Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • yky69

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara la toata lumea. Am un Opel Astra G la care as dori sa-i schimb farurile (matuite) cu altele noi. Problema e ca nu stiu ce marca sa aleg. De cele Hella (originale) sincer nu am bani asa ca m-am gindit spre ceva aftermarket. Am gasit KLOKKERHOLM, DEPO si foarte multe TYC. Spre care ma sfatuiti sa-mi indrept atentia. Multumesc, o seara buna Wink Wink Wink
Skip ads

  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ai si optiunea polish + folie, te va costa mai putin si pastrezi farurile originale. Tyc eu am cumparat semnalizatoarele laterale si sunt ok.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
de ce nu incerci la un atelier un polish urmat de aplicare folie . Este mai ieftin si rezolvi definitiv problema.
  • DOprea313

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut,cu pastã de dinți + bicarbonat de sodiu +periuțe (2) .Se face amestec pasta de dinti cu bicarbonatul si se da pe far si dupa se freaca pana dispare "mazga" aceea enervanta si ramane farul lucios.
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Poti incerca un polish plus folie daca nu sare de 200 de lei , si restul de 100 merge la benzina ori lac de unghii.Tyc sunt mediocre , depo ar fi altceva dar nu stiu daca se merita investitia(face peste 20% din masina).
  • vasile11

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Hristos a Inviat!
Sunt si eu in aceasi dilema: pt un astra g ce marca de faruri recomandati Depo sau Tyc? Multumesc
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
yky69 a scris:Buna seara la toata lumea. Am un Opel Astra G la care as dori sa-i schimb farurile (matuite) cu altele noi. Problema e ca nu stiu ce marca sa aleg. De cele Hella (originale) sincer nu am bani asa ca m-am gindit spre ceva aftermarket. Am gasit KLOKKERHOLM, DEPO si foarte multe TYC. Spre care ma sfatuiti sa-mi indrept atentia. Multumesc, o seara buna Wink Wink Wink

In primul rand trebuie vazut daca farurile masinii sunt originale,au oglinda bine pastrata,interiorul nu este afumat sa nu va ganditi la fum negru este ceva alb-albastrui care reduce mult din eficienta.....daca arata bine ,se pot smirghelui cu smirghel de apa 1200 si dupa 2000 in cazul in care este matuit in profunzime se incepe cu granulatia mai mare 1000, se polisheaza cu 3 granulatii,daca e cazul se clatesc pe interior si se usuca bine rezlutatul este un far care arata ca nou.
Daca sunt tot aftermarket,cu oglinzile oxidate,afumate nu mai are rost si cum spuneau colegii mai sus TYC este acceptabil dar este cel mai de jos ca nivel de calitate care se vede si in pret.
  • vasile11

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns. Farurile sunt originale, s-au matut si am incercat o polisare si protectie cu lac special. Cu aceasta ocazie am constat mici crapaturi in profunzime ce cu siguranta nu se vor remedia prin polisare. Initial, rezultatul a fost relativ bun, dar constat ca dupa 1.5 ani s-au matuit din nou. Sunt hotarat sa le schimb, ce recomandati Depo sau Tyc? multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR