Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • adipro

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Am o Astra J 2010 cu aproape 200.000 km la bord. Nu am avut probleme cu ea, am luat-o la cca 180.000 km acum un an si jumatate. De la Paste am avut o problema cu pedala de ambreiaj, ramanea blocata la capatul cursei si nu mai revenea decat daca o trageam cu mana. La apasare nu mai opunea rezistenta. Am desfacut capacul la lichidul de frana si am observat ca era putin cam jos, dar e un lucru normal avand in vedere ca discurile de frana au o uzura destul de mare. Am completat si apoi am inceput sa fac pedale la ambreiaj. Incepuse sa isi revina, dar simptomele au revenit in cca 10 min. Am dat cu WD40 pe la pompa din spatele pedalei si dupa alta serie de apasat pedala de ambreiaj, acesta si-a revenit. Timp de un drum lung de cca 200 km s-a comportat binisor, avea o oarecare tendinta sa fie moale. Dupa ce am intrat in Bucuresti problema a disparut. Pana azi cand problema a revenit. Tin sa mentionez ca nu s-a pierdut din lichid si ca masina a stat in parcare de vineri pana luni dimineata, lucru mai neobisnuit pentru ca este folosita zi de zi. Aveti idee de la ce poate fi? Nu vreau sa fac experimente pe banii mei prin service-uri...stiti si voi cum sunt. De asemenea ambreiajul nu a avut nici un semn de oboseala pana acum.


MODEL: Astra 2010
MOTOR: A17DTJ
  • Tool

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Cilindru ambreiaj. Schimba-l și nu o sa mai ai probleme. Nu e f scump.
  • adipro

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am schimbat cilindrul de ambreiaj si nu a fost vreo imbunatatire. In final am schimbat tot kitul ambreiaj si a disprut problema. Placa de presiune a fost problema.
  • Tool

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2019

  • Mesaj Privat
La ce costuri te-a dus toatã operațiunea?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR