Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
BlackMan a scris:Am doua coduri de eroare: C 0585 si C 0600. Ad dori cateva pareri.Multumesc.


Verifica amortizorul de pe partea stanga si fata si spate. Se masoara cu un multimetru la mufa amortizorului si trebuie sa ai o valoare cuprinsa intre 2-3 ohmi. Daca amortizoarele sunt intre valorile astea atunci ai o problema de conectivitate, posibil un cablu intrerupt sau o mufa oxidata, sau mai rar senzorul de acceleratie de pe puntea fata (unul in stanga si unul in dreapta, sunt alea care se afla prinse pe amortizor). Succes si sa auzim de bine.
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am o problema asemanatoare cu “SSS” aprins cateodata, insa problema este intermitenta si nu una continua si nu reusesc sa gasesc “buba”, in trecut am avut o asemenea problema si a fost vorba de cablul de sub carenajul din partea stanga spate, pur si simblu era intrerupt la mijloc , am facut o punte pe acea parte rupta cu un cablu si cositorit calumea , si problema a fost rezolvata. Insa acum nu gasesc unde e problema, tind sa cred ca tot cablu de pe partea stanga fata unde face acele bucle are ceva probleme. Daca ma poate sfatui cinvea este binevenita orice indrumare. Daca este cineva cu un tester care ma poate ajuta in zona Brasov sau Barlad rog sa dea un semn. Multumesc.
  • LAndrei877

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2022

  • Mesaj Privat
Salut,
Detin un Astra J 1.6 16v din 2010. A inceput sa-mi apara eroarea SSS. Eroare nu este ,,permanenta,, in sensul in care uneori este prezenta, uneori nu. Am vazut ca vladspanionul il sfatuia pe un coleg sa masoare cu multimetrul rezistenta amortizorului. Intrebare: prin aceasta masuratoare se verifica doar partea electrica a amortizorului, adica actuatorul, nu? SSS poate aparea si din alte cauze? Poate aparea si daca amortizorul este slabit?
Multumesc,
Andrei Lica
  • vladspaniolul

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Grandland X 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Andrei erroarea SSS chiar daca nu este permanenta poate aparea si in urma defectarii unui senzori de pozitie verticala sau a celui de inclinatie, din cate imi aduc aminte sunt 5 senzori de pozitie, de obicei senzorii de pe puntea fata in partea de jos spre etrier sunt cei care sufera daune. Trebuie verificat daca toate mufele sunt ok si nu ai ceva oxidat pe acolo. Amortizorul chiar daca pierde ulei nu iti da erroare, daca actuatorul este bun (masurat cu multimetrul parca trebuia sa aiba o rezistenta de 2,5 ohm), atunci cel mai probabil este un senzor bulit. Recimand diagnoza cu DELPHI, cu el am reusit sa citesc modulul de comfort, restul testerelor nu prea le stie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR