Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Tu stii ce vrei. Dar eu nu ma lupt cu dealerul desi nu am luat masina de noua, opel plateste tot, eu doar ma programez pt rechemare.
Skip ads

  • redlancer

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Masina a trecut testul, a primit lichid de frana nou. Am primit-o inapoi. Cei de la reprezentanta mi-au zis ca vor da comanda pt piese si dupa ce ajung (1-3 saptamani) ma vor programa pt faza a 2-a, schimbarea pieselor, care dureaza vreo 2 zile. In cazul in care masina nu trecea testul, ar fi fost oprita in service pana se schimbau piesele si primeam masina de schimb gratis, platita de opel. Nu ma intrebati ce piese se vor inlocui ca era o lista intreaga de mai mult de jumat de pagina cu font mic.
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru si pentru mine, la fel cu ce a scris redlancer mai sus.
  • COctavianIspas

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Hello again,

Asa cum am promis, revin cu rezolvarea cazului meu.
Am avut o discutie cu seful service-ului unde imi fac operatiile de intretinere si aparent acestia nu au fost corect informati. Dupa ce am adus in discutie instintarea facuta de ANPC, acesta a contactat ASM-ul Opel Romania, iar situatia s-a clarificat. Am fost apoi programat intr-un timp scurt pentru inlocuirea pieselor afectate. In cazul meu operatia a durat doar o zi.
Tin sa mentionez ca in acest interval la mine se inrautatise semnificativ problema pe pedala de ambreiaj, in sensul ca pana faceam o parcare laterala aceasta ramanea la podea. Dupa inlocuirea pieselor, masina se comporta din nou ca noua. Atat frana cat si ambreiajul functioneaza impecabil.
In cazul in care se mai loveste cineva de aceasta problema, si anume cei de la service nu stiu daca piesele acestea se inlocuiesc cand masina trece testul de frana, va sfatuiesc sa imprimati documentul de la ANPC (postul meu anterior are linkul) si sa-l prezentati la service. Un simplu apel telefonic va putea clarifica apoi problema, dat fiind ca acel document este contrasemnat de After Sales Manager-ul Opel Romania.

Drumuri bune si fara evenimente neplacute,
Claudiu
Skip ads

  • phfao

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutari,
Am un Opel Astra K, 2016, 1600 cc, 110 cp , 130 000 km adus din Germania. Vazut, placut, cumparat. Ca la orice masina sh am trecut la inlocuit ulei, filtre si ma pregatesc sa inlocuiesc si kit-ul de distributie. Am intrebat la Di-Bas Ploiesti cât ar costa operatiunea "distributie". Pret 5000 lei piese+manopera si durata 3 zile (am renuntat cand am auzit pretul). Apoi am intrebat si de recall si spre surprinderea mea raspunsul a fost afirmativ. Am fost cu masina pentru verificare. A trecut testul. Nu mi-a schimbat lichidul de frana. Am programat inlocuirea pieselor (pompa ambreiaj, rulment de presiune etc). In 5 zile masina era pe masa de operatie si baietii s-au apucat voiniceste de treaba. Timp de 3 zile, cat a durat toata operatiunea, am mers cu masina data la schimb un Opel Corsa D. Sunt foarte multumit de lucrare. Cost: 0 lei.
Foarte placut surprins de echipa Di-bas Ploiesti. Nu vreau sa le fac reclama dar am avut experiente neplacute cu un dealer Dacia din Ploiesti.

Masina era cu numere provizorii de Germania (inca valabile) si cu RAR-ul facut.
Am uitat...am inlocuit si placutele de frana (fata si spate). 780 lei piese + manopera.

Cu respect, Florin
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
La a mea a inceput sa se blocheze pedala de ambreiaj. Ramane "lipita" de podea, dar o poti salta cu piciorul si isi revine. Am sunat la dealerul din Craiova Plusauto si mi-au zis ca se va rezolva pe rechemare, dar masina trebuie sa stea la ei 2 saptamani, ca nu mi-o pot lasa din momentul in care deschid procedura de reparatie, care incepe cu comanda pieselor. Am intrebat de masina de schimb si mi-au zis ca au avut una, dar a lovit-o un client si e si aia la reparat. Ma gandesc sa sun la Radacini Bucuresti, poate ei imi dau o masina la schimb.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
confirm, si eu am fost rechemat cu masina in service si mi-au rezolvat problema fara niciun ban.
  • moulon

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Astazi am ridicat masina. Totul a durat 3 zile (5 + sambata si duminica), nu cum mi s-a zis initial, timp in care mi s-a dat masina la schimb. Mi s-a spus ca totul e in regula. N-am ce sa zic decat ca sunt multumit ca s-a rezolvat. Precizez ca masina mea are 120.000 km.
Skip ads

  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Deși inițial au spus cã problema afecteazã doar motoarele diesel, se pare cã ea este aplicabilã și celor pe benzina doar cã nu au mai anuntat-o. Am observat în myOpel o rechemare pentru mașina mea 1.4T 125CP și sunând la dealer mi au confirmat cã este vorba despre înlocuirea cilindrului. Mașina este din octombrie 2018 are 3500km și nicio problema cu ambreiajul sau frana, dar operațiunea se face preventiv. Programare peste o luna când ajung piesele.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat contul , nu am nicio notificare . 1,4 150cp, fabricatie iulie 2016.
Esti 100% sigur ca este vorba despre aceeasi problema ca la diesel ? Pe forumul Astra K UK nu se plange nimeni ca ar fi "recall" si la benzinare.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca am spus cã au fost deja comandate piesele 😀 și am programare. Sigur cã am întrebat despre ce problema este vorba cã știam cã ea afecteazã doar dieselurile. Nu cred cã sunt chiar atât de fraieri. Mașina mea este printre primele euro 6d, cu filtru de particule GPF, și posibil sa fi folosit solutia de la diesel.
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Ok, am inteles ...stii povestea cu "confirmarea", trebuia sa aud/vad a doua oara Razz ...oricum , pentru linistea mea, o sa sun luni la dealer pentru verificare ( myOpel e de incredere, dar mai stii ?!). Reparatie fara probleme, iti doresc !
Skip ads

  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
@mariocb, eu nu am avut niciodatã notificare în myOpel pentru rechemãri, dar acum un an ºi ceva când am fost la reprezentanþã pentru ITP mi-au spus cã figureazã pentru o rechemare pentru bolþurile de blocare ale uºilor, iar pentru rechemarea pentru update-ul de soft al motorului la fel, nu îmi apãrea în aplicaþie dar i-am sunat ºi mi-au confirmat cã se încadreazã maºina ºi m-am dus ºi l-au fãcut.
Legat de subiectul discutat aici, nu am avut nicio problemã cu frânele sau pedala de ambreiaj la podea, are rost sã sun sã întreb de rechemare? Menþionez cã e 2016, motorul pe benzinã de 1.4 Turbo 150 CP fãrã start-stop ºi cutie manualã.
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
botnaru.sergiu, aici e lista publicata de cei de la ANPC.
Daca iti regasesti seria sasiului in lista cu siguranta vei fi rechemat in service.
Si daca esti in acea lista contacteaza-i tu.Eu asa am facut si m-au programat intr-o saptamana.
ai lista aici> http://www.anpc.gov.ro/gale.../Opel_Astra_K.pdf
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Am verificat inca o data pe myOpel ( de ieri au facut un update si prezentarea e mai simplista...trebuiesc introduse datele din nou, pentru logare ), am verificat si pe link-ul atasat de @yodus , am fost si la reprezentanta pentru verificare...concluzia: masina nu este supusa acestei campanii .
  • botnaru.sergiu

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2017

  • Mesaj Privat
Am verificat în acel pdf ºi nu se regãseºte VIN-ul meu ºi nici pe aplicaþie nu-mi aratã nimic.
Mulþumesc!
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
@silvester
Pe grupul opel astra k italia/facebook se prezinta o situatie de rechemare in service pentru motorul 1.4 125 cp , are legatura cu ambreiajul, dar e diferit fata de diesel....are alt cod si alta notificare de reparatii .
  • adrianniculescu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Este adevarat. Uitandu-ma pe Myopel am vazut ca am o rechemare in Service. Azi am sunat si mi-au confirmat ca se vor schimba niste suruburi la cilindru de ambreiaj. Detin Astra K 1,4 125 CP.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mariocb a scris:@silvester
Pe grupul opel astra k italia/facebook se prezinta o situatie de rechemare in service pentru motorul 1.4 125 cp , are legatura cu ambreiajul, dar e diferit fata de diesel....are alt cod si alta notificare de reparatii .

Posibil sa ai dreptate. Ba mai mult cã sigur cred cã ai😀 deși am insistat sã îmi spunã clar despre ce e vorba și directorul de service era ferm convins. Oricum pentru cã între timp "tehnicianul va intra în concediu" 2 sãptãmâni exact când aveam eu programarea, adicã 21-22 august, am amânat interventia pânã la sfârșitul lui septembrie, mijlocul lui octombrie când o sã fac și revizia sa impusc doi iepuri. Mulțumesc de info. Mâine o sã îl sun pe director sa confirm.
  • silvester

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET/B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am confirmat cu service ul. Este vorba într-adevãr de șuruburile de la cilindrul ambreiaj iar operațiunea dureazã tot 2 zile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR