regenerare acum
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Niciodata nu te gandi automat la subturare si consum redus... Ce inseamna condus normal? Schimba normal in oras la 2500-3000 de rpm, inclusiv in tr1. E diesel, se poate tura mult si bine comparativ cu o benzinara.
Cat despre dpf (daca ai) daca nu isi face regenerarile complete si opresti motorul te vei trezi cu motorina in baia de ulei Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR