Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut. In urma cu cateva zile, in timp ce rulam pe A2 spre Constanta, dupa aprox.160 km la viteze de 140-150 km/h, temperatura exterioara fiind de 32-33 gr.C, a aparut pe display mesajul din titlu. Am oprit in prima parcare, am asteptat cca. 10 min, am verificat nivelul uleiului care era la limita maxima, dupa care am continuat calatoria. La intoarcere, dupa 4 zile, tot pe A2 temperatura de 35-36 gr.c.C am parcurs 40- 50 km dupa care a aparut acelasi mesaj. Intrebarea este daca a mai avut cineva aceasta problema. Este o defectiune a senzorului de nivel, ori uleiul este slab calitativ pierzandu-si vascozitatea la temperaturi ridicate? Mentionez ca uleiul este 5w 30 Castrol Formula Fst si am parcurs cu el circa 5000 km.


MODEL: Zafira Tourer 2012
MOTOR: A20dt
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
o fi problema cu faimosul semering care duce la presiune mica de ulei la motoarele de 2 litri diesel ?
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Nu. Pt acea problema meaajul care apare este "oil pressure low.stop engine". Faimosul semering l-am schimbat dupa ce am achizitionat masina, in ianuarie. Aici mesajul se refera la nivelul uleiului. Am discutat cu un mecanic azi care mi-a zis ca senzorul de nivel masoara si calitatea uleiului, asta ar putea fi problema, la temperatura mare uleiul ar putea pierde vascozitatea si de aici mesajul respectiv. Am sa incerc un alt tip de ulei sa vad ce.se.intampla.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Schimba uleiul, calitatea uleiului este slaba.
Skip ads

  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Asa voi face.Am sa pun Liqui Moly 5w30 top tec 4600. O cunostinta care face Italia cu platforma legata de masina mi-a confirmat ca pentru aceeasi masina, cu acelasi sofer pe ruta Romania-Italia retur a folosit ulei Castrol, Mobil si Liqui Moly, acesta din urma coportandu-se cel mai bine raportat la consumul de ulei si functionare a motorului.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
de ce nu incercati cu un aditiv pentru ulei prima oara?ar fi mult mai ieftin.Se pare ca uleiul dvs se fluidizeaza prea mult la temperaturi ridicate,iar acel aditiv tocmai asta face,mentine vascozitatea.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa pateam cu AstraH 1.6 benzina pe autostrada..dar atat timp cat stii ca ai ulei in motor totul este bine
  • bebitzu78

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Olt
  • Masina: Zafira Tourer 2012 A20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc pt sugestie, dar nu prea sunt adeptul aditivilor pt. ulei. Consider ca un ulei bun nu are nevoie de aditiv. Mai am un Astra G 1.7 CDTI care are 310.000 km si la care am folosit numai Castrol Magnatec, de care am fost foarte multumit. Se pare ca pentrul motorul de pe Zafira uleiul pe care l-am folosit nu este cel mai potrivit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR