Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
da, se poate,din meniu.
Skip ads

  • Alexandru Rotaru

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2014 Z20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Imi puteti spune ce consumuri mai aveti la 1.5 L ?
Intentionez sa imi iau o Insignia B in viitor, si parerile citite sunt cam diferite...

Ca sa fiu mai clar: care ar fi consumul pt cineva care conduce legal, incet, fara demaraje puternice, 50% oras Smile
  • alexdan2302

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 B15XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am ajuns la 3300km și am o medie de 8.0 l / 100 km (Sports Tourer). In general extraurban, nu am resetat pana acum computerul de bord. (1.5 AT6)
  • Geronimo

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
A facut cineva revizia pentru motorizarea 1.5 165CP?
Cat costa si ce a fost inclus?

Mersi,
Skip ads

  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
@Geronimo Citeste un topic mai jos !
  • JMe9156

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Bunã ziua
Stie cineva dacã se poate instala GPL pe motorul de 1.5 l si 165 cp ? Multumesc.
  • ingerulol

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2010 b12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Aveti idee daca se poate testa motorul asta la vreun dealer din Bucuresti . Vreau sa-mi iau , dar nu stiu cum e , nu stiu nimic , nici macar codul de motor nu l-am gasit . Mai caut (ca a fost superficial probabil)
A depasit cineva 5-10000km ?
  • alexdan2302

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 B15XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Suna și întreabã la reprezentantele Opel, fiind multe, poate îl au. Eu am 7000 km pana acum, voi sari de 20.000 la finalul lui Iulie de abia, așa ca nu pot vorbi de fiabilitatea motorului.
Eu am ST - pe autostrada și in depasiri se comporta ok, nu simt ca motorul nu mai are de unde. Am și cutie automata (AT6), asta pare cam lenta, dar nu conduc sportiv (bebe la bord).
Succes
Skip ads

  • ingerulol

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2010 b12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Consumul in Bucuresti cam unde se situeaza ? Condus corect , decent , dar cu mizeria tipica si aglomeratia de Bucuresti . Deci nu sportiv nu economic , ci normal ? Cam pe unde sa stiu la ce sa ma astept .
Am intrat intr-un EDITION S/S cu ceva optiuni si era frumos , dar pentru 20500 parca ar mai fi mers cateva optiuni de comfort. Azi in schimb am vazut un Innovation - WOW - de la cer la pamant , alta masina . Pur si simplu senzational , toate butoanele "la locul lor" nu capace goale .

10000 in plus insa ceea ce e meh` . probabil ca voi alege altceva . Am vazut ca e acelasi pret identic cu Passat, care e hidos daca nu e accesorizat catusi de putin, varianta Advance arata execrabil .
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Salut @ingerulol
Eu am o Insignia B CT, 1.5L Benzina, AT6, versiunea asta e putin mai grea decat GS iar consumul in bucuresti este undeva 11-12% vara iar asta iarna am avut si 14%-16% ca lasam masina dim sa se incalzeasca. In preponderent in bucuresti faceam drumuri scurte 2-3 Km, de unde nici motorul sa se incalzeasca cum trebuie nu ajungea, cand nu lasam masina sa se incalzeasca.
Legat de motor in 12K nu am avut nici o problema cu ea, doar benzina si revizie.

Eu sunt multumit oarecum de consum putin cam mare dar pe aici ma asteptam la clasa ei de masina.

Legat de comparatia cu pasatul nu stiu ce sa zic, eu cand am facut comanda sfarsitul lui 2017, passatul era o caruta comparativ cu Insignia (nema head-up, ventilatie scaune, ACC, 360, etc), inca nu iesise modelul nou.
  • ingerulol

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2010 b12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Ce varianta de dotãri ai? Cam ce pret te a dus și la ce dealer?
Am vãzut un edition s/s și era decent dar nu m a dat pe spate în schimb innovation mi s a pãrut foarte mișto.

Acc și alte alea am gãsit doar pe variantele diesel cu 30000eur. Iese din buget
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Eu am varianta Innovation cu toate dotarile care s-au putut pune pe motorizare, mai bine enumar ce nu am decat ce am ca lista e mai scurta (nu am 4x4 si FlexRide ca nu erau disponibile pe motorizare). Pret a fost aproape 40K insa cu discount a devenit mai acesibil o sa iti trimit detali pe PM.
Ce merita neaparat eu zic ca este inteliLux farurile led este un must have.
Skip ads

  • teteteul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Cat te-a dus dupa reducere, poti sa-mi dai pe PM? Ma gandesc si eu sa trec de la 163CP diesel la 165CP benzina dar nu am primit inca o oferta wow.
  • Manuel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Alex1979 a scris:Salutare! Revin cu un update la postarea mea din aprilie. In prezent am 9000 de km la bord. Consum zic eu decent pentru acest tip de autoturism: oras 11 - 12%, in afara 8 -9%, mers cu viteza legala ... (recunosc, nu m-am putut abtine si i-am dat pe o portiune de autostrada pana la 200 ... se duce "brici", nici nu simti ca mergi cu o asa viteza ... si in momente ca acestea, dupa cum bine spunea un coleg de pe forum, este indicat sa nu ai setat computerul pe consum instantaneu Smile))). In rest, ca demaraj sunt f multumit, se infige bine, un mic lag atunci cand vrei sa faci o depasire din scurt, pana cupleaza ea intr-o viteza inferioara, dar m-am obisnuit... De ceva vreme aud un zgomot in zona grilajului metalic din mijlocul bordului, acei "greierasi" de care se vorbeste intr-un alt topic, dar care pe mine unul sincer, nu ma deranjeaza... Ceea ce ma pune putin pe ganduri este ca de 2 ori am patit ca motorul "sa dea in nas" cum se spune, acea senzatie cand, la o cutie manuala motorul trepideaza pentru ca nu schimbi intr-o viteza inferioara... Acest lucru mi s-a intamplat in stationare la semafor, in modul "drive", motorul rece, abia plecasem la drum. A durat vreo 2-3 secunde, dupa care si-a revenit. A mai patit cineva ceva de genul? Ma gandesc sa nu fie de la carburant... Mentionez ca alimentez de la Petrom, numai de 95. Sa auzim numai de bine!


Am pãțit și eu la Mokka x a soției (1.4 turbo 140 cai). Pãrea cã am introdus levierul într-o treapta superioarã tinzând sã se opreascã motorul. Din acel moment am pus benzinã doar versiunea superioarã de la Petrom. Nu a mai fãcut niciodatã. Și a trecut un an de atunci...
  • Manuel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Salutare! La anul îmi voi cumpãra și eu, dupã ce ieșim din iarnã, o Insignia, dar cu motor diesel, fiind navetist. Actualmente am un Astra k din 2016, cdti, 136 cp. Deși am fost cu ea în Turcia, apoi foarte mult extraurban la serviciu și cam o datã la 2 sãptãmâni în București, fãrã sã resetez consumul de vreo 7000 km, am 4.8 consum. Și da, am mers și cu 200 în Turcia. Ideea e cã mã speriați cu consumurile puse mai sus. 😫 Sper ca versiunea diesel a Insigniei de 170 de cai sã aibã un consum decent, sa spunem un 6, 6.5 l.
Dintre cei care posedați un model diesel fwd, puteți sã-mi confirmați consumul ãsta? Fãrã București, ca acolo ajung mai rar. Mulțumesc anticipat!
  • ingerulol

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2010 b12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Lumea a postat consumuri de benzina, ceea ce este destul de normal cu niște valori peste 10 la motoarele cu peste 120 cp. Diesel ul este mai eficient și de aici și consumul mai redus.
  • alexdan2302

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019 B15XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Te poți uita pe topicul de consum, acolo ai mai multe exemple.
Eu am consum 7.5-7.8 cu Insignia ST 1.5 turbo AT. O conduc destul de puțin in București. Mi se pare ok pentru o mașina așa mare.
Succes
  • ingerulol

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2010 b12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2016

  • Mesaj Privat
Daca masina asta scade de 11 in Bucuresti iau si eu una Smile))
Cea cu care am mers in testdrive , nu a scazut sub 14l . Avea media pe ultimii 3000km , dar am resetat si tot cam acolo indiferent de cum am mers in cei 15 km de testdrive. Frumoasa si motorul foarte ok , merita , din orice punct de vedere , dar lumea trebuie sa stie la ce se inhama . Toti au devenit dintrodata ecologisti si nu mai vor diesel , dar realizeaza abia dupa ce-si cumpara ca masina consuma mult peste 10l / 100km . Eu consider ca e o normalitate, doar hibrizii consumand decent, in rest, pentru mersul in oras trebuie Corsa / Adam sau metrou / mijloc de transport in comun.
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Manuel79 a scris:Salutare! La anul îmi voi cumpãra și eu, dupã ce ieșim din iarnã, o Insignia, dar cu motor diesel, fiind navetist. Actualmente am un Astra k din 2016, cdti, 136 cp. Deși am fost cu ea în Turcia, apoi foarte mult extraurban la serviciu și cam o datã la 2 sãptãmâni în București, fãrã sã resetez consumul de vreo 7000 km, am 4.8 consum. Și da, am mers și cu 200 în Turcia. Ideea e cã mã speriați cu consumurile puse mai sus. 😫 Sper ca versiunea diesel a Insigniei de 170 de cai sã aibã un consum decent, sa spunem un 6, 6.5 l.
Dintre cei care posedați un model diesel fwd, puteți sã-mi confirmați consumul ãsta? Fãrã București, ca acolo ajung mai rar. Mulțumesc anticipat!


Asta e un topic despre motorul benzina 1.5 poti cauta prin forum ca e si unul parca "Consum combustibil" si sunt consumuri de la toate motoarele inclusiv Diesel"e", nu are rost sa se spameze topicul asta cu cosumuri de tractoare (disele) !
  • MProstean

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am citit cu atentie parerile voastre despre Opel Insignia 1.5l 165CP benzina.
Intentionez sa achizitionez una sh din 2018, modelul Tourer cu cutie automata. Masina arata bine estetic si este bine doatata. Ce ma ingrijoreaza este faptul cat de silentios este in fapt acest mototr pe benzina?
Personal, nu am o parere prea buna despre masinile pe benzina, tocmai pentru ca la turatii mai ridicate sunt galagioase.
Cea mai silentioasa masina pe benzina ce am condus-o a fost un Volvo V60, motor 2.0l si 150 sau 170CP, automata. A fost o placere sa conduc acea masina.
Am detinut in trecut un Renault Megane benzina, cu motor 1.6L, 110CP si era foarte galagioasa la viteze peste 90km/h.
La polul opus, ultima masina detinuta a fost un Chevrolet Epica Diesel, 2.0L 150CP cutie automata, si a fost de departe o masina extraordinara. Consumul este discutabil.
Asadar, dragi prieteni va rog sa-mi spuneti care sunt impresiile voastre referitor la confortul acestei masini, silentiozitate, etc.

Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR