Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CStan140

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salut...Nu mai trage motorul,și trebuie in mers sa iau contactul și apoi iarãși trage ceva timp,deci in 15km trebuie sã iau contactul de câteva ori. Am facut o diagnoza si o dat sonda lambda si senzor accelerație.am schimbat piesa (sonda lambda) si tot asa face am fost si la reprezentanta si mi-au zis ca am filtru de particule anulat.am scos fagurele de acolo si o mers câtva vreme dar tot își dã in nas,nu se mai tureaza peste 3000 cand nu trage,si asta foarte greu ajung la 3000 de turatii.poqte stie cineva ce ar putea fii.multumesc



MODEL: Astra h
MOTOR: 1.3cdti
Skip ads

  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Daca cea de a doua eroare era legata de senzorul de la pedala de acceleratie, trebuie sa cureti UEC - ul (cutia cu sigurante din compartimentul motor) cu spray de contact. Gasesti pe internet cum se face. Ar fi bine daca poti posta codurile de eroare.
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna,
Daca urmaresti prin discutiile mele, probabil o sa constati ca inainte sa o cumperi, niste reparatori de telefoane s-au travestit in formatiuni de tuning si s-au apucat sa faca si dpf off... Incepe de la a readuce masina la fisierele originale si pune un dpf functional (asta ca sa nu ii omori pe ceilalti cu noxele) si o sa iti rezolvi problema. Sau, daca nu tii la noi, ceilalti care inhalam in urma ta, cauta un atelier de tuning sa iti faca o fila adecvata pe ecu-ul tau...
Referitor la "turata peste 3000", asta ne duce cu gandul la senzor/senzori ax came. Vino, te rog, cu niste coduri de eroare, poza sau tot codul erorii care apare la diagnoza... Cu p0340 -00 sau ceva in genul asta...
Nu uita sa revii cu ce ai reusit sa faci. Ne mai ajuta si pe noi, pe aici...
  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Daca a foat anulat fizic si din soft nu,atunci normal ca iti da in nas ca intra eroarea si intra in limp mode.nu se mai tureaza de 3k apoi de 2k si tot asa.nu senzoru de acceleratie e problema.cum spune volodin.daca e de la dpf cumpara si pune la loc
Skip ads

  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Detin aceasi masina.eu am schimbat dpf cu unul nou.pret convenabil.
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut cosmine!
Fara coduri de eroare ne dam cu parerea sa ne aflam in treaba.
  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Da corect fara coduri e nul tot ce spunem
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna, Cosmin si Vasile. Sunt pe forum de ceva timp, insa activitatea aici e de cateva zile intensiv.. mi se pare o mare imbecilitate sa vii cu exprimari de genul "mi se aprinde masina cu cheita, care e eroare pe motor, dupa care se aprinde robinetul si aia e pe egr"... Asta e de la mecanicii de dugheana si nu ne ajuta... Oameni buni, nu suntem toti nascuti cu service-ul in curte, dar, puii mei, realizam toti, ca nu mai avem dacia 1300 si ca avem calculatoare pe masini, care ne dau coduri de eroare pt multe probleme pe motor... De ce pana mea nu puneti un tester pe masinile alea? Nu numai asta, ci si faptul ca daca un imbecil de dugheana iti pune mizeria aia de Delphi pe masina, ala nu stie decat sa constate ca "ai eroare pe maciuca de la schimbator, deci schimbam motorul si mai vedem"... A comparat vreunul valorile live ale masinii cu parametrii reali ai unei masini functionale? De asta ma ia cu turbare.
Cele 3 sferturi din mesaj se refera la mogaldanii care vin si isi posteaza problemele fara sa citeasca un pic regulamentul si nu numai asta, ci.... FORUMUL, CARE ESTE PLIN DE DISCUTII CARE LE POT REZOLVA PROBLEMA DIN DOUA CLICK-URI...
Traim in Era vitezei si nu aveti timp? Nici astia care ne facem timp pe aici nu mai avem disponibil daca nu veniti cu ceva erori sau mai multe detalii... Nu avem timp sa va indrumam catre ceva ce deja e arhi-discutat. Dati cautare, ca duduie net-ul de solutii!


Ultima modificare facuta de deleted-113970 la Joi 20 Jun, 2019 6:33 pm
Skip ads

  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Volodin69 foarte corect.mai bn pui masina pe un tester adevarat si pretu fiind un pic mai mare te salveaza poate de zeci de milioane
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Cosmine, realizam toti ca e o mare mancatorie si plimbare cu troaca din dugheana in alta dugheana... Refuz sa mai fac trimitere la ce am mai scris, cum ca daca nu vii cu ceva concret, NU PRIMESTI UN RASPUNS CONCRET! Adu niste erori sau o simptomatica bine descrisa si ne bulucim sa te ajutam cu raspunsuri... Citesc de 4 zile forumul si constat ca analfabetii varsa 2 vorbe in topic nou deschis, in care scriu ca "nu merge ac, ce are?"
Ai zis si ce masina, ce an, ce motor, ca sa te putem ajuta, cumva?u
Hai sa gasim o solutie, un fel de buton de Redirrect to Forum Rules si dupa ce asimileaza ce se scrie acolo, sa le dea dreptul sa posteze.
Imi dau seama ca este enorm de greu sa iei la puricat fiecare post, ca moderator... Dar, hai sa mai usuram un pic munca tuturor.
Suntem satui sa reluam la infinit aceleasi texte cu intrebari de baza...


Ultima modificare facuta de deleted-113970 la Joi 20 Jun, 2019 6:44 pm
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Volodin, de aceea i-am cerut codurile, limitarea de turatie poate avea,, n" cauze, legat de mecanici (uni dintre ei, care inca repara dupa ureche) m-am simtit obligat sa-mi cumpar tester, sa caut valorile masinii si sa trec la treaba.
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Vasile, nu comentez nimic. Sunt in treaba asta de prin 2008, incepand cercetarea pe si cu propria masina... Insa imi dau seama ca unii vor rezolvare la ceva ce ei gandesc, dar nu expun... Nu suntem telepati si nici nu avem baghete magice sa facem minuni... Chiar imi doresc ca un moderator sa citeasca aberatiile mele si sa dea o "lege" prin care sa se dea verde doar acelora care au ceva concret de expus pe forum.
De aia e forum, sa gasim solutii utile si mai facile. Insa nu in felul asta... Ne pierdem timpul aiurea, redirectionandu-i catre discutii similare...
Skip ads

  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Si eu la fel svasile.si oricum cu cat mai multe detalii cu atat e rezolvarea mai repede
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Plus, ca statistic vorbind, doar 8-10% din participanti revin cu detalii despre rezolvari, dupa ce s-au vazut cu sacii in car!
Iar astora le-as da "Banned"!
Clar!
Faci alt user, o iei de la capat... Scurt!
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Brb. Incerc sa transmit asta moderatorului. Voi deveni paria forumului... Smile
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dar totusi avem si colegi bine intentionati, de la care chiar am invatat unele chestii si carora tin sa le multumesc.
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Pot contesta asta? Sunt un cititor al forumului de multi ani, insa fara vreo contributie anume. Dar de cateva zile sunt activ aici, vomitand tot din propria experienta si cu confirmari, cu exemple. Evit sa ma dau in stamba, insa, daca as fi moderator, as cam da Banned si pentru agramatism si minuni mostenite de la mirc... Serios... Citim fraze, dar nu pricepem nimic. Si eu am post-uri pe care dupa ce le-am recitit, mi-am dat seama ca trebuia sa le fac propozitii scurte, ca nu toti sunt in mintea mea ca sa inteleaga ce am vrut sa spun... Nu sunt mai breaz dar nici nu vreau sa dau skip la topic, pentru ca unul ma lasa pe mine sa pun virgulele in text ca sa inteleg daca DA inseamna Da, sau inseamna ca NU...
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ma macina rau... Cosmin si Vasile...incepem sa facem pariurile ca omul s-a speriat si nu mai vine cu raspuns? Sunt rau, stiu ,insa.. asta incerc sa arat...O problema si 3 oameni care citesc si ii transmit acelasi lucru: "show, the damn thing!" Iar el... Nu reactioneaza. Poate se va indarji, ceea ce sper, daca a bifat in topic sa urmareasca discutia, dupa care sa ne dea raspuns care ne va ilumina...
Mai, nu sunt un om rau, doar saturat de atatea pacaleli si solutii fara un raspuns, dar asta vrea forum-ul. Sa obtinem solutii usoare si sa ne ajutam reciproc. Nu suntem experti toti, dar... De aceea s-a infiintat acest forum GRATUIT!
Chiar sunt anti solutii gratuite, stiind ce am patimit in timp, insa forumul este o solutie pentru evitarea multor cheltuieli si alergaturi inutile...
Deci, berea cine o da? Astept moderatorul sau Admin-ul sa imi dea Banned pentru "oportunism virtual" Smile)
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Eu incerc sa ajut, daca pot si atat. Dar ca sa poti ajuta ai nevoie de anumite detalii.
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ma duc sa citesc post-urile noi Smile asta a ramas in aer... Ma duc sa dau berea in alta parte Smile Oricum, vine lumea la mare, deci, am toate sansele sa mizez pe o bere rece :p
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR