Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua, ce parere aveti despre urmãtorul mod de a schimba uleiul. Il schimb la 13000 km ulei Castrol Edge Titanium 5W30 full sintetic . Introduc (am introdus) ulei ieftin X-flow 5W30 full sintetic. Circul cu el 2-300 km, dupa care il scot si introduc iarãși ulei Castrol Edge Titanium + Metabond si circul iarasi 13k km. Bineînțeles si filtrul il schimb de fiecare data, prima data cu ceva nașpa ieftin a doua oara cu Mann. Ca sa fac oarecare economie fac eu toata manopera (acum ultima data). Am scos tot uleiul cu pompa electrica pe la joja, am aspirat locul filtrului de ulei cu pompa. Tin sa precizez ca fac schimbuln asta la un opel astra H A17DTR din 2009 (2010), il am din 2015 si NU AM AVUT NICI O PROBLEMA CU MAȘINA ASTA numai nimicuri din cauza drumului si un capac de mufa sarit de a intrat umezeala . Mulți zic ca n-are sens asa schimbul. Metabond am pus doar o singura data, schimbul de ulei l-am facut asa ultimele 3 schimburi (acum doar fac eu manopera). Inclusiv cei din service zic ca nu înțeleg de ce,... Mie mi-a zis un tip ca asa faceau mecanicii schimbul la mașinile de raliu a unui pilot roman de curse (nu mai rețin numele), tipul a fost in staff-ul acestuia o perioada. Voi ce ziceți, e mit dau realitate?
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ceea ce faci tu e ciudat, fa schimbul la 10 000km si e ok, dar ai grija cu filtrele Mann, eu te sfatuiesc sa mergi pe alta firma (e doar numele, dar calitatea lasa de dorit)
  • CountPorcula

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
E masina de extern (in afara orasului circul mai mult) sa fac schimbul la 10000 km m-am gandit si eu, dar tinand cont ca Castrol recomanda la ulei normal nu titanium schimb la 15k si sunt unii care il schimba (ca tractoristii) la 20k,... parca mi-e tarsa sa fac la 10k. Mai ales ca din ce am observat tot asa negru ar iesi.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Masina daca circula mai mult afara e ok si la 12 000km , in oras se adauga semafoarele, statul in coloana............si atunci se adauga o uzura mai mare la ulei.
La 20 000km se face in Germania, acolo e uleiul de calitate si mersul de sute de km zilnic pe autobahn, la noi dupa 10 000 km nu mai are aceleasi proprietati uleiul.
Eu dupa un drum in Nurnberg (3600 km) am gasit uleiul in perfecta stare, a fost schimbat chiar inainte de plecare, de obicei il schimb la 8000km (Motul Dexos2), dupa acest drum de Germania l-am tinut aproape 10 000km si a fost ok, am mai avut si trailer-ul dupa mine si la intoarcere o Corsa C carata in spate.
Apropo de ulei negru, dupa cateva sute de km o sa-l vezi negru pentru ca este diesel Very Happy
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Decat sa dai banii pe un ulei mai ietin si sa-l dai jos dupa 300km, mai bine de banii aia scurtezi intervalul de schimb la 10 000km.
Uleiul ala de sacrificiu nu ajuta la nimic. Cum il pui asa il scoti.
Nu pune metabond si alte dracii ca nu stii ce efect au si pe unde se lipesc prin motor.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR