Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • DCiobanu243

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Eu unul am mers pe MOTUL 5w30 dexos2 si as vrea sa incerc Ravenol HLS 5w30 voi ce parere aveti? se merita schimbarea? mai ma gandeam la MOBIL 1 0w40 esp. Am pus mai jos cateva link-uri catre fisele tehnice ale celor 3 tipuri de ulei mentionate mai sus...

https://d23zpyj32c5wn3.cloud...29.pdf?1492016046
https://www.ravenol.de/en/pr...ls-sae-5w-30.html
https://www.mobil.com/Englis...XMobil-1-ESP-0W40
Skip ads

  • ska

  • Mesaje scrise: 847
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am mers eu 60.000km ( adica 6 schimburi ) cu Mobil1 ESP 0W40 si am fost foarte multumit. Un ulei exceptional si cu o plaja foarte buna de acoperire, atat iarna cat si vara. Mers rotund, regenerari rare, consum ulei 0! Recomand!
  • Day

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2014 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Cei cu benzina turbo ce ulei puneti?
Am inteles ca trebuie Dexos 1 gen 2. Folositi GM sau ceva echivalent?
La ultimul schimb am pus Motul 8100 X-Clean FE cu norma dexos2 dar se pare ca mai nou trebuie D1G2 care nu e asa predispus la preingnition fata de Dexos2.

Motor: B14NET
  • code01011

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Insignia 2013 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Cred ca trec si eu pe Liqui Moly Top Tec 4600. Pana acum am folosit Valvoline MST C3 dar nu mai gasesc.

Am observat ca sunt persoane care baga aditivi in acest ulei (CeraTec) ... este musai?

Eu am stat departe de aditivi in uleiuri, nu prea am avut incredere in aceste produse ...

Mentionez ca motorul e A20DTH cu 260k km
Skip ads

  • CDaniel398

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
A utilizat cineva ez drain plug in loc de surubul normal de la baia de ulei?
  • DCatalin580

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Salut, de curand am facut schimbul de ulei la Opel Insignia facelift an 2014 motor 2.0 CDTI 163 de cai si dupa vreo 200 de km mi-a aparut in bord urmatorul mesaj " Service " si sub el scria "Vehicul in curand". Mi-a aparut de 3 ori si de 3 ori am apasat pe "Respins". Ziua urmatoare am resetat durata viata ulei si de atunci nu a mai aparut deloc mesaju. Intrebarea mea e urmatoarea: Se poate sa fie o alta problema la motor sau pur si simplu a aparut mesajul pt ca nu am resetat, dupa schimbul de ulei, durata de viata ulei?

PS: Cand mi-a aparut mesaju, am avut probleme si cu cheia, era iesita din carcasa si o parte metalica din cheie s-a rupt.
  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Mergi sa faci o diagnoza. Pot fi bujia/iile, furtunul intercooler.........
  • MCreanga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,
Vreau sa fac schimbul de ulei la un Opel Insignia 2009, 2,0 TDCI 131CP si din ce am vazut in comentarii as opta pentru LIQUI MOLY 3756 TOP TEC 4600 5W30.
Ar trebui sa merg pe altceva?
Masina are doua zile de cand o am, e primul Opel, un sfat daca se poate.
Multumesc!
Skip ads

  • manole74

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Recomandãrile sunt de multe ori subiective, sau datorita influentei altor posesori. Dacã masina ar putea sa vorbeascã.....ce bine-ar fi. Eu personal dupã 3 schimburi de Ravenol Hls, vreau sa trec pe Ravenol Rep. Vedem ce-o fi.
  • bayern

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 a20dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Am si eu nevoie de o informatie. Am in bord mesajul ca este cazul sa fac schimbul de ulei iar nivelul de rest durata de viata ulei a ajuns la 0%. M am uitat in agenda cand am schimbat uleiul si am remarcat ca are doar 6000 km de la ultimul schimb. Ar trebuii sa ma iau dupa computer ul de bord sau fac schimbul standard la 10k km ? Am atasat si 2 poze. Mentionez ca ultimul schimb a fost facut cu liqui molly 5w30 acum 1 an.


  • ad29yy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Daca ai 6 mii nu are rost sa il schimbi.. Probabil cand ai facut schimbu de ulei mecanicul nu a resetat viata uleiului si de aia a ajuns acum la 0
De la 100% pana la 0% e posibil sa fie setat la 15.000km,
O zi placuta
  • bayern

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 a20dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
L a resetat la 100% de cand am facut schimbul in schimb stiu ca a trecut 1 an de la ultimul schimb si nu stiu dupa ce criterii scade procentajul
Skip ads

  • ad29yy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Daca a trecut 1 an e clar daia sa dat la 0,pri 15.000 de km ori 1 an
Daca a trecut an trebuie schimbat uleiu clar
  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Uleiul se inlocuieste neaparat daca a trecut 1 an de la ultimul schimb de ulei ,indiferent daca ai parcurs sau nu numarul de km recomandati de producator,sau la atingerea numarului de km garantati de producatorul uleiului chiar daca nu a trecut 1 an de la ultimul schimb.
Regula este schimbarea uleiului in functie de ce factor intervine prima data,adica 1 an de la schimbul de ulei sau la limita de km parcursi de la ultimul schimb de ulei chiar daca nu a trecut 1 an.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sincer nu inteleg de ce folositi tot felul de uleiuri cand Opel are un ulei destul de ieftin si nefalsificat. la ultimele 3 masini am folosit numai ulei GM si nu am avut probleme cu niciuna la motor.
durata de viata a uleiului se calculeaza functie de numarul de regenerari la motorul diesel. deci in functie de cum conduci si pe unde mergi.de aia are acolo o chestie care spune cand sa schimbi uleiul. (altfel nu o puneau nemtii aia acolo )
Daca vrei sa il schimbi la 10k treaba ta.
de obicei scrie in cartea masinii cand se schimba uleiul.
de obicei cand se schimba uleiul si filtele trebuie sa resetezi tot pe acolo. aduci totul la O ca sa vezi cum stai cu consumul mediu cu viteza medie ...etc.(ex daca creste consumul poti sa ai un etrier blocat si sa nu stii)
P.S. putini citesc manualul masinii (prefera sa intrebe un prieten)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Uleiul GM e 100 euro in Germania.. Crezi ca asta la 100 lei e nefalsificat? Eu il folosesc la Astra.. Regim de 7000km/an..dar atat.. La Insignia bag Motul
  • Mr. Marius

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Hai sa nu ducem lumea in eroare. In Germania uleiul GM dexos 2, 5w30, este 25 EUR la 5L.
Da, au si pachete de 4 bidoane de 5L care se vinde la aprox 75EUR. Se gaseste si pe google cu o cautare pe site-uri din germanica.

Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
oricat ar costa, este un ulei destul de slab pentru un ulei original (sunt curios cine il fabrica efectiv. L-am folosit vreo 10 ani la Astra G cu Y20DTH si dupa 6000km incepea sa fie zgomotos si sa consume putin (300-400ml/schimb) si il schimbam la 10.000km sau 1 an. Am trecut apoi pe Motul care mi se pare mult mai bun. Cu acesta nu am avut deloc consum de ulei si zgomotul motorului este constant pe toata durata de utilizare.
La Insignia am pus direct Motul si sunt multumit deocamdata. Ce mi se pare ciudat este ca nu are senzor de nivel in baia de ulei...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca e Motul Specific 5w30..Cat despre nivel ulei..am vazut postari pe fb cu martor de nivel ulei aprins...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.autokarma.ro/pro...efe-5w30-1l-motul
https://www.autokarma.ro/pro...xcl-5w40-1l-motul
https://www.autokarma.ro/pro...efe-5w30-1l-motul
https://www.autokarma.ro/pro...-d2-5w30-1l-motul
la care din cele puse de mine te referi @Livcro?
https://www.autokarma.ro/pie...Ba1348%3A60170%3B
asta este ce am pus acum cand am facut schimbul. Stii vreunul mai bun sau tot din acesta folosesti?
cat despre nivelul de ulei, tu ai in baia de ulei un astfel de senzor? eu nu am ca am verificat cand am schimbat renumit-ul o-ring cu unul de metal mult mai bun si care sper sa nu mai trebuiasca sa il schimb niciodata... Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR