Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Buna ziua colegi,

De ceva timp ma tot lovesc de problema tremuratului la volan de care nu reusesc sa scap. Rotile sunt echilibrate bine, cauciucurile au 1 sezon rulat, am intrebat la vulcanizare si mi sa spus ca nu am probleme de rulare, am verificat articulatie fata si iarasi nu sunt probleme, insa nu reusesc sa scap de acel tremurat de la volan. Daca ma poate lamuri cineva de ce nu reusesc sa scap de acel tremurat va rog. Se poate cumva sa fie din discuri? Mentionez ca discurile tremura putin la franare insa eu am problema aceasta in rulaj fara a pune frana. Ciudat este ca pe acelasi segment de drum, de ex o portiune de 5-7 km, tremura iar dupa se opreste si nu mai tremura deloc, si tot asa cand face cand nu. Asta la viteze de peste 130km pe ora .
Multumesc!
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce jante ai, când le-ai montat?Când au început sã batã?
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Jantele sunt aliaj r17, sunt montate de vreo 1000 km sezonul asta , asa le am de peste 3 ani, bat cam de vreo 1 an. Primul an cand am luat masina nu avea nici o vibratie, dupa a inceput, cam de cand am schimbat discurile cred eu.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Jantele sunt originale?
Skip ads

  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da, sunt jante orginale, am pus si pe cele de tabla, originale de fabrica , indreptate si cauciucuri noi si tot asa face.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Atunci cauza e în altã parte, nu la roți...este posibil sã fie discurile de vinã...
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ai facut geometria la masina?
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Geometria este facuta la sfarsitul anului trecut, am discutat si cu cineva care face geometrie si mai spus ca nu are nici-o treaba geometria. Mai ales ca este facuta acum cateva luni. Nu stiu ce sa mai zic, eu cred totusi ca este posibil sa fie de la discuri, am observat ca imediat dupa ce leam ous au incelup dupa cateva sute de km sa cam tremure
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca acea persoana face geometrie si ti-a spus ca nu are treaba geometria..............Daca geometria nu este reglata cum trebuie o sa ai vibratii in volan si cauciucuri tocite.
Intai se verifica rotile (echilibrare), se verifica capete de bara, bieletele de directie, pivoti, bucse bascula, flansele de amortizor,daca toate sunt ok atunci raman discurile sau chiar rulmentii, (geometria sa fie facuta).Sa nu ne gandim la lonjeroane stramba sau alte nebunii.
Atunci schimba discurile.
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pai nu am cauciucuri tocite, geometria nu pare dereglata, jantele sunt echilibrate, articulatia este ok, amortizoare si flanse sunt noi. Pana mea, cu niste arcuri am probleme dar nu are treaba, cred totuai ca sunt diacurile desii sunt aproape noi, ATE fiind, dar dupa cateva sute de km au inceput sa tremure. O sa schimb ai discurile, mai fac o dara geometria si daca nu scap, raman problemele grave la care nu vreau sa ma gandesc.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Dacã la schimbarea discurilor ,nu sa curãțat bine suprafața de contact dintre butuc și disc , atunci pot apãrea aceste vibrați pentru cã discul nu se așeazã perfect.
  • matei niculae

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Italia
  • Masina: Insignia 2010 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Controleazã bine capetele de barã și chiar și caseta de direcție cu capetele acelea rotonde care este direct din cremalierã
Skip ads

  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Chiar sper sa nu fie caseta, o sa incerc varianta cu discurile, daca tot face e nasoala treaba !
  • ney

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da , daca intre disc si butuc nu este curatat f.bine, discul nu se aseaza perfect si merge ca un 8
Am intalnit si fuzeta stramba (de fapt butuc stramb din cauza gropilor sau schimbat rulmentul cu ciocanul) si degeaba schimbam discuri. Am ridicat pe cric si in viteza 2 cu un comparator fixat pe disc am vazut cat bate ,pt. ca vizibil se misca etrierul stg. -dreapta
Sa fie planetara stransa ca sa nu ai joc in rulment
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Da , am curatat discul si se pare ce acel tremurat a fost eliminat. Deci pana la urma aceea parea sa fie buba, doamne ajuta sper sa ramana asa. Multumesc frumos pentru sfaturi si ajutor. Sa aveti drumuri bune !
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Deci de la discuri era?
  • DMadalin379

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2017

  • Mesaj Privat
La mine asa se pare. Discuri ate , le-am curatat si a disparut, insa dupa mai multe zile de la franare vad ca incepe sa reapara. Deci orice disc in afara de original nu merita pus pe masina ! Parerea mea
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR