Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Serban1994

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut! am o vectra c 1.9 cdti din 2007 (150 cp) si ajunge uleiul la limita chiar cu 1500 km inainte de schimb... Am folosit 5w30 ... As vrea sa stiu daca a mai intampinat cineva problema. Este normal sa consume asa mult? Puteti sa imi recomandati un ulei mai rezistent? Am incercat si castrol si o alta marca (nu mai stiu numele)... Multumesc!


MODEL: Vectra 2007
MOTOR: 1.9 cdti
Skip ads

  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Eu am un Signum cu aceeași motorizare,folosesc tot ulei GM 5w30,și am aceeași problemã cu consumul mare de ulei, oare aceasta se datoreazã uzurii mari ale motorului? Un sfat și mie mi-ar prinde bine. MULȚUMESC
  • tadragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu "la limita" fata de maxim inseamna cam 500ml, ceea ce ar duce masina la un consum normal - orice masina consuma si ulei la un anumit numar de km, mai ales diesel-ul la viteze mari pe autostrada.
Mai conteaza si ce inseamna "inainte de schimb". Schimbul se poate face dupa proprietar si poate varia de la 5.000 la 30.000 km.
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Eu de exemplu schimbul îl fac regulat la 10000km, pânã sã ajung la schimb completez cu cel puțin 2L,ceea ce nu prea mi se pare normal
Skip ads

  • tadragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Da, nu e normal. Eu as zice ca a ta pierde pe undeva (garnituri) uleiul. Trebuie sa mergi cu ea la mecanic, nu mai are rost sa pierzi vremea.
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Nu știu dacã pierde pe undeva, poate în mers, în parcare sub mașinã tot timpul este curat, ce e drept îmi fluierã puțin turbina, sã fie de la asta? Am mai auzit și aceastã variantã
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Imi fluierã mie de aproximativ 3 ani turbina(cam 60 de mii km rulați in cei 3 ani)si nu am probleme cu consumul de ulei.La 15 mii schimb uleiul si nu am consum si nu schimb sub 3000 rpm treptele..Masina are 235 de mii si eu o am luat o cu 80 de mii acum 9 ani,masina o am aproape de noua (2ani si 7luni) si am bãgat numai GM5w30.Nu are DPF..
  • tadragos

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Incurajator raspunsul tau @Florin20, pentru ca si mie imi fluiera turbina. Asa am luat masina asa si am zis ca daca e ceva ... o repar eu Smile. Pana acum am 6000 de km in 8 luni si turbina fluiera la fel. Mai mult: dupa ce se incalzeste putin motorul (cam 10 minute sa zic) nici nu o mai aud.
Chiar azi am verificat uleiul ca am 10.000 km de la ultimul schimb si eu vreau sa il fac cam pe la 15.000 si nivelul era aproape de maxim. Chiar m-am uitat de 2 ori. Smile
  • deleted-124142

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Ce sã zic tadragos, ești un norocos
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR