Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Este recunoscut faptul ca avem cea mai slaba benzina Sad
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar asa sa fie? Oare nu e tendinta noastra sa fim suspiciosi, doar ca traim aici? Eu m-am tot intrebat , 95 e de fapt 92 si 98 e de fapt 95 ? 100 ce o mai fi in afara de adaos artificial ? Daca pun 100 nu afecteaza in timp functionarea motorului din cauza aditivilor care numai a benzina nu aduc? Era un zvon cum ca ar face arderea prea intensa si temperatura mare deformeaza chestii de la motor.
Intrebarea este : ce cifra octanica e mai aproape de benzina si mai departe de apa si aditivi ?
  • marco_dnc

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Intreaba pe oricine a mers cu masina in afara romaniei si a alimentat de acolo, ai sa primesti aceleasi raspunsuri.
  • catalin1

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1994 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Postez si eu o intrebare. Motorul e un C20ne, iar cateodata imi tremura, adica dupa o perioada de timp, vreo 2 sec, pe la relanti tremura si motorul are o vibratie. Si parca pana in vreo 2000 de rpm, intrerupe, dar parca nu tot timpul, ci cateodata. Ar fi bujiile de vina?
Skip ads

  • Al3xandrU

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
@catalin - poti verifica simplu bujiile, le scoti , iar apoi visual starea electrozilor si distanta dintre ei. Daca mai cauti ceva este pe net un tutorial cu vre-o 20 de poze cu aspectul bujiilor si interpretarea starii motorului dupa depuneri si culoare. Daca vrei mai mult ......o diagnoza...dar nu la oricine.

Referitor la starea benzinei de Romania:
Am lucrat o perioada in Belgia, si facem drumuri foarte dese acasa in Ro (o data chiar am venit de 3 ori in aceeasi luna) in plus acolo zilnic foloseam masina pt drumul la munca. Erau minim 12000km/ luna.
Consumul il faceam de fiecare data de la plin la plin. Nu mi s-a parut ca o benzina trage mai bine sau duce mai multi km, iar cand veneam acasa pana in Ro doar pe autostrada trecand prin diferite tari si alimentand, nu iesea o diferenta mai mare de 0.5-1L la 500km. Concluzia o trageti voi de aici.

Combustibilii au un standard ce trebuie respectat (e adevarat ca se baga unii aditivi in functie de clima tarii si alte prcarii) Dar ganditi-va ce ar insemna benzine diferite in tari diferite, cumperi masina de Germania si nu merge in Ro ca e benzina proasta......sau vine francezul in vacanta si se trezeste ca la prima alimentare in Ro nu mai merge motorul.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare

Imi puteti spune va rog frumos ce scrie in Autodata (date oficiale) privind schimbul de bujii la Vectra C 1.6 16v benzina ( z16xe) din 2003/2004 ?
Cu ce bujii trebuie sa inlocuiesc si cam la ce interval de km recomanda?
  • tuxi

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare
Avem același cod motor, eu am pus bujii NGK 7956 Bkr5ek, am luat codul din manualul mașinii.
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La z14xep am pus bujii bosch iridium pe care le-am tinut aproximativ 60 000 de km.
Merg si eu pe sfatul lui Dan Cuciureanu de a schimba bujiile la maxim 60 000 km.
30 000 de km e destul de putin.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR