Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Neagu Ionut

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
buna seara, vin in aceasta discutie cu o intrebare.... am un opel insignia din 2009 2.0 160 cp, este normal ca in turbina sa fie urme de ulei ? pun aici cateva poze cu ceea ce am gasit azi cand incercam sa imi curat motorul.....
Nu am pierderi de ulei, uleiul este schimbat acum 8000 de km. Crying or Very sad

Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
urmele acelea de ulei tind sa cred ca sunt de la furtunul de gaze de carter si nu este o problema atata timp cat nu sunt foarte mari urmele si mai ales atata timp cat nu ai consum mare de ulei la un schimb de maxim 10.000km Probabil masina are ceva km si ceva uzura si de acolo apar aceste urme...
  • Neagu Ionut

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Masina are 120 mii km, si pierderi de ulei nu am obs, verific constant nivelul uleiului. Mc de raspuns. M.am mai linistit un pic acum :d
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Este perfect normal ca acolo sa fie ulei.Axul turbosuflantei se roteste pe lagare , lagare care la randul lor sunt unse cu ulei. Orice masina are ulei acolo chiar de la primii km de utilizare .
Problema este cand dai furtnul admisie jos si curge ulei ... aia inseamna uzura mare in ax + aferentul joc axial al axului.
Skip ads

  • cypryan01

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Insignia 2010 Y20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am si eu o mica problema la insignia 2.0 dth.
Problema este ca i mi apare umezeala (Ulei) pe supapa electropneumatica sub turbina. Nu este foarte mult, dar este. Masina nu are nici o simptoma. Turbina nu se aude zgomotos.
Nu stiu de unde apare am dat protectia jos de la turbo dar nu se vede nimic.
Sa fie de la conducta de ulei de ungere a turbinei care este sub turbo- deasupra electrovalvei?
Ma puteti ajuta cu un sfat?

Multumesc
  • Kodatu Sep

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2004 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Mai nou, dupa schimbul de ulei mi se pare si mie ca motorul se aude cam "tare" si bate la relantiu. Ridic capota, ma uit, si se aude precum vechiul Y20DTH de pe Vectra, ceea ce nu se auzea asa acum 1 an. M-am uitat sa vad daca are ulei, este. M-am uitat la turbo, si am vazut ca a aruncat ulei pe jos. Atasez cateva poze sa imi spuneti daca si la voi se intampla la fel. Uleiul care este in motor acum este LiquiMoli 5W-30 Dexos2 ACEAC3.
Multumesc!
  • MOprea402

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut! Am desfãcut turbina și era plinã de ulei plus ca avea și pilitura. Are cineva idee de unde ar fi problema? A mai pãțit cineva la fel? Merci!
  • MBuzatu

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2017

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu un opel insignia 2010 131cp turbina nu mai descarca gazele si le trimite in admisie stie cineva a mai patit o fi turbina sau e vreun senzor ceva? Am mai citit ca ar trebui schimbata o electrovalva amsa o schimb si am sa mai vad dupa
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inainte de a face orice,e bine sa inveti,sa te informezi,in ideea de a face acel ceva,in cunostinta de cauza.Cine citeste post-ul dumneata isi face o parere despre cat de pragatit esti sa lucrezi pe sistemul turbo...! Modul de funcționare al motorului turbo - E-automobile.ro
www.e-automobile.ro/cate...-motor-turbo.html
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR