Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
diasel 1.9 120 cp. la diesel fara dpf si de 1.8 benzina XER.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce am citit pe aici, cele 1.9 au probleme cu volanta... sau axul/suportul pe care vine montata volanta, de se strica volantele la 1.9 asa des.

Cele de 1.7 cum sunt... de ele nu am auzit asa multe.


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 01 Oct, 2018 6:26 pm, modificat de 5 ori in total
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Probleme cu volanta au toate dieselurile de orce marca din cauza cuplului mare si chestia cu axul care de fapt este priza este prima data cand aud. .Dar ca sa nu te doara capul de griji orienteaza-te spre benzina . Sunt multe cu defecte aici pe forum este din cauza ca sunt f. multe masini im comparatie cu alte marci si este um forum activ.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut, catavencuadelin.
Am eu Zafira B de 1.8 16v, 140 CP.
Puterea motorului e teoretica fiindca raportul real CP/tonã e tot redus din cauza greutatii masinii, sa nu crezi ca raspunde unui temperament sportiv.
Cutia de viteze e cea de Zafira A (F17), care abia trage in treapta a doua. Are niste batai constructive la plecarea de pe loc, am citit aici ca are ambreiaj eco.
Au implementat un sistem VVT distributie variabila si eu cel putin il inlocuiesc complet (vezi topic batai gen diesel la benzina) si e foarte scump (sute de euro).
Mecanicii habar nu au sa repare masina, referitor la bataile de fulii defazoare spun ca bat bolturile in motor, altii referitor la sistemul de racire te pun sa repari chiuloasa cand de fapt ai o siguranta termica arsa la ventilator etc.
Teoretic are uzura morala, practic e "ozn".
Masina de fapt e prea evoluata pt. noi in ciuda vechimii ei.
Ca avantaje, distributia se schimba la 10 ani sau 150.000 km. si aici e foarte OK.
Pompa de apa nu mai e pe cureaua de distributie, iarasi OK.
Pretentioasa la ulei, sa nu pui ulei mai vascos ca se infunda sistemul VVT, respecti prescriptiile.
Doar antigel G12 calitativ ca lucreaza la temperaturi mari.
Nu afli temperatura decat butonand computerul de bord.
Consuma foarte putin rulata subturat si nu se infunda clapeta de acceleratie, nu merita investitie in gpl.
Te cam invidiaza toti, dar tu de fapt bagi mare la portofel.
Pe ansamblu merita sa tii la ea...
Skip ads

  • catavencuadelin

  • Mesaje scrise: 443
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Deci, concluzionând postarea ta, mai bine rãmân la Zafira A?
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am avut 2 Zafira A (una diesel, alta benzina) si am trecut la Zafira B.
Zafura A de ex nu poate tracta legal o remorca de 750 kg fara sistem franare, ceea ce B poate.
La B nu se mai rod si gauresc butoanele claxonului.
Toba finala la B are o prindere normala, nu se mai rupe brida sa schimbi toata linia ca la A.
La B farurile sunt mai scumpe fiindca motorasele de reglaj sunt capsulate in far, nu sunt detasabile, deci atentie la faruri...

INaintea achizitiei, masina trebuie testata mai atent sau avut un buget de rezerva.
  • EViorel

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Orice modificare la soft masina este o greseala pe care o asuma proprietar.Ma refer la consum amplificat si uzura masini fabricant nu recomanda asa ceva
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr limba românã apãsați 1.
Skip ads

  • ALoly

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Are cineva Opel Zafira B, diesel, 1.9 CTDI, 88kw, 120CP, din 2006?
  • CIrimiaMaftei

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
eu am .numai ca e 2005! vrei sã îți achizitionezi sau?
  • Marinpop

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna . Am o problema cu aerul conditionat sau clima , ca nici nu stiu exact ce am pe masina . E vorba de un Opel Zafira b 1,9 cdti din 2008 . Nu stiu daca postez pe pagina potrivita , nu ma prea pricep , dar la cautare , imi da rezultate doar pentru Astra h , Vectra c , etc , numa pentru Zafira , nu.
  • BRazvan700

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara.As dorii sa achizitionez un opel zafira 1.7 cdti din 2013 .va rog daca se poate cateva sfaturi,fiabilitate...la ce sa fiu atent...multumesc
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai fiabil ca z19dth z19dt dar clasicele probleme cu volanta, injectoare ca la orice diesel modern. Gasesti ieftine dar vor fi interzise in curand in orase ca peste tot in UE prin hotarari de cm, cj sau hg.
  • BRazvan700

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc Dancu.nu am inteles cj cm sau hg.eu am gasit o zafira din 2013 pe olx este adusa din germania,si imi place cum arata si as vrea sa o iau pt o familie cu 2copii.motorul este de 1.7 si scrie cu inject commonn rail .nu stiu cat de fiabile sunt...
  • BRazvan700

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Pai si acestea din 2013 care sunt euro 5 vor fii interzise...multumesc
  • PViorelBaltatu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut am o zafira din 2006 motor 2.2 automata benzina si la 20 de km fierbe apa ....am fost la mecanic si mia zis ca este garnitura de chiuloasa altul ca trebuie schimbat pompa de apa ce poate sa aiba
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
De obicei cand e fisurata garnitura de chiuloasa, ajunge ulei in vasul de expansiune. Daca nu ai ulei in vas deloc, mai degraba ai pompa de apa defecta. Atentie ca se schimba cu tot cu curea de accesorii + inca 2 role cred. Nu schimba doar pompa de apa ca iti va rupe cureaua sau va bloca / strica celelalte componente de pe cureaua de accesorii.
  • BRazvan700

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Va salut.Vreu sa cumpar o zafira 1.7 cu vinW0L0AHM759G073742.In breff apare euro 5 ,am inteles ca nu o sa fie neaparat euro5 .Masina este din 2009 luna a 6 .As vrea sa ma ajute un coleg cu verificare vin daca se poate.Mi-a mai zis cineva ca dupa cod motor.multumesc
  • apostoiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2005 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o zafira b si imi consuma mult ulei tin sa mentionez ca nu scoate fum dar miroase a ulei .cunoaste cineva cauza
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Diesel sau benzina?
Mirosul de ulei apare atunci când in zona motorului sau pe dedesubt, sunt scurgeri de ulei, iar în timpul mersului, acest ulei se încinge de la temperatura mare degajatã de motor.
Dacã ai diesel problema e mai complexa, deoarece pot fi multe cauze, daca ai benzina intai verifica vizual daca ai pe la motor urme de ulei proaspãt consistente si uitã-te si dedesubt daca lasa pata de ulei dupã ce a stat parcata. Dacã nu identifici pe unde se pierde ulei, prima cauza la benzina e filtrul epurator de ulei (înfundat cel mai probabil), se schimba usor si nu costa o avere.
Baftã!


Ultima modificare facuta de FBogdan la Sam 06 Mar, 2021 10:39 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR