Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare . La Z14xep-ul meu se intampla ceva ciudat . Dupa ce am rulat cu el in sarcina si ramane in ralanti (sa zicem ca am rulat Ploiesti -Otopeni si m-am oprit la semafor in Otopeni) , trepideaza timp de 30 secunde 1 minut , apoi isi revine singur.motorul are 258000km reali , din care 175000 rulate in gaz.Am verificat si nu este nici un joc in fulia de la a/c , alternator , pompa de apa. Ce am descioperit ciudat sunt niste depuneri de calamine pe bujia cilkindrului 3. Aveti idee de unde ar putea fi?





MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z14XEP
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motoarele astea au chiulasa si supape care nu rezista la gaz.
Vezi la admisie cum stai cu clapetele daca le mai ai si tija.
Bobina mai exact izolatorii sunt ok...
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Verificat bobina de inductie, izolatorii ok(verificare vizuala)/Tija de actionare este la locul ei dar are joc(e olarita) pe cilindru 1 si 2.Banuisc ca pentru clapete trebuie sa dau galleria de admisie jos,Am facut o curatare a clapeteri de aceleratie intrucat era foarte murdara (motorul consuma ulei) .Stiu ca la un moment dat s-a facuc acesta varianta si cu gaz de fabrica , s acaut o chiulasa de acest fel? multumesc mult pentru indrumare.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Chiulasa si supape se fac, consuma ulei si bloc bun faci segmentare, admisia se da jos si se reconditioneaza.
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Sunt in ceva dilemma daca ii fac segmentare sau sa cumpar un motor sh care a rulat numai in benzina.Acu nu stiu ce sa fac , sa ii fac eu segmenrea sau sa il duc la un atelier care are aparatura ce poate masura uzura blocului? daca sunteti amabil sa imi dati mai multe detalii despre reconditionarea galeriei de admisie. Va multumesc inca o data .stima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR