Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Kosty98

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare, astãzi dupã ce am ajuns acasã (dupã un drum de ~400 km si care a avut multe gropi si denivelãri Sad ) a apãrut o problemã la sistemul de iluminare al masinii, adicã...semnalizãrile nu mai merg când le actionez din manetã, dar când pun avariile se aprind si merg normal; luminile de marsarier si led-ul de la alarmã (care se aprinde când bag în marsarier, dar când actionez alarma se aprinde si functioneazã normal) nu se mai aprind (comutatorul de lumini de marsarier de pe cutia de viteze a fost schimbat cu unul nou în urmã cu aprox. 2 sãpt.); becul de la nr. din spate, proiectoarele de ceatã si lumina de ceatã din spate nu se mai aprind deloc si nici martorii în bord pt ele. În schimb, stop-urile pe frânã, pozitiile, faza scurtã si faza lungã merg la fel ca înainte (chiar si sã dau flash-uri merge). Precizez cã, în ultimul timp (de vreo sãpt. sau douã) îmi tot face figuri maneta de semnalizare (pe care nu am avut timp sã o înlocuiesc, dar am cumpãrat una nouã), adicã atunci când semnalizez (sau când ating maneta de semnalizare în general) îmi comutã automat faza lungã sau dã flash-uri automat, fãrã sã dau eu...este posibil sã fie asta cauza (sau una din cauzele) problemei cu luminile (cu toate cã nu prea îmi dau seama de ce ar afecta alte lumini în afarã de semnalizãri..)?
Dacã s-a mai discutat despre subiectul acesta pe forum, îmi cer scuze cã am creat o temã nouã, dar nu am gãsit pe aici o problemã asemãnãtoare (sau poate nu am stiut eu cum sã caut).
Model : Opel Astra G, an 2003, motor 1.6 16v cod motor Z16XE


MODEL: Astra 2003
MOTOR: Z16XE
Skip ads

  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Cel mai probabil maneta de semnalizare e de vina pentru o parte din problemele tale, ei bãnuiesc cã ai și ceva cabluri fãrã izolație și la trepidații fac contact și apar manifestãri ciudate. Verifica și cablajul aflat la haion, se demonteazã ușor protecția, vezi ce gãsești și mai vedem.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Cum spunea si colegul, este o problema des intalnita la Astra G cu firele din burduful de la haion. Orice verificare faci la partea electrica pentru siguranta ta si a masinii deconecteaza o borna de la baterie, iar la final de lucrari verifica si sigurantele.
  • Kosty98

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Update: De vinã era comutatorul de lumini de marșarier (cel de pe cutia de viteze), fãcea masã în interiorul lui (așa mi-a spus electricianul) și ardea o siguranțã din tabloul de siguranțe, dar dupã ce l-a deconectat nu se mai ardea acea siguranțã. Cu toate cã era schimbat recent (de aprox. 2-3 sãpt), se pare cã era cu probleme de nou și cauza probleme. Smile)
Skip ads

  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Ciudat, bine cã ai rezolvat.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cu siguranta era aftermarket acea sonda de marsarier.pentru a otine un pret scazut au folosit cine stie ce material pentru izolatia interna care a cedat si astfel bila sau arcul dadeau la masa.nefiind o piesa critica ,puteti opta pentru una sh ,de origine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR