Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Nistor Dorin Leonard

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut tuturor posesorilor Opel
De curand am luat un Opel Astra J 1.4 turbo.
La nici 350 km la bord pe drumul casa -serviciu de la un moment dat plec de pe loc, schimb intr-a doua si motorul nimic. Mergea ca si cum nu apasam acceleratia. Apas mai tare si tot nimic. Apas la maxim si masina tasneste. Pana la serviciu m-a tinut tot asa ( 4-6 ori) atunci cand trebuia sa bag in viteza intai si ulterior a doua.
In bord nu m-am uitat dar nici nu am auzit tiuind ceva (eram atat de zapacit de faptul ca o masina noua face asemenea figuri).
Dupa ce am plecat de la serviciu problema nu a mai reaparut.
M-am programat la service. Au facut o diagnoza si atat. Codurile de eroare existente le-au sters cu precizarea ca acele coduri apar la verificarea masinii inainte de predare.. Testerul nu a fost pus nici macar de un mecanic ci de baiatul care verifica masinile pentru livrare.
Desi ma programase cu peste o saptamana inainte, nici nu au ridicat-o sa se uite la ea. Imi notasem mai multe cauze posibile (evident citite pe internet):
    probleme la ECU (sa nu fie bine fixat, pini afectati etc.)
    probleme la mufa de la debitmetru
    contactele de la pedala de frana
    niste mufe oxidate (a spus ca nu este posibil dar i-am sugerat ca bara care sustine teava de esapament este deja oxdata)

si alte cateva sugestii.
la care raspunsul a fost ca asa ar trebui sa demonteze tot pana la motor ..
Le-am spus ca daca eram intr-o depasire (ex caruta) si pateam asta puteam muri ...
.Ce problema ar putea fi dar fara sa apara nimic pe tester sau ... poate in fapt acele coduri de eroare sterse nu erau (sau nu in totalitate) de la verificare ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns


MODEL: Astra 2019
MOTOR: B14NET
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR