Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Postez aici sa ramana si pentru alti posesori. A cedat un rulment roata la doar 45k km. La corsa nu am schimbat niciodata rulmentii roata desi am 215k. Vine doar cu butucul si doar pe original. ~1350 lei cu manopera cu tot. Cod vechi 13580304, cod nou 13517459. Probabil au schimbat materialul. Butucul este capsulat, deci nu se pot schimba doar rulmentii si nu are senzor pe butuc.
Pe cel schimbat l-am distrus in scop didactic, sa vad ce a cedat. A cedat un rand de bile, unul fiind in regula. Atasez si poze.
Acum ma astept la cel de pe dreapta Very Happy


MODEL: Astra 2016
MOTOR: B14XFL
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 699
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,
Rulmentii nu intra la garantie (X km macar)?
A cedat acel rand de bile unde culoarea e mai maronie ? Chiar, de ce e maronie vaselina ? A intrat apa ?
  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
A cedat si la Corsa E la mine rulmentul stanga spate. De la 60km/h se auzeau urat tare. L-am schimbat eu acasa fiindca stiu ca e piesa de uzura si nu intra la garantie. Sincer nici nu mi-am batut capul, am dat 220lei pe rulment cu tot cu butuc si mi-a luat 10 min sa-l schimb acasa. Pare ca se aude si din partea cealalta, dar mai astept. (22.000 km momentan).
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
@Marius Popescu nu stiu daca intra sau nu, masina a avut 2 ani garantie care a expirat anul trecut. Apa nu avea cum sa intre pentru ca are garnituri. Probabil a fost mai slab materialul in zona rulmentului respectiv si si-a facut joc, prin incalzire bilele/zona de alunecare ajungand albastre la culoare, iar vaselina maro.
@Catalin-Ionut eu nu am gasit mai ieftin, peste tot aducand doar pe original, probabil fiind model mai nou. Era ceva pe producator din germania cu firme dubioase si nu am vrut sa ma risc. De schimbat puteam si eu singur daca as fi avut unde. In fata blocului nu-mi place sa fac pe mecanicul fara groapa sau elevator. La treburi mai usoare ma bag.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR