Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • dan1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
La schimbarea treptele viteza turatia creste cu aproximativ 1000 rot dacã opresc masina iau borna de la baterie merge corect putin timp dupa aceeași problemã, am schimbat bujiile,nimic,poate sa imi dea cineva un sfat?


MODEL: Corsa 2010

CODURI EROARE: 083300
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mai pune mana putin pe o carte de gramatica, explica corect simptomele pentru ca nu se intelege exact cand si cum iti creste turatia si modifica titlul cu "treptelor" nu "drepturilor".
cat despre problema ta iti trebuie o diagnoza in timpul mersului ca sa vezi mai multi parametrii...
  • dan1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
scuze nu sunt de vina eu cu scrisul tel modifica ,în fine reiau povestea ,am un opel corsa d,motor 1.2, problema este atunci cand schimbi vitezele creste turatia motorului, am luat borna de la baterie ptr reset, merge corect putin timp dupa care aceeași problemã,am pus tester pe ea ,a afișat cod eroare 083300 necunoscut, nu sa putut sterge,ce poate sã fie?
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Eroarea nu este aceea, chiar voiam sa te intreb cu ce mizerie de ELM s-a facut diagnoza... Probabil una pe Android si ai dat copy/paste la un carnat de cifre, cu gandul ca "punem noi virgulele pã unde trebuie".
Iata despre ce este vorba, de fapt:

P0833 -00 "Clutch Pedal Switch B Circuit".
Acel -00 sau "not present" se refera la faptul ca este o eroare care apare si dispare, nu ramane constanta.
Ca rezolvare, daca ai gandi un pic sau ai da un search pe Google, sau ai lua o schema din Autodata in fata, ti-ai da seama ca doar atunci cand apesi ambreajul apare aceasta eroare.
Concluzia? Schimba nenorocitul de switch de sub pedala de ambreaj, ca e ori obosit, ori oxidat. Mai ieftin, o poti rezolva cu un spray de contacte.

Revii cu detalii dupa ce o rezolvi, ca sa stim si noi pe viitor ce e de reparat...
Skip ads

  • dan1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
multumesc ptr rãspuns ,codul de eroare are legatura cu problema turatiei ?
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Altfel nu mai raspundeam... Acel switch are legatura directa cu ECU si pot sa jur ca ai si pilot automat activat pe masina aia...
  • dan1

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Da asa este ,am spãlat interiorul de curînd posibil sa fi dat cu soluție pe acel switch .Multumesc ptr rãspunsuri, o sa dau inițial cu spray de contact sa vad daca se schimba ceva .
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Am dat eu un "gugle" pt tine:

What the P0833 code means?
In order for the starter to engage, the clutch position sensor circuit must be closed. The PCM monitors this circuit, or switch, to ensure that it is operating correctly to allow the starter to engage properly. If the PCM detects a voltage reading that does not align with the correct reading for the required position.

What causes the P0833 code?
1. Faulty clutch position sensor switch
2. Blown fuse or fuse-able link (if applicable)
3. Corroded or damaged connector
4. Faulty or damaged wiring
What are the symptoms of the P0833 code? Symptoms may range from non-existent or could include failure of the engine to start, the engine may start without the clutch depressed, a stored code and an illuminated service engine soon lamp.

How can it be fixed?
1. Replacing the clutch position sensor
2. Replacing blown fuse or fuse-able link
3. Cleaning corrosion from connectors
4. Repairing or replacing the wiring
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Rog moderatorul, daca e posibil, sa modifice titlul discutiei, eventual sa introduca si codul de eroare in titlu. Este o problema frecventa la masini si rezolvarea e simpla. Va ajuta cititorii forumului.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR