Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Zilele astea am ramas si eu cu usa dreapta spate blocat pe inchis.Nu se deschidea nici cu buton ridicat,nici cu centralizata.Intrucat auzeam ca parghia actioneaza pe la inchizator,ma gandeam ca e blocat de inauntru.Am cumparat la dezmembrari cu 30 ron alta si am inceput "sapaturile",demontarea masti de pe usa inchisa.dupa ce am desfacut suruburile usor accesibile(scos masca buton actionare geam,sub el un surub,sub masca difuzor mic),manerul si doua suruburi de sub,bratul pentru geam,am ajuns la cele mai greu accesibile cu usa inchisa,cele dinspre partea cu pragul,jos.Cu scaune spate odata duse in fata,odata in spate,cu surubelnita flexibila am reusit sa dau jos.Am tras usor masca usii si au iesit clemele.Partea cu spargerea inchizatorului am nimerit,am infipt o surubelnita cu ciocanul cam pe la mijloc si s a deschis.La remontare am procedat in ordine inversa,insa cu doua diferente>cablul care merge de la maner deschizator spre inchizator era mai scurt cu vreo 5 mm la cel cumparat,si trebuia sa l montez pe cel vechi,si trebuia reglat parghia care este intre clanta exterioara si inchizator,nu impingea suficient.
Skip ads

  • hugo boss es

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut,imi puteti spune si mie cum ati reusit sa dati fata de use jos fara sa o deschideti,normal mai are 2 suruburi in partea de jos care nu se vad si nici nu se poate ajunge la ele fara sa deschideti usa.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cu usa inchisa incearca sa scoti burduful dintre stalp si usa, lipeste firele si se va deschide usa.
  • hugo boss es

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns dar nu inteleg ce rol ar avea firele daca eu vreau sa deschid usa manual,nu din cheie intreb asta pentru ca am mai patit o data pe partea ceealalta si nu mai actiona centralizarea dar o puteam inchide si deschide bloca si desbloca manual
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
A fost inchisa (death lock) adica ai apasat de 2 ori pe butonul de la telecomanda, repara firele ca asa am patit si eu in 2012.
  • joanovics

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Referitor la suruburile de jos,sunt 3, cel putin la mine.Se poate ajunge la ele cu greu dar nu imposibil.Bancheta ridicata,te pui pe burta si cu o surubelnita de aia flexibila incerci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR